Няма консенсус кой труд колко струва - който вика по-силно, получава повече
С искането за референдум президентът постигна няколко цели - позиционира се на страната на хората, обезкости БСП и върна ПП-ДБ към ГЕРБ и Пеевски
„В обществото нямаме консенсус за това кой труд колко струва. Ако имахме базови съотношения, би било добре. Но последните правителства показаха, че който развява повече знамена и вика по-силно, получава най-много", каза в студиото на „Събуди се" деканът на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев.
Той се надява стачните действия да не попречат на матурите, защото те са особено важни за децата и техните семейства.
По думите му всеки човек заслужава по-добър живот, но въпросът е дали обществото може да си го позволи. От значение е къде се инвестира приоритетно.
„Съмнявам се, че шофьорите в София са най-зле платените шофьори в градския транспорт в цялата страна. Това само по себе си говори нещо - защо не стачкуват в Стара Загора, Бургас - там по-добре ли са", коментира Вълчев дали протестът в столицата е политически.
Бившият образователен министър коментира и идеята за въвеждане на предмет по добродетели и религия.
„Това е добра идея. Това не е просто образователен въпрос, а позициониране спрямо бъдещето", заяви Вълчев. Според него реакцията срещу подобно предложение се дължи на самото повдигане на темата – то се възприема като скандално.
Изключително детайлен бе проф. Вълчев по казуса с поискания от президента Румен Радев референдум.
„Преподавателите по право казват, че въпросът за еврото е сериозен и с него не бива да се спекулира. Бих искал да разграничим юридическата от политическата страна на въпроса", коментира Вълчев.
Той обясни, че президентът има право да инициира референдум, а Народното събрание е длъжно да разгледа такова искане.
Парламентът обаче не е длъжен да се съобрази с искането на президента, но председателят на НС не може да го отхвърли еднолично и този акт подлежи на атакуване пред Конституционния съд.
„След като Радев знае, че има огромно мнозинство в НС, което ще отхвърли искането му – защо го прави? С това той покачи градуса на напрежението.", каза Вълчев.
Според него президентът е опитал да постигне четири цели.
- да се позиционира на страната на хората с по-дългосрочна цел - това е постигнато
- очакваше да има турбуленции в управляващото мнозинство - това не се случи
- обезкости БСП - и това е постигнато с цел без проблеми да привлече електората към себе си
- върнал ПП-ДБ към ГЕРБ и Пеевски.
Ще бъде лошо обаче, ако има разколебаване на Европа за доклада, каза проф. Вълчев. Това ще направи Радев по-силен, защото резултатът е: ще влезем в еврозоната, когато кажа аз.