Стоян Александров: Давам назаем само свои пари, не живея от лихви
С бившия банкер и ексфинансов министър разговаря Румяна Денчева
Готов съм да покажа данъчните си декларации. От 2008 до 2014 г. съм декларирал 4,3 млн. лв. доходи. Попитайте тези, които ми дължат пари, а не ги връщат, какви доходи имат
- Нарекоха ви лихвар , а прокуратурата образува преписка срещу вас, г-н Александров.
- Никога не съм крил, че давам заеми. Аз самият не съм имал и един лев заеми. Същото се се отнася и за фирмите ми. А това означава, че давам назаем само свои собствени пари, при това с доказан произход и платени данъци. Давам ги или като физическо лице, или през някоя от фирмите ми, една от които е лицензирана да отпуска заеми.
Ако съм искал да крия нещо, съм могъл да вкарвам парите си във финансовата ми институция и да ги давам през нея. Тя е с подновен лиценз и е минала през на две финансови ревизии, които не са установили нередности. (Показва ревизионен акт- бел.ред) Единственият спор с НАП е по повод тази къща, в която сега разговаряме. Била е на руснаци, които са експулсирани от страната, защото е преценено, че са заплаха за националната сигурност. Те имаха дълг към мен, и аз я получих по схемата дълг-срещу собственост. Спорът ни с НАП е дали прехвърлянето е трябвало да стане по данъчна оценка или по справедлива пазарна цена. Няма да възразявам, макар че не съм я придобил за да я продавам, а да живея в нея.
- Подчертавате, че давате назаем само собствени средства. Защо?
- Декларирам пред вас, че съм предоставял назаем само собствени пари и с доказан произход и платени данъци. Ако вашият вестник поиска, готов съм да сваля данъчната тайна и да покажа пред вас всичките си данъчни декларации за последните 10 години.
- Виждам, че доходите ви са достатъчни, за да го правите.
- В последните 15 години съм бил високо платен служител. И нямам никакви допирни точки с държавата от 1994 г. Имам над 20 години работа в банковия сектор - от директор и председател на УС до председател на надзорен съвет. Бил съм и на договор в УНСС. Бил съм и в директорските бордове на над 50 компании, и то големи. Всички свои доходи винаги съм получавал единствено по банков път, така че това може да бъде проследено. И това е констатираното и при данъчната проверка. Ето Ви данъчните ми декларации за последните 15 години. От тях е видно, че за периода 2008-2014 год. Съм декларирал лични доходи над 4.3 млн.лв.
- Това означава ли, че не сте лихвар?
- Лихвар е този, който не работи нищо друго, няма други доходи и се издържа от лихвите по заемите си. Така е по-всички писани и неписани правила. А аз имам солидни
други доходи и никога не съм живял от лихвите. Всеки доход от лихви по заеми, които съм отпуснал е вписан в данъчната ми декларация за съответната година и върху него е платен дължимия данък. В представения ми ревизионен доклад от НАП за периода 2010-2014 год. няма констатирани дължими данъци от получени лихви.
- Как така сте в надзорните или управителните съвети на банки, а в същото време отпускате заеми- лично, или през фирмата си. Това не е ли конфликт на интереси?
- Не, не е. Няма такива пречки. В която и банка да съм работил, всяка от тях е знаела, че аз имам лицензирана фирма за заеми. Никога не съм отклонявал клиенти на банката. А и това не са кой знае какви суми, че да ги ощетявам. Би било конфликт на интереси, ако съм вземал ресурс от банката на ниска цена и съм го давал при по-висока лихва.
- Как идват при вас хора за заеми, а не отиват в банката? И защо?
- Клиентите идват в банката, а не при мен. След 2006 год. не съм бил на позиция да вземам оперативни решения за заеми. Не конкурирам банката, защото аз вземам клиенти, които не могат да покрият критериите на банките - нямат история, нямат парични потоци, които да удовлетворят изискванията за кредитиране. Банката поставя на преден план паричните потоци, гарантиращи нормалното обслужване на отпуснатия заем. И когато такива хора са обиколили банките, но са получили откази, идват при мен или при колеги, имащи финансови компании.
- Банкери отказват, а вие се съгласявате. Не е ли прекален риск? Как вземате решение за кого да го поемете?
- Аз поставям на първо място обезпечението. 100% от моите заеми са гарантирани с ипотека в моя полза – като физическо лице или на фирмите ми. Доверявам се на и препоръки от трети лица. Голямата част от кредитите, които съм давал на лице, които лично познавам или са ми препоръчани от познати. Нямам рекламна кампания или
Сайтове, брошури и пр. за набиране на клиенти.
- А кой ви препоръча тези, които са ви длъжници, а вместо да си връщат парите, ви обвиняват - Русев, Илиев...
- Доведе ми ги, лека й пръст, Диана Матеина, работеше в ранните години в ПЧБ. След това консултираше клиенти за банкови заеми. След като не намерила банка, която да ги кредитира, ги доведе при мен или в други финансови институции. Сега съжалявам и си плащам за това предоверяване.
- Казвате, че не сте извършвал нерегламентирана банкова дейност. Аргументите ви?
- Отпускането на кредит е банкова дейност, за която се иска разрешение. Няма нито - един нормативен документ- от закона за БНБ, през закона за кредитните, Търговски закон, ЗКПО - няма текстове, според които отпускането на заеми да се третира като банкова дейност. Банковата дейност е публично привличане на чужд финансов ресурс и отдаването му срещу лихва. По закона за задълженията и договорите могат да се дават заеми. При тях няма ограничения - те са волеизявление на две страни- единият дава, а другият получава. Може да договориш и лихва върху лихвите. Няма ограничения за тавана им.
- Не давате кредити, а заеми и не извършвате нерегламентирана банкова дейност, така ли?
- Аз не смятам, че съм извършил нереграментирана банкова дейност. Не съм привличал чужди пари, за да ги давам срещу лихва. Да сте чули и да съм се рекламирал? Няма и да чуете!
- Спорен се оказва казусът за такава дейност по занятие.
- Спорен е наистина. Не съм категоричен. Виждам, че има различна съдебна практика, за да не кажа пълна неяснота. Никъде не съм видял какво значи по занятие. Кой е критерият? Искам изрично да уточня, че когато съм отпускал заеми, съм работил на няколко места - т.е. съм имал доходи и предоставянето на заеми не е било с цел да се издържам.
Лихвите,
получавани от
заеми, не са
над 10% от
общите ми
доходи
Няма обаче да се учудя, ако прокуратурата прехвърли нещата за решаване по този въпрос в съда.
- Да влезем в конкретните казуси. Например на Богдан Богданов.
- Той е имал заем към една банка с ипотекирана къща и банката го беше подгонила, след доста предоговаряния. Към него имам 10 реновирания на заеми. Преведох 30 000 евро към банката, за да падне възбраната върху имота му. Уговорката с нея беше преведа на парите и моята ипотека става първа по ред. Тъй като къщата му беше близнак, дадох му пари да купи цялата, защото прецених че е по-добре да имам цял имот. Направих компромис- една, две, три години, и го предупредих, че това е последното разсрочване. И какво се оказа?
Седмица преди
да изтече
крайният срок,
той подаде
жалба в
4-то районно
Пусна донос срещу мен. Давах тогава обяснения. Отказаха се да образуват наказателно производство. Тази история е приключила - имам съдебно решение в моя полза на последна инстанция. За него ми е жал, но той имаше лоши съветници.
- Русев и Илиев ви обвиниха в това, че са получили по-малки суми, че имало високи лихви по заемите им.
- Ето, вижте договора с който поискате от двамата- (подава един от договор- бел.ред) 6% лихва! Коя нормална банка ще отпусне заем при такава лихва! Да виждате наказателни лихви? Или лихва върху лихвите? Няма, нали?
- А за получените по-малко от договорените пари, както твърди единият от двамата?
- Всички договори са оформени по надлежния ред. Договорените ипотеки и всяка сума по тях са превеждани по банков път. А при тях пише- основание за превода. Нищо не може да бъде скрито. Всяка стотинка лихва, ако е дошла такава, също е дошла по банков път. Всеки даден от мен заем е вписван в данъчната ми декларация.
- Илиев се оплака, че на търг за имота му сте се явил само вие като купувач, и сте го придобил срещу по-малка сума от реалната му цена.
- Имаше проверка от нотариалната камара и правосъдното министерство. Установи се, че няма никакви нарушения. А имотът се оказа едно мазе.
- Вие не видяхте ли преди това какво гарантира заема?
- Не видях. И за това си плащам сега.
- Искате да зададем въпроси към двамата. Какви са те?
- Попитайте ги и двамата защо сега се сетиха да вадят случаи отпреди години? Защо атаките тръгват, след като се извадят изпълнителни листове? С какво се занимават, какви са доходите им. Русев адвокат ли е?
- Вие продължавате ли да давате заеми?
- Да, продължавам. Не смятам, че правя нещо незаконно.