Искам да видя първия случай, в който полицията ще затвори заведение в центъра за 3 дни заради шум
Не разбрах защо се отложи реформата за паркирането. Въвеждането на червена зона и ограничението на служебния абонамент са добри идеи, казва в интервю кметът на столичния район "Средец"
Още акценти от интервюто:
- Предлагаме Паметникът на Съветската армия да се премести на Бузлуджа - двата обекта ще се свържат идеално. А оградите да се махнат от парка
- Скандалите с районните кметове консолидираха коалицията с ПП
- Имаме цял списък с идеи за ново име на ул. "Граф Игнатиев", но още не сме решили кое да предложим
- Трябва да има обща дясна кандидатура за президент,подкрепена с ентусиазъм от всички
- Инвеститори вече обмислят да строят паркинги вместо жилищни сгради при този недостиг и толкова скъпи гаражи.За подземен под ул. "Гурко" вече имаме осигурени средства за проектиране
- Г-н Трайков, вие сте един от дългогодишните районни кметове в София. Как ще коментирате скандалите с твърденията на ваши колеги за оказван натиск за провеждане на обществени поръчки, довели до ареста на бившия вече зам.-кмет на столицата Никола Барбуков?
- Аз не съм попадал в подобна ситуация, въпреки че съм вече 15 г. в оперативната политика. Иначе веднага се вижда, че има нещо нередно.
- Правилно ли беше първо да дадат брифинг, преди да информират кмета на София или пък например партийното ръководство на ПП?
- По закон, когато на някого му стане известен акт на корупция, той е длъжен да уведоми компетентните органи. Не знам какви разговори и в каква последователност са водени.
- Може ли този скандал да доведе до разпадане на коалицията между ПП, ДБ и ДСБ?
- Това, което виждам, без да съм част от органите, които биха взели такова решение, е, че по-скоро има мобилизация за някакви съвместни действия. По принцип, когато се случи нещо негативно с една част, то по подразбиране започва да важи за цялата коалиция. Лошите неща за един стават лоши за всички. Това е негативен ефект, но от гледна точка на гражданската и партийна мобилизация сякаш има консолидация.
- ДБ поиска да има предварителни избори за всички изборни длъжности, включително и свързаните с местния вот. Така ли трябва да се редят листите?
- Винаги съм бил привърженик на предварителни избори, и то открити, не само на партийни активи. Досега това не е често прилаган подход в България. Доколкото ми е известно, е имало такива предварителни избори последно преди 15-ина години.
- Бяхте обаче кандидат за президент на “Реформаторския блок”. Коя е формулата за общ десен кандидат, всички казват само, че трябва да е анти-Радев, но това достатъчно ли е като профил?
- Формулата за избора на общ десен кандидат и самият профил на кандидата са различни въпроси. Формулата трябва да бъде широка, обща дясна кандидатура, подкрепена с ентусиазъм и желание от всички, които се подписват под тази номинация. Напълно възможно е този общ кандидат да е с профил, който се харесва на гласувалите за него, но в национален план да не е непременно печелившият, така че има сложен ребус за решаване.
- И какво е решението?
- Ще е ясно, когато знаем кои са кандидатите. Тогава ще можем да правим рационална оценка и в единия, и в другия аспект.
- А как работите в този мандат с администрацията и със СОС, в който няма ясно политическо мнозинство, което да носи отговорност и сякаш съветниците се опитват да изолират кмета Терзиев?
- Колкото повече се разшири децентрализацията към районните администрации, толкова по-малко съществен ще бъде този въпрос. От началото на мандата имаше стъпки в тази посока, което означава повече работа за районните администрации, но по-малко теоретични точки на спиране, забавяне или конфликт. И това е пътят.
Иначе политическата конфигурация на администрацията, на общинския съвет са неща, които се променят и човек трябва да се адаптира. Аз съм директно избран от хората и не съм ги питал те за кого са гласували за СОС или за кмет на София. Напълно възможно е човек да е гласувал за кандидати на 3 различни партии.
- След като бюджетът на София бе прекроен няколко пъти, за кои обекти в “Средец” ще има финансиране?
- В първото прекрояване на бюджета погрешно беше орязана сумата за довършване на филиала на детската градина на ул. “Иван Асен II”, който ще въведем в експлоатация тази година. Тогава прекрояващите обявиха, че се съкращават само разходи, които е трудно да бъдат усвоени тази година. Но в случая беше точно обратното и затова при последната корекция на бюджета средствата бяха върнати. Там ни остава да проведем процедурите за обзавеждане и оборудването на филиала, който е за 2 яслени групи. Надявам се през октомври той да отвори и да посрещне децата. Заложени са средства за укрепване на 28-а ясла и на общинската сграда на ул. “Гурко”. Имаме списък с тротоари, които ще ремонтираме.
Работим и по водното огледало в градинката пред хотел “Рила”. Имаме една малка сума, която не е достатъчна, но този проект минава от държавен бюджет в държавен бюджет, а МРРБ така и не ни се обаждат да сключим споразумение. Затова с малкото останали средства след подмяната на настилките съм дал задача на инженерите да измислят как можем да го направим годно за пълнене с вода за парите, които имаме.
Предвидени са средства и за реализацията на гражданските проекти - възстановяване на езерото в Княжеската градина, алпинеума в Борисовата градина и изграждане на зелен лабиринт в “Яворов”. Готови сме с проекта за зеления лабиринт, започнахме почистването на езерото в Княжеската градина. Там, както и в Борисовата градина, има и други инженерни и конструктивни въпроси, свързани със статута им на паметници на културата, които не ми позволяват в момента да кажа кога ще бъде готово. Заложени са и средства за проектиране на паркинг под ул. “Гурко”.
- Вие сте сред инициаторите на идеята за червена зона за паркиране в центъра. Но промените, предложени от “Спаси София”, бяха отложени дори без дебати по същество и те оттеглиха доклада си. Очевидно проблемите с паркирането няма да бъдат решени. Как ще коментирате?
- Не разбрах какви са истинските причини за отлагането и последващото оттегляне на доклада от вносителите. Изработването на тази концепция е плод на труда на много хора и имаше доста обсъждания, но принципните предложения са ясни. Задачата, която се решава, е пространствена - как да има повече място за паркиране. И едната страна, разбира се, е увеличаването на снабдяването с места, което включва изграждането на паркинги. Но този доклад не се занимава с тази част, а с реда за паркирането в зоните. Предложенията са насочени към това човек да има достъп до паркоместа, при това с акцент, който за мен беше важен, върху правата на хората, които живеят в зоните за платено паркиране. А една съществена част от това усилие е промяната на цените и те се увеличават в най-голяма степен за краткотрайното паркиране и в по-малка - за винетките за целогодишно паркиране за живеещите за първа кола и значителен ръст за втора. Важно е семействата да имат възможност за целогодишно паркиране при разумни условия с един автомобил, а за втори следва да е по-рестриктивно. Въвеждането на нов тип зона за паркиране и окрупняването на подзоните в центъра са добри идеи. Приветствам и предвидените ограничения за служебен абонамент - до 10% от местата в подзоната, на места в центъра сега този процент е доста по-висок.
- Напоследък сякаш местата със служебен абонамент в центъра се увеличават.
- На някои места са прекалено много. Договорите за тях са едногодишни и очакването беше след приемането на промените в наредбата да се види чувствително намаляване в най-натоварените подзони.
- А паркингите не са ли и те част от решението?
- Това е задължителна част от решението. Що се отнася до общинските паркинги, в нашия район можем да гледаме само под земята, и то на места, където няма археология. Но частната инициатива гледа и над земята, защото вече проблемът е толкова остър, а цените на гаражите - много високи. Има инвеститори, които сериозно мислят, че изграждането на паркинг на подходящо място е жизнеспособна алтернатива в сравнение с офис или с жилищна сграда.
- Защо предлагате фигурите от Паметника на Съветската армия да се преместят на Бузлуджа и кога ще се махнат оградите от Княжеската градина? Какво ще има на мястото на демонтирания паметник?
- За мен като кмет на района най-непосредственият приоритет е свързан с оградите, които са се разпрострели на огромна площ, загрозяват и пречат на достъпа до парка. Същинският процес по изпълнение на решението на СОС за демонтаж явно отнема повече време, отколкото се е очаквало. Затова предложението ми към областната управа е да бъдат отстранени компрометираните плочи от облицовката и оградите да бъдат премахнати или поне максимално доближени към постамента, докато продължи изпълнението.
Общественият експертен съвет по устройство на територията също разгледа писмото на областния управител, но само за сведение. Ние вече изпратихме нашето становище и действително предлагаме фигурите да се преместят на Бузлуджа, тъй като решението на СОС е те да се поставят извън центъра. Със сигурност в нашия район не се сещам за подходящо място. И предложих да се мисли в тази посока, защото правителството реши, че ще ремонтира и ще развива Бузлуджа като туристически обект. Двата обекта биха се вързали идеално с конкретния исторически контекст. Иначе има поне една община, която иска да приеме фигурите, но не мога да си позволя да го предложа, защото предполагам, че и там има хора, които не ги искат насред града си.
Най-важното е да измислим с областния управител какво да правим с оградите и с парка. Това е съвсем отделна тема от това къде ще отидат в крайна сметка фигурите. Иначе, както и друг път съм казвал, за мен базовата опция за бъдещето на мястото е каквото е било и преди - тоест парк. Но това не е единственият вариант и достигането до окончателния трябва да стане вследствие на структуриран процес.
- Имаше идея да се обяви архитектурен конкурс.
- Да, това е вариант. Възложил съм на главния архитект на район “Средец” да помисли какво можем да предложим като процес на общината, която е компетентната структура.
- Да ви попитам за една друга язва в центъра - градинката около Нотариата, която се е превърнала в сборище на клошари и е доста мръсна, а сградата е опасана с предпазни мрежи, защото е опасна.
- Сградата на Нотариата е държавна собственост и е дадена за управление на Министерството на културата. Откакто това стана преди 5 г., разговарям с всеки министър на културата какви планове има за нея. Нещата полека-лека се движат. Последно при нас премина обявяване за предстоящи ремонтни дейности. Но във връзка със списъка с държавни имоти с отпаднала необходимост в Столичната община имахме разговори всеки да види дали няма в неговия район обект, който му трябва, и вместо държавата да го продава, да мине към общината. В нашия район няма нищо - всичко явно е продадено навреме. Но предложих поне за размисъл Нотариатът да бъде предаден за управление на общината, защото така и така се чудят от министерството какво да го правят - ще го ремонтират, но не е ясно за какво ще го ползват. Това е представителна сграда, в която ще е жалко да сложиш архив или администрация. Би могло да стане музей.
Другият имот, който предложих общината да поиска, е държавната част от сградата на Столичната библиотека, в която има офиси на партии и това е пречка за превръщането на Столичната библиотека в модерен културен център. Библиотеките по света вече изглеждат съвсем различно, не просто стелажи, книги, които взимаш за малко, а са пространства, в които можеш по различни канали да имаш досег с културата. Обсъждал съм тези идеи и с кмета на София Васил Терзиев.
- А градинката пред Нотариата?
- Не е само тази градинка, има и други места, които страдат. Обикновено се наслагват темите с чистотата и със заемането на публични пространства от хора, които водят скитнически начин на живот, както ги наричат в полицията. Ние като орган на местната власт няма какво да направим. А полицията може, когато се нарушава общественият ред. И да бъдем съвсем честни, той доста често се нарушава - при задоволяване на естествени нужди или притесняване на минувачите. Това са хипотези, в които полицията може да се намеси, но дори и тогава то е моментно - ще им направят забележка, ще ги предупредят, ще им кажат да отидат на друго място, но после те се връщат. Иначе за чистенето има какво да се желае не само там, но и под колоните на “Гарибалди” и някои места по ул. “Граф Игнатиев”. За тях говорим със Столичния инспекторат да възлага на почистващите фирми да обръщат повече внимание.
Понеже споменах полицията - ние сме в доста интензивен колегиален контакт с тях, тъй като имаме много общи теми, свързани с обществения ред и с работата на заведенията. Не смятам, че центърът трябва да бъде спалня без заведения, но на всички трябва да е ясно, че за да функционира добре това съжителство, всеки трябва да спазва правилата. Огромна част от заведенията ги спазват, но имаме няколко проблемни точки и молбата ми към колегите от полицията, тъй като общината няма право да затваря заведение заради шум, е била да ползват това свое правомощие.
В очите на хората се получава едно прехвърляне на топката между институциите. Донякъде е така, защото контролираме различни неща: общината - работното време, РЗИ мери шума, полицията - спазването на реда. Но много искам да видя първия случай, в който полицията ще се възползва от правото си заради шум да затвори заведение за 3 дни. Сигурен съм, че заведение, което го затворят на момента за 3 дни, ще го заболи, но после ще е добре и за заведението, и за околните.
- А какво стана с идеите ви къщата на Гешов и "Синият лъв" да станат детски градини?
- Къщата на Гешов е частна собственост. Там текат съдебни спорове между общината и собственика какво да е бъдещото предназначение на на сградата. Това е премиум имот на премиум място и ако трябва да се изкупува от общината по пазарна цена, много хора ще възразят дали точно това е най-доброто използване на общите ни пари. Всичко зависи от окончателния изход на делото, защото ако спечели общината, това значи, че там може да остане само оригиналната сграда в сегашните й обеми. Тогава вероятно разговорите за евентуална сделка биха изглеждали по един начин, но ако съдът отсъди, че там може да има 7-етажна сграда, в която паметникът на културата е просто вграден, тогава вече параметрите ще станат абсолютно нецелесъобразни. При "Синия лъв" пък имаме общинска сграда, но върху частен терен. Проектът за реконструкция на сградата е готов и е в НИНКН за разглеждане. Идеята е да се ползва за детски клуб. За да бъде детска градина трябва да има място, на което да играят децата, каквото за момента няма.
- Готови сте с програма за превенция на вандализма, след като почистената чешма в градинката “Кристал” беше отново надраскана с графити. Какво ще предложите на кмета Терзиев?
- Вече я предложихме - по програма “София - град на младите и активните”. Става дума за меки мерки, но най-големият резерв в момента е в превенцията, видеонаблюдението и санкционирането. Няма показан публично случай - ето това е човекът, който е направил тази беля, хванат е и е санкциониран. Иначе предлагаме графити артисти да ходят в училищата и да разказват на децата какво е вандализъм и какво е изкуство. Искаме да ангажираме обществени личности да се включат в почистването на сгради и да пускат в своите профили в социалните мрежи клипчета с призиви да не се драска по фасадите. Вече сме говорили с Иван и Жени Лечеви.
Надявам се и да продължи инициативата на общината да се дават боя и препарати на хора, които искат сами да си почистят фасадите, защото знаете, че всеки собственик отговаря за сградата си. Хората недоволстват, но реално проблемът е общ. Много се говори за теорията на счупените прозорци, но за да е приложима, се изисква страшно много ресурс. Случаи всякакви - преди време заедно с общински служители и граждани почиствахме фасадите по ул. “Иван Асен II” и всички бяха много въодушевени. Но на едно място беше останала надраскана само металната врата и домоуправителят ни каза: “Сори, нямаме 80 лв. да я изчистим”. Иначе днес започнахме ремонт и на други чешми, в района имаме общо 23.
- А какво стана с идеята за смяна на името на ул. “Граф Игнатиев”?
- Тази инициатива трябва да е добре подготвена от първия път - ако не направим перфектно предложение, ще има аргументи то да бъде лесно отхвърлено. И честно да ви кажа, все още не съм сигурен кое е новото име, което да предложим. На много от хубавите и подходящи имена има кръстена някоя малка уличка някъде си и ще стане дублиране, както например “Свети Седмочисленици”. Там е и храмът и това е толкова важно и велико дело в нашата история, а пък недостатъчно популяризирано за сметка на други исторически събития със съмнителна стойност. Имаме цял списък с предложения, но още не сме решили кое да изберем. Ако успеем да го сведем до кратък списък с 3 предложения за имена, ще започна да търся подкрепа за преименуването.
CV
- Роден е на 19 април 1970 г. в София
- Завършва международни икономически отношения в УНСС
- Владее английски, руски, немски и румънски език
- От 2009 до 2012 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма в първото правителство на Бойко Борисов
- Бил е общински съветник от "Реформаторски блок"
- На президентските избори през 2016 г. се кандидатира за президент
- Втори мандат е кмет на столичния район "Средец
*Интервю на Даринка Илиева