Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

10 причини защо има нужда от повече математика в училище. И защо матурата по предмета трябва да стане задължителна

"В съвременния свят математиката е много повече от училищен предмет - тя е езикът на икономиката, технологиите и дори на ежедневието. Затова България трябва спешно да постави математиката в центъра на образователната си политика", казва математикът Асен Александров, директор на столичното 51-о средно училище "Елисавета Багряна" и шеф на Сдружението на директорите в средното образование. Той откроява поне 10 причини, заради които е важно да се решават задачи.

Асен Александров, директор на столичното 51-о училище "Елисавета Багряна" и председател на Сдружението на директорите в средното образование
Асен Александров, директор на столичното 51-о училище "Елисавета Багряна" и председател на Сдружението на директорите в средното образование

1. Изгражда критическо мислене

Тя учи децата да разсъждават логично, да анализират ситуации и да търсят решения - умения, необходими във всяка сфера от живота.

2. Основна за професиите на бъдещето

ИТ, инженерство, икономика, наука - всички тези сфери се опират на математиката. Ще е необходима за юристите, за лекарите при поставяне на диагнози. Изкуственият интелект ще навлезе във всяка професия, а те ще трябва да се сменят по някалко пъти през живота на младите. Той може да се използва само от хора с метаумения по математика и по роден език. Да можеш да мислиш логически в структура и да можеш да изразяваш мислите си на роден език.

Без солидна основа учениците ни ще останат в периферията на бъдещия трудов пазар.

3. Учи на решаване на реални проблеми

Математическите задачи учат на търпение, методичност и практическо мислене - ключови умения за живота и работата. Математиката те учи да разглеждаш проблема от всичките страни. Минавайки през нещата стъпка по стъпка, разбираш, че не това, което виждаш на пръв поглед, е вярното. Така работи математиката. При нея изследваш няколко хипотези и виждаш коя от тях реално работи в живота.

4. Използва се ежедневно

От семейния бюджет до ипотеката, от пазаруването до оценката на риска - математиката ни е нужна всеки ден.

Трябва да можеш да изчислиш колко боя да си купиш, колко плочки за коридора да сложиш, да изчислиш колко кубически метра е стаята, за да знаеш какъв климатик да си вземеш. Искаш да пръскаш овошките с препарат срещу въшки. Там пише, че разтворът е 0,2%. Трябва да прецениш колко да сложиш в кофата. При грешка единият вариант е да не подейства, другият - да прекалиш. Ако не можеш да намериш лицето на един правоъгълник, ако не можеш да изчислиш кубическите метри на стаята, не си готов за живота.

5. Повишава конкуренто- способността ни

Страни с високи резултати по математика - като Сингапур и Финландия - са водещи в иновации и икономическо развитие. И ние можем да сме там. Неслучайно изследването PISA се прави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). PISA изследва математическите умения по роден език и по природни науки от гледна точка на това доколко хората ще бъдат пълноценни, когато навлязат на трудовия пазар. Страните с високи умения по математика произвеждат иновативни продукти. Те не са прости работници на автоматизирана линия. Те не сглобяват айфоните, те ги измислят.

6. Подготвя учениците за света на технологиите и автоматизацията

Програмирането, алгоритмите, изкуственият интелект - всички те стъпват върху математически принципи. Без тях младите хора остават само потребители на технологиите, а не създатели и новатори.

7. Отваря врати към по-добра кариера

Добрата математическа подготовка е ключ към високи постижения в университета и професионалното развитие. В момента математическите гимназии са най-търсените. Младите усещат, че могат да се реализират във всякакви сфери, ако имат добри математически умения - в банковото дело, инженерството, природните науки.

8. Помага в усвояването на други науки

Физика, химия, биология и дори социални науки - всички използват математически модели и логика. Именно недостатъчната ни подготовка по математика е основната причина за слабото ни представяне на тестовете на PISA по природни науки.

9. Помага ни да разпознаваме дезинформацията и манипулацията

Във време на масова дезинформация и манипулации математическата грамотност е важна форма на защита. Тя ти помага да разбираш диаграми, проценти и статистики, така че да не бъдеш лесно подведен. Развива умения за разграничаване на числа и мащаби, за правилна интерпретация на проценти и съотношения. Учи те да анализираш информация критично, като разпознаваш дали дадено мнение е на малка част от групата, или преобладаващо. Виждаш кога една стойност е относително малка или значителна.

Математическото мислене ще ти помога да усещаш подвеждащи заглавия, неверни обобщения и изкуствено преувеличени внушения.

10. Подобрява психическата издръжливост и дисциплина

Работата с абстрактни концепции и решаването на трудни задачи тренират търпението, концентрацията и увереността - умения, важни не само за училище, а и за живота. Психическата издръжливост може би е едно от най-ценните неща, които дава математиката. За да решиш една задача, трябва да отделиш 30, 40 или 50 минути, не се отказваш бързо. А концентрацията е едно от най-дефицитните умения при децата в момента, категоричен е Асен Александров.

Ако искаме ученици, които могат да мислят, да се реализират и да участват активно в съвременния свят, трябва да направим смелата крачка: засилено изучаване на математиката и задължителна матура по нея. Това е инвестиция в умовете, сигурността, икономическия просперитет и бъдещето на страната ни.

Видео

Коментари