Изследване: Бурите в Европа ще стават още по-силни
Едно от най-новите изследвания, публикувано в Earth System Dynamics, показва как силните бури в Европа, особено през зимата ще станат още по-тежки.
Наскоро учените стартираха авангардна инициатива за научни изследвания, която си поставя за задача да определи количествено рисковете при нивата на затопляне, определени в Парижкото споразумение (1,5 градуса и 2 градуса по Целзий).
За целта са направени многобройни симулации на модели при тези средни глобални температури.
Бурите често са придружени от висока скорост на вятъра и интензивни валежи. Те могат да доведат до наводнения и крайбрежна ерозия. Те причиняват сериозни рискове за здравето, транспорта и инфраструктурата, както и скъпи щети.
Проучването на промените в зимните климатични крайности в евроатлантическия регион (като Британските острови и Скандинавия), свързани с двете температурни нива, разкрива, че допълнителните половин градус затопляне ще доведе до съществени разлики в климата в региона.
Очаква се бурното време да се засили, най-вече заради интензивното изместване на североизток на мащабни атмосферни циркулации и свързаните с тях западни ветрове над Северния Атлантически океан.
Именно тези западни ветрове от умерените географски ширини са отговорни за транспортирането на бури към Европа. А най-силно те се проявяват в увеличаването на концентрацията на бурите между Британските острови и Исландия, над Норвежко море и в Скандинавия.
От тях най-тежко ще бъдат засегнати западните брегове на Северна Европа, тъй като те най-вече са изложени на северноатлантическите бури. По този начин количеството на екстремните валежи над Британските острови и Скандинавия може да нарасне с до 25 процента.
Затова учените призовават за бързи действия срещу изменението на климата, като подчертават, че само по този начин могат да се предотварят катастрофални щети като тези, посочени в тяхното проучване.
Най-четени
-
Галерия Кеворк Кеворкян сам поиска вот на доверие и го спечели с 488 845 гласа
Паметта, а не суетата е причината големият журналист да съхрани "Всяка неделя" в мрежата. С това убеждение посреща своята 80-годишнина На 17 декември 1989 г
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи
-
Галерия Иван Гарелов: Нищо гръцко нямам. В Гърция го мислят за кипърец, в Кипър - за грък
Как журналистът научи гръцкия така добре, че в Кипър да го мислят за грък, а в Гърция - за кипърец "Истинската Гърция са островите. Ако искаш да я опознаеш, там да отидеш
-
Малко съм смутен, че някои приемат, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите
Отказах няколко предложения за сериали заради постановката ми в Народния театър, казва режисьорът Не беше само едно, а отказах няколко предложения след съгласието ми да направя театрална постановка
-
Ще се видим в съда, госпожо. Твоят ментор вече мина по тази процедура
Години наред търпя и преглъщам глупостите и манипулациите на една жена, за да не вредя на БСП. Ще дам само един пример: с моето име като член на НС на партията тя, същата жена