Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

САЩ обвиниха 13 руски граждани и 3 организации за намеса в президентските избори от 2016 г. Те са провеждали "класическа пропаганда, дезинформация и фалшиви новини"

Робърт Мълър - специален прокурор по казуса, обяви новината СНИМКА: РОЙТЕРС
Робърт Мълър - специален прокурор по казуса, обяви новината СНИМКА: РОЙТЕРС

Специалният прокурор Робърт Мюлер обяви в петък обвиненията срещу 13 руски граждани и три компании за предполагаема намеса в президентските избори в САЩ от ноември 2016 г., предава AFP.

Според обвинителния акт заподозрените са „заговорничили“ - от 2014 г. до днес - да се намесват „в политическите и изборните процеси в САЩ, включително в президентските избори през 2016 г."

От Министерството на правосъдието на САЩ подчертаха, че в обвинителния акт не се съдържат твърдения, че действията им са повлияли на изхода от президентските избори от 2016 г..

„В обвинението не се твърди, че поведението им промени изхода от изборите през 2016 г.", подчерта заместник-главният прокурор на САЩ Род Розенщайн, който назначи Робърт Мюлер като специален прокурор и контролира работата на неговия екип.

Според обвинителния акт заподозрените са "заговорничили“ от 2014 г. Трима от тях са обвинени в заговор, петима - в кражба на самоличност, а компаниите - че са използвали компютърни системи в САЩ, за да скрият "руския" произход на дейностите си.

"Обвиняеми, които се маскират като лица от САЩ и създават фалшиви самоличности в САЩ, са управлявали страници в социални мрежи и групи, замислени така, че да привличат американска публика. Темите са били имиграцията, движението Black Lives Matter, религията, пише в обвинителния акт. Чрез фалшиви профили пък те са разпространявали дискредитираща информация опонентката на Тръмп Хилъри Клинтън. А няколко месеца преди изборите те започнали да насърчават малцинствени групи да не гласуват.

В списъка е организацията "Агенция за интернет изследвания" - т. нар. "Фабрика за тролове", свързвана със създаването на съдържание в социалните мрежи.

Сред обвинените е бизнесменът Евгений Пригожин, свързван с нея. Той е известен като ресторантьора, който обслужва официални мероприятия на президента Владимир Путин и доставя храна за редица държавни учреждения и училища. Затова го наричат Готвача на Путин. Пригожин вече е в списъка на санкционирани руснаци заради украинската криза. Самият той коментира, че не се притеснява обвиненията и добави, че американците са много емоционални.

Белият дом СНИМКА: РОЙТЕРС
Белият дом СНИМКА: РОЙТЕРС

Другите руснаци в списъка са - Михаил Бистров, Михаил Бурчик (известен като Михаил Абрамов), Александра Крилова, Анна Богачова, Сергей Полозов, Мария Бовда (известна като Мария Беляева), Роберт Бовда, Джейхун Асланов, Вадим Подкопаев, Глеб Василченко и Владимир Венков.

Още в началото на минилата година началникът на американското разузнаване Джеймс Клапър и шефът на Агенцията за национална сигурност адмирал Майкъл Роджърс потвърдиха пред сенатската Комисия за въоръжените сили обвиненията, заради които Белият дом наложи санкции на Русия и експулсира включително 35 руски дипломати.

"Ние смятаме, че само най-високопоставените руски държавници са могли да позволят кражбите и публикуването на данни, свързани с американските избори", се казваше в писмените им показания пред Сената.

Русия не се е задоволила само с хакването на компютрите на Демократическата партия и разпространението на нейните имейли. Тя е провела "многостранна кампания" за намеса в президентските избори, която включва "класическа пропаганда, дезинформация и фалшиви новини", каза той на изслушването си пред сенаторите, заяви още тогава Клапър.

"Руснаците имат дълга история на вмешателства в избори - техни и на други народи, но не мисля, че някога сме виждали по-агресивна и директна кампания по вмешателство в нашия изборен процес, както в този случай", подчерта той.

Видео

Коментари