За първи път жребият на „Ролан Гарос“ се усмихва на Григор Димитров
За първи път откакто играе на „Ролан Гарос“ Григор Димитров може да е доволен от жребия. Стефан Робер, който миналата седмица навърши 37 години, е на края на кариерата си, №117 в световната ранглиста към момента и с девет загуби в десет изиграни мача през 2017-а. След два месеца пауза французинът се появи тази седмица на турнира в Женева и загуби в първи кръг от Стийв Джонсън. Още в младежките си години Григор победи на два пъти Робер (2011 г. на Чалънджър в Шербург 6:3, 6:0 и същата година на Чалънджър в Прага 6:1, 3:6, 6:3) и не би трябвало да изпита трудности и този път.
Схемата на Григор е подредена по начин, който му позволява да навлезе във форма в хода на турнира и да разчисти сметки със скорошна (или не толкова) давност. Потенциален втори кръг срещу Робредо (испанецът е с показатели 1-6 откакто го победи в Маракеш), трети срещу Кареньо Буста (с две ранни отпадания от триумфа в Ещорил насам) и осминафинал с Раонич (тенисистът от Топ 10, срещу когото има най-добри показатели).
От фаворитите Надал има перфектен жребий (непредсказуемият Пер в първи кръг, но пък само един истински специалист на клей в цялата четвъртина) и отсега може да планира полуфинала с Джокович. Или Тийм. Или Гофен. Или някой друг, защото в най-долната част водата е силно размътена.
При жените изкушението да отпишем Цвети Пиронкова е огромно. Мона Бартел прави отлична 2017-а – осминафинал след квалификации на „Аустрелиън оупън“, титла в Прага този месец (пак след тръгване от квалификациите) и две победи от два мача с първата ни ракета (без мач помежду им на клей, обаче). Но и миналата година никой не слагаше Цвети в сметките, а както се оказа „Ролан Гарос“ бе новият й „Уимбълдън“.
Световната №1 Анжелик Кербер очевидно е разгневила сериозно боговете на клея, защото втора поредна година има ужасен жребий. Миналата година отпадна на старта от Бертенс. Тази среща Макарова, в трети кръг я чакат Пуч или Винчи, а евентуално Кузнецова, Вожняцки или пак Бертенс на осминафинал не е перфектен път за фаворитка, която освен всичко друго е и много назад функционално.
Във втората четвъртина редица от поставените са под заплахата да „изгърмят“ рано. Мугуруса среща Скиавоне в битка на шампионки, Лучич-Барони среща силната на клей Бююкакчай, а Бачински и Квитова са срещу съпернички, израснали на червено (Сорибес Тормо и Аруабарена).
Абстрахирайки от присъствието на Цветана Пиронкова мечтаният четвъртфинал в третия поток е Свитолина – Халеп. Финалът им миналата седмица в Рим бе класика, само румънката да успее да излекува навреме разтежението в глезена. А за последната четвъртина прогнозите са излишни. Ако сложите в една шапка 32-те имена и изтеглите на случаен принцип едно, е далеч по-вероятно да познаете, отколкото ако подходите аргументирано аналитично към предстоящите там мачове.
„Ролан Гарос” ще се излъчва по Евроспорт 1 и Евроспорт 2 от 28 май до 11 юни. Общият обем на преките предавания ще надхвърли 170 часа. Всеки ден след приключване на последния мач от програмата е предвидено и коментарното студио „Гейм, сет и Матс”, в което трикратният шампион на „Ролан Гарос” Матс Виландер ще анализира случилото се на турнира. Специално участие с рубриката си „Комисионерът” ще има и легендарния Джон МакЕнроу.