След смъртта на една родилка "боледува" цялото родилно отделение
В Майчин дом нагрубили при раждане една млада жена и е налице гневна реакция на обществото към лекарите и акушерките там.
Раждането е физиологичен процес и в повечето случаи преминава безпроблемно. Не случайно, обаче в учебниците по акушерство пише, че най-смъртоносния път за човека е преминаването на плода през входа и изхода на женския таз, около 15 см. Най-много животи се губят именно в този "физиологичен процес". Точно затова с раждане се занимават специалисти , вещи в механизмите на раждане на фетуса. В родилните зали винаги е напрегнато, хвърчи пот, екскременти, кръв. Когато има усложнение напрежението е още по-голямо, като на война, без преувеличение" на живот и смърт". В България умират годишно между 5 и 10 родилки, това прави смъртност около 10 на 100 хиляди раждания годишно/ в Западна Европа смъртността е около 3 на 100 х раждания./ Знаете ли какво е смърт на родилка в една болница? Първо е жестока борба за живота на родилката и бебето, обикновено се включват всички които научават за проблемите, викат се консултанти от където е възможно, събират се лекарствени препарати и се прилагат познати маньоври за спасяване и накрая при неуспех месеци наред боледува целия персонал на отделението и болницата, съкрушени от смъртта на млада жена в разцвета на силите си. И въобще не говоря за скръбта и гнева на близките, проверките с месеци от оторизираните органи и обществения гняв за случилото се. Екипите в родилна зала знаят, че никоя жена не е застрахована от усложнения и при всяко раждане опитните лекари и акушерки подхождат към всеки случай като войници пред нападение от незнаен враг, за да са готови да защитят доверилата се родилка, бебето и разбира се своето реноме. Пиша всичко това запознал се с първите си раждания в 60-те години на миналия век, преминал през десетки хиляди раждания, изстрадал в годините доста нещастно завършили раждания, и това съм го видял не само у нас, а в множество болници в различни континенти на света.
Родилната зала не е обикновена стая в болница, това е свещено нещо в което се ражда новия живот на една нация. Здравето и живота на родилките не зависи само от майсторството на акушерите. В уредените държави показателите са по-добри , апаратите са по-скъпи, лекарите имат повече задължения за непрекъсната квалификация уредена със закони, персоналът е повече, пътищата са по-добри, въздушните и други линейки са повече, здравната култура на населението и образованието е по-добро. Да не изброявам повече ....
Пиша всичко това заради огорчението на младата майка в "Майчин дом", за упойката и грубостта на персонала. Не мога да знам какво е станало, тази майка е изписана здрава със здраво бебе и след 15 дни се сеща, че били груби с нея. Повтарям, не оправдавам грубостта, винаги казвам на младите лекари: "Представете си, че пред вас е вашата майка или дъщеря и действайте както при тях. "Зная, има много да се учим на деликатност, внимателни отношение към пациентите, да търсим методите и принципите на добрата лекарска практика, това трябва да са ежедневни задачи на лекарското и акушерска съсловия, но във връзка с конкретния случай в Майчин дом искам да помоля обществото: Свалете обвиненията към лекарите и акушерките в "Майчин дом", те не заслужават огорчението на което са подложени, за мен това което се случва сега е най-малко неприлично.
(От Фейсбук)
Б.Р. Проф. Атанас Щерев е известен като "бащата на ин витрото" у нас. Бил е депутат от СДС в две народни събрания и от НДСВ в едно