Внимание: Опасна кръв
Променят правилата за кръвопреливане, но парламентът няма време да ги гласува.
Освен маларията има и други смъртоносни инфекции, пренасяни чрез комари
Трябва ли да чакаме холерата, чумата и жълтата треска, за да опазим банките с
кръв от тях, питат експерти
инистерството на здравеопазването е подготвяло нови правила за кръводаряването и преливането на кръв още преди 80-годишният мъж да бъде заразен с малария, но сега парламентът няма да има време да ги гласува.
"Има остра необходимост от промени в кръводаряването. Министерството на здравеопазването подготвяше промени в закона и съответните наредби", съобщи пред "168 часа" председателят на здравната комисия към парламента Даниела Дариткова.
"Имаше работна група в министерството, която трябваше да промени закона, и знам, че колегите бяха доста напреднали, тъй като се запознах с някои от текстовете", уточни тя.
Проблемът е, че това Народно събрание едва ли ще има време да ги гласува.
"Правно-нормативната уредба спешно трябва да се промени с оглед на новите трансмисионни инфекции предвид
голямото движение на транснационални маси
категорична бе пред "168 часа" проф. Връбка Орбецова. - Нашата уредба вече не е актуална."
Според нея по тези въпроси спешно трябва да се произнесат инфекционистите.
"В момента ние имаме много широк обмен. У нас принудително идват огромни вълни хора от други континенти, които носят друга патология," коментира Орбецова.
Според нея голям късмет е, че медиците не са установили лайшманиоза у нас,
каквито опасения имаше.
"Но не можем с лека ръка да изключим появата й - твърди специалистът. - В изследванията трябва да се включат и тези инфекции, които са обичайни за местата, от които идват тези групи хора.
Смятам, че специалистите трябва много прецизно да помислят по тези въпроси, за да няма още подобни нелепи случаи."
Тя се опасява, че
българите нямат
никакъв имунитет към чуждоземните инфекции,
особено по-младото поколение.
"Затова трябва да се разшири кръгът на изследваните задължителни заболявания", убедена е тя.
"Аз съм редовен кръводарител и твърдя, че имаме строги системи, но също така смятам, че с оглед на новите реалности те трябва да се осъвременяват", смята и Даниела Дариткова. Тя е убедена, че за да се повиши сигурността, са необходими непрекъснати инвестиции в апаратура и технологии.
"Човек, дори да се излекува от малария, продължава да е заразоносител. В миналото кръвта се изследваше и за нея, но тъй като се справихме с това заболяване, от години то не е в списъка на проверяваните", коментира Орбецова. Според нея микроскопският тест най-добре показва има ли малария, или не.
"Опасявам се обаче, че по-младите лабораторни специалисти може дори да не я разпознаят, тъй като никога не са виждали тези форми, но ето че това заболяване вече е при нас", допълва тя.
Според нея
наредбите и законът
спешно трябва
да се актуализират
"Недопустимо е човек да бъде заразен при кръвопреливане, особено с малария - смята тя. - Години наред лекари се бореха, за да изчезнат тези инфекции. Гордеехме се, че сме сред първите страни, които успешно са се справили. Да не говорим за тези, които санираха блатата, където се развъждаха комарите."
Според нея сега е моментът да си зададем въпроса комарите само маларията ли пренасят.
"В Африка още колко други смъртоносни инфекции има, трябва ли да чакаме холерата, чумата, жълтата треска, за да започнем тепърва да мислим как да се предпазим и от тях?", пита Орбецова.
Шефката на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова е убедена, че има
остра необходимост от нови правила и че работната група е разработила именно такива - в посока гарантиране на сигурността.
Според нея и в момента има строги системи, но те трябва да се осъвременят.
"В анализите и изследванията на кръвта трябва да се инвестира непрекъснато - в техника, апаратура и др.," смята Дариткова.
Тя се опасява обаче, че краткото време на това Народно събрание
едва ли ще стигне, за да се приемат измененията в Закона за кръводаряването и съответните правно-нормативни документи.
Защо досега не са внесени промените и как коалиционният формат е попречил затова, четете в хартиеното издание.
Най-четени
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Министерски син, пиян и без книжка, преследва кола, изпреварила го по "Цариградско шосе"
Един от най-типичните примери от категория "височайши синчета" гамени е Георги Стефанов-Жорж", син на финансовия министър в правителството на Народния блок (1931-1934) Стефан Стефанов
-
Галерия Оръжията за победа на Израел
Невероятни технологии се крият зад чудесата, демонстрирани от евреите както на бойното поле, така и в разузнаването Част от иновациите са специално за война в градски условия "Наистина не мисля
-
Защо не си поискаме най-ценните старобългарски книги като гърците?
Къде са най-ценните старобългарски книги? Често ми задават този въпрос. Отговорът е по-скоро тъжен. Огромната част от тях не се съхраняват или пазят в България, а в чужбина. Ето един кратичък списък
-
Маричков не се спъна в нищо, нямаше в какво. Мина поне 5 метра, докато падне
Маричков се е чувствал добре през целия ден На сцената беше незаменим до последно, имаше невероятно запазен глас, казва Тотев Не се е спънал в нищо, защото нямаше в какво да се спъне