Българка ще е шеф на първия проект за ранно диагностициране на алцхаймер в САЩ
Програмата, която ще ръководи проф. Лиана Апостолова, е финансирана от държавата с 45 млн. долара
Българката Лиана Апостолова - професор от Медицинския университет в Индиана, ще ръководи първото голямо проучване в САЩ за ранно диагностициране на алцхаймер. То е насочено към хора под 65-годишна възраст. Изследователската програма е с продължителност 5 години и е на стойност 45 млн. долара, които ще осигури Националният институт по здравеопазване.
Преди близо месец проф. Апостолова и екипът ѝ получиха първите 7,6 млн. долара, с които ще стартират програмата в началото на следващата година. Тя се нарича Longitudinal Early-onset AD Study (LEADS).
“Има големи проучвания, които се занимават с късния момент на болестта, но не и за по-ранния. Затова аз и колегите ми решихме да предложим на Министерството по здравеопазването да финансира развитието на научната работа и в тази посока. Още след първото кандидатстване получихме гранта”, разказа за “24 часа” проф. Апостолова.
Проучването ще се провежда в 16 университета в САЩ. 13 от тях ще са клинични центрове, а другите ще се занимават с обработка на събраните данни. Още в началото на първата година ще бъде създадена верига от институти, които ще работят заедно. Участниците в проучването ще са както пациенти с болестта, така и здрави хора на същата възраст. Състоянието им ще се проследява паралелно в продължение на 3 години, а
първите
резултати се
очакват след
година и
половина
През това време ще бъдат събрани клинични и психологични данни, различни биомаркери и ДНК за генетични проучвания, обясни проф. Апостолова.
Другите главни изследователи в прогрмата са д-р Гил Рабинович от Калифорнийския университет в Сан Франциско, д-р Брад Дикерсън от Харвард и д-р Мария Карийо от Асоциацията по алцхаймер.
5,6 млн. са болните от алцхаймер в САЩ. Между 250-280 хил. са тези на възраст между 40 и 50 г., които по една или друга причина са развили болестта по-рано от 65 години, когато обикновено тя се проявява.
“Това е неприятно, защото те са в работоспособна възраст, но като се разболеят, не могат повече да работят, не могат и да се пенсионират, а най-малкото да отглеждат деца, които са на възраст преди колеж или в момента учат там”, казва проф. Апостолова.
В плановете за развитие на програмата се включва и разрастването ѝ извън САЩ - към Европа и Австралия. До 1-2 години се предвижда изграждане на центрове и на тези континенти, за да може за хората с ранна проява на алцхаймер да се говори в по-глобален мащаб, разказа още проф. Апостолова. Засега разговори са проведени с Великобритания и Холандия, с които се очаква догодина да стартира сътрудничеството по програмата, допълни тя.
Проф. Апостолова участва в международна научна конференция по темата във Варна, която се провежда днес и утре. На нея ще бъдат обсъдени проблемите, свързани с болестта алцхаймер.
“Досега не съм имала професионални контакти с колегите ми от България, така че ще разберем повече за ситуацията тук”, каза тя. (Виж повече за конференцията долу.)
Проф. Лиана Апостолова е от София. С пълен успех завършва средното си образование в Първа немска гимназия и през 1998 г. - висшето в Медицинската академия в столицата.
Наградена е
със “Златен
Хипократ” –
звание за пълно отличие през цялото следване. Произхожда от семейство на учени. Прадядо ѝ проф. д-р Тошко Петров е един от основателите на Медицинската академия в България, а дядо ѝ проф. Стефан Попов е завеждал Катедрата по физиология на Медицинския университет в Плевен.
Веднага след завършването си тя заминава за САЩ, където продължава образованието си с резидентура по неврология в Университета на Айова. След това специализира в областта на алцхаймер и други деменции в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Там остава 12 години първо като аспирант, а после като доцент. Преди 2 години защитава професорантура по неврология, радиология, медицинска и молекулярна генетика в Университета в Индиана, където работи и до днес. Има и завършена научна специализация в клиничните изследвания.
Учени от 30 държави във Варна на първа международна конференция по алцхаймер
Учени от над 30 държави в света се събират днес във Варна на първата двудневна международна конференция, свързана с алцхаймер, у нас.
Конференцията е част от програмата на американската Асоциация по алцхаймер да развие серия от такива срещи в държави, където науката в областта не е на първо ниво. Идеята е тя да се засили, като се създадат връзки и обмен между учени от САЩ, които ще изнасят лекции в съответния регион, и местните учени, обясни проф. Лиана Апостолова.
Това е едва втората такава конференция от серия предвидени, като първата се е провела миналата година в Мексико.
На конференцията във Варна ще участват учени от държави от региона, Западна Европа, САЩ и дори Израел. От България ще има много учени от София, от Медицинската академия във Варна, клиницисти и неклиницисти.
Една от презентациите ще е на доц. Иван Димитров, който ще говори за това колко често се среща Алцхаймер у нас. Спонсори на конференцията са Асоциацията по Алцхаймер и Националният институт по здравеопазването на САЩ. “Надявам се тези конференции да се провеждат ако не всяка година, то поне на 5 години”, казва проф. Апостолова.
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Преди 21 г. Радичков си отиде през „най-българския от всички месеци", както сам го наричаше
Памет за Радичков, отишъл си на този ден, преди 21 години, в един пак така студен и снежен Януари. Позволявам си да пусна отново, да ми се прости, няколко думи, писани тогава..
-
Ще засенчи ли втората дама Мелания?
Уша Ванс е сбъднала американската мечта, за съпруга си е "генетична аномалия" - красива и умна. Пралеля й: Нейната съдба се случва на един от милиони На церемонията по встъпването на Доналд Тръмп
-
Галерия 30 ценни картини на Иван Милев изчезват от трезор след 9.IX.1944 г.
Художникът рисува черепи след участието си в Първата световна война Повлиян от европейския модернизъм и декаданс, вае пушач на опиум Наричаният българския Густав Климт е приятел на Гео Милев 30 от
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено