Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ще има ли споразумение между Израел и "Хамас"?

Израел Снимка: Pixabay
Израел Снимка: Pixabay

Петте пръста": Стратегически триъгълник за сигурността на Израел

Нетаняху иска буферна зона, която отнема около 40% от територията на Газа

Проблемите на Израел са в три измерения: географско, топографско и демографско. По време на войната през 1948 г. и след създаването на Израел първият президент на страната Давид Бен-Гурион набляга на запълването на вакуума и пространствата със заселници, защото там, където има заселници, има контрол и отбрана.

Планът на Бен-Гурион според военния анализатор на вестник Al-Sharq Al-Awsat се основава върху разпространение на селищата по палестинската земя по ширина , не по височина, което позволява контрол и завладяване на по-голяма територия.

При това се взема предвид сигурността при архитектурата на селищата още преди да започне строителството, за да се избегне „палестинската заплаха за сигурността" и да има възможност да се защитят в най-лошия случай.

През 70-те години израелският генерал Ариел Шарон (по-късно премиер) се опитва да промени архитектурата на сектора Газа.

Според същия анализатор на лондонския вестник проблемът е бил в бързото разпространение на палестинските лагери, което е наложило от време на време да се провеждат операции за промяна на инженерното оформление на сектора, така че да се позволи на израелската армия да може да влиза, когато пожелае без съпротива, и да изпълнява задачата си без значителни човешки жертви сред войниците и цивилното население.

За да постигне целта си, Шарон разруши около 6000 къщи на палестинци около лагерите Джабалия, Шати, Рафа, дори позволи да се построят селища на еврейски изселници в сектора с цел да го контролира.

„Шароновата мисъл" създаде стратегията „Петте пръста" (Five Fingers), която гласи, че за да контролираш сектора Газа, трябва да го разделиш на пет зони. В момента има няколко оси, които разделят сектора: ос Мвалсим (север), ос Нетсарим (център), ос Кисовим (юг) и ос Мураг (юг между Рафа и Хан Юнис), не се споменава ос Филаделфия, която съществува на границата с Египет.

Основният проблем, за който стана дума по-горе, свързан с географията, топографията и демографията, породи стратегическа концепция, на която Израел все още разчита, въпреки че тя беше разбита на 7 октомври 2023 г.

Стратегически триъгълник за сигурността на Израел

Тази логика по думите на анализатора се основава на триъгълника „ранно предупреждение, възпиране и бързо решаване", като към него се добавя и препоръката на Бен-Гурион, че е за предпочитане войната да се води на територията на врага.

В същия контекст Израел счита, че създаването на буферни зони насилствено или по споразумение с враговете му е фактор, който подпомага идеята за ранното предупреждение. Анексът за сигурност към договора от Кемп Дейвид е въплъщение на идеята за ранното предупреждение, така че географската дълбочина, която Синай дава на Израел, да може да се подготви бързо в случай на война.

Израел вече създаде буферни зони със Сирия и Ливан, но проектът за буферна зона с Газа според същия анализатор е различен по няколко причини:

При предишното примирие през януари миналата година "Хамас" и Израел се споразумяха за карти, които определят буферната зона между сектора Газа и околностите по следния начин: буферната зона се простира във вътрешността на сектора и по цялата дължина на границата с Израел до 700 метра, с изключение на 5 пункта, които се простират до 1100 метра. След като това споразумение се провали, тези пет точки се превърнаха в отправна точка за израелската военна операция, наречена „Колесницата на Гедеон", чиято цел е да окупира 75% от района.

Арабските медии публикуваха карта, изтекла от "Хамас", която е същата карта, представена от Израел по време на преговорите в Доха и включва променената буферна зона, както следва: Израел иска дълбочината на буферната зона в сектора да варира между 2400 метра (в Бейт Лахия на север) и 3700 метра (на юг – в Рафа).

Това по думите на експерти означава, че според израелското предложение буферната зона ще отнеме около 40% от територията на Газа, която е около 365 кв. км. Във връзка с това новата буферна зона ще лиши около 700 хиляди жители на Газа от възможността да се върнат по домовете си.

Сложни проблеми и противоположни позиции

Палестински източник твърди пред агенция „Франс прес", че преговорите в Доха се сблъскват със сложни проблеми в резултат на упорството на Израел да се придържа към картата за оттегляне, която предвижда прегрупиране и предислоциране на израелската армия, а не оттегляне, и включва запазване на военни сили на повече от 40% от територията на Газа, което е неприемливо за "Хамас".

Източникът предупреждава също, че картата за изтегляне „цели да натъпче стотици хиляди изселени в част от района западно от Рафа като подготовка за изселване на палестинците в Египет или други страни, което е неприемливо за "Хамас".

Той подчерта, че делегацията на "Хамас" „няма да приеме израелските карти, защото те представляват легитимиране на повторната окупация на около половината от територията на сектора и превръщането на Газа в изолирана зона без граници и свобода на движение, подобна на нацистките лагери".

Израелският телевизионен канал 12 цитира неназован политически представител, според когото преговорите не са стигнали до разпад, като твърди, че израелската делегация продължава преговорите в Доха „въпреки препятствията от страна на "Хамас".

Израел продължава да настоява за буферна зона с ширина от 2 до 3 километра в района на Рафа и от 1 до 2 километра в останалите гранични райони.

Как да се ликвидира "Хамас"?

Израелската карта запазва голяма буферна зона между Мораг и Филаделфия. Това помага на политиката на Нетаняху да създаде така наречената „хуманитарна зона", която трябва да включва около 600 000 жители на Газа с възможност за последващо преселение, както и да прекъсне географската връзка между сектора и Египет.

Израелската карта изисква да бъдат присъединени Бейт Ханун, квартал Туфах, Шджауа, квартал Зитун, Джахр ал-Дик, Бурийдж, Каррара, Хузаа и, разбира се, цял Рафа. Какво означава това?. Военни експерти твърдят, че Нетаняху цели да изолира бойците на "Хамас" и "Ислямски джихад" в северната част на Газа без цивилно население, за да може да ги ликвидира с авиация и дронове.

В момента в тези райони се водят жестоки сражения между „Хамас" и израелската армия, в които последната понася много жертви. Затова приобщаването на тези райони към буферната зона представлява безвъзмездна отстъпка и отстъпление за „Хамас".

Освен това тази израелска карта ще доведе до изтегляне на бойците на „Хамас", демонтиране на инфраструктурата им (тунелите, ако има такива) и предаване на териториите на израелската армия.

Следователно, ако „Хамас" приеме (което е невъзможно), израелската армия ще се заеме с изграждането на постоянна и устойчива система за сигурност, която може да послужи като отправна точка за бъдещи военни операции срещу движението „Хамас" и да го унищожи напълно.

Бунт в армията срещу плана на Нетаняху

Части от израелската армия изразиха несъгласие с „плана Рафа" за преместване на стотици хиляди палестинци от Газа в „хуманитарна зона" в сектора, посочвайки, че това може да наруши международното право, и подадоха жалба до Върховния съд на Израел.

Непримиримата вътрешна реакция в израелската армия представлява безпрецедентно предизвикателство за плана на министерството на отбраната и доведе до остър спор между началника на генералния щаб на израелската армия Еял Замир и премиера Бенямин Нетаняху по време на заседание на военния съвет, съобщават израелски медии.

От своя страна, офисът на началника на генералния щаб на израелската армия отговори на петиция, подадена от няколко резервисти, до Върховния съд на Израел с искане да се произнесе дали действията на Израел в Газа след около две години от атаките от 7 октомври 2023 г. са в нарушение на международното право, пише вестник „Таймс".

Замир заяви: „Преместването и изселването на населението не е част от целите на войната в сектора, израелската армия определено не принуждава населението да се премества в или извън сектора Газа".

Официалните цели на войната на Израел са да унищожи движението „Хамас" и да освободи останалите заложници, отвлечени на 7 октомври.

Авшалом Сал, израелски войник, който участва в подаването на петицията заедно с двама офицери от резерва, твърди: „Ако сега задачата е прогонване, окупация и заселване, както говорят, то това е незаконна задача и аз няма да участвам в нея".

Той добави: „Във връзка с това ще се стигне или до безпрецедентен конфликт между армията и държавата, какъвто не сме виждали досега, или до подчинение на армията на заповедите и изпълнение на план, който ще навреди на Израел за поколения напред".

Това искане беше описано като „последен изход" за подателите му, които твърдят, че „имат подозрения, че лидерите на държавата и армията искат от тях да бъдат партньори във война, която по същество е насочена към принудително изселване на цивилни граждани".

От израелска страна продължават дискусиите за войната в Газа и събитията около нея, новите планове на правителството на Нетаняху за окупация на още територии в сектора и разделянето на юга и севера, както и създаването на така наречения хуманитарен град, който мнозина израелски офицери и войници смятат за грубо нарушение на международните конвенции и договори. Те заплашват с бунт и неподчинение на решенията и заповедите на военните командири. В този контекст неназован израелски генерал твърди, че преместването на населението на Газа не е цел на войната, защото врагът е движението „Хамас", затова този проект според него ще бъде осъществен, като се разделят цивилните от въоръжените, след като бъде готова необходимата инфраструктура .

Нов план за преместване на стотици хиляди палестинци

Израел разкри тази седмица нов план за преместване на стотици хиляди палестинци от сектора Газа в „хуманитарен район", който е описан като безпрецедентен. Този проект е предизвикал вълна от критики от страна на правни експерти в Израел и извън него.

Израелският министър на отбраната Израел Кац твърди, че той е натоварил армията да изготви план за създаване на „хуманитарен град" в Рафа, който в крайна сметка да стане място за събиране на цялото население на сектора Газа.

Планираният град ще бъде построен върху руините на град Рафа в южната част на сектора. Планът включва преместването на около 600 000 палестинци от района на Мауса в новата зона след проверка за сигурност, като след това няма да им бъде позволено да напускат.

Кац добави, че ако условията са благоприятни, работата по града ще започне по време на 60-дневното примирие, за което се преговаря в момента.

Променени карти под натиска на Тръмп

Под натиска на президента Тръмп и неговите съветници Израел представи трета карта с промени в плана за разполагане на израелската армия, която беше предадена на посредниците от Катар и Египет, а те я предоставиха на "Хамас", който обяви, че ще я проучи внимателно, без да определя срокове за отговор.

Израелска телевизия твърди, че новите карти за оттегляне, представени от Израел на преговорите, предвиждат последно съкращаване на израелското присъствие в района на Рафа в южната част на сектора, така че тези сили да останат в зона с ширина по-малко от два километра северно от Филаделфия на границата на сектора с Египет.

Израелската позиция в началото на преговорите беше за военно присъствие в зона с ширина 5 километра северно от Филаделфия, като официалното еврейско радио „Макан" цитира политически източник в Тел Авив, че след отстъпката на Израел „топката е в полето на "Хамас", който трябва да покаже гъвкавост и отстъпки".

Но не е ясно какво включва новата карта по отношение на точките на присъствие в източната и северната част на сектора, особено след като „Хамас" настоява оттеглянето да бъде до същите точки от предишното примирие, т.е. на дълбочина между 700 метра и един километър.

Предварителни условия... прекъснаха бързото споразумение!

Източник от "Хамас" обясни пред електронния вестник „Ал-Мудун", че редица предварителни условия, поставени от Израел на "Хамас", като например неприемливи линии за оттегляне и опитите да се наложи американската компания за предоставяне на помощ, са попречили на бързото постигане на споразумение. Добавя, че „без тези условия сделката можеше да бъде сключена за ден-два".

Интересно е, че източникът обръща внимание на въпроса за „инженерството на времето" като фактор в настоящите преговори, като смята, че Вашингтон и Тел Авив се опитват да съгласуват предстоящото споразумение с дневния ред на Нетаняху, което повдига въпроса дали последният ще изчака до края на месеца, когато Кнесетът излиза в лятна ваканция, което означава, че споразумението няма да бъде сключено преди 27 юли.

Проблемът с имената... и ключовете

Но източници, запознати с хода на преговорите, потвърдиха пред „Ал-Мадан", че преговорите продължават и че основната тема в момента е въпросът за картите за оттегляне, при което е вероятно ключовете за размяната да бъдат същите, както при предишното примирие. Но другият проблем са имената на палестинските затворници, чието освобождаване иска "Хамас", което все още не е било обсъждано в преговорите, съобщава „Ал-Мадан".

По отношение на въпроса за помощта източници на „Ал-Мадан" поясниха, че този въпрос е почти решен, но проблемът е, че той е свързан и с израелските линии за оттегляне, тъй като американската компания за помощи се намира в райони, където е израелската армия, а ООН действа в останалата част на сектора.

Източниците допълниха: „Ако израелските сили се оттеглят до същите позиции от примирието от януари миналата година, американската компания няма да има никаква стойност, защото сегашните райони на действие ще бъдат празни, а при влизане на помощта в същия размер и по същия механизъм, както е предвидено в предстоящото споразумение, населението няма да отиде в офисите на компанията, за да получи дневната си дажба".

Барак Рафид, кореспондент на Axios, съобщи в социалната мрежа „X", че американският президент Доналд Тръмп ще се срещне с премиера на Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, за да обсъдят преговорите за предстоящото споразумение за прекратяване на огъня в Газа. Катар е основен посредник между Израел и Ислямското движение за съпротива "Хамас".

Обявяването на срещата става едновременно с публикуването на проекта за споразумение за Газа, който според израелски медии включва освобождаването на 28 израелски заложници по време на 60-дневно примирие.

Най-важните точки от проекта:

- Хамас се задължава на 10-ия ден от примирието да предостави информация за останалите заложници, а Израел да разкрие информация за един от над 2000 задържани от Газа

- Израел започва постепенно изтегляне от северната част на сектора, последвано от изтегляне от райони в южната част на сектора.

Видео

Коментари