Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Фон дер Лайен ще оцелее но критиците ѝ я притискат в ъгъла

Фон дер Лайен
СНИМКА: РОЙТЕРС
Фон дер Лайен СНИМКА: РОЙТЕРС

Румънски евродепутат задвижи процедурата, поводът - чатове с шефа на "Пфайзер"

Безследно изчезнали чатове, в които са се договаряли сделки за милиарди застрашиха политическата кариера на председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Година след като мандатът ѝ в Брюксел бе продължен, първата дама на ЕС ще бъде изправена в четвъртък пред вот на недоверие в Европарламента (ЕП).

Ако процедурата се осъществи, в съюза би настъпила

криза, невиждана от четвърт век

Аргументът, на който стъпи инициативата за отстраняване на Фон дер Лайен, е с давност от COVID пандемията.

През 2021 г. комисията начело с германката се споразумя ЕС да закупи до 1,8 млрд. дози от ваксината на “Пфайзер” срещу вируса на стойност 21,5 млрд. евро. Сделката беше най-голямата от всички сключени. Впоследствие стана ясно, че по време на преговорите по условията по споразумението и непосредствено преди неговото сключване Фон дер Лайен е поддържала лична кореспонденция по телефона с директора на “Пфайзер” д-р Алберт Бурла.

Това предизвика широк медиен интерес, който кулминира в

разследване на “Ню Йорк Таймс”

Брюкселското бюро на медията през 2023 г. подаде искане до ЕК по смисъла на правото за достъп до информация. В него настоя да види чатовете на председателката и шефа на “Пфайзер”. Този достъп обаче беше отказан. Същата година “Ню Йорк Таймс” заведе дело в Съда на ЕС срещу комисията и го спечели този май. Но въпреки това тя и до днес не дава кореспонденцията.

От ЕК обясняват, че чатовете на Фон дер Лайен и Бурла не може да бъдат намерени, защото са “краткотрайни”. Така практически остава неясно дали ги има, или са били изтрити.

“Не съм в състояние да ви кажа докога са съществували и дали все още съществуват”, заяви по време на процеса адвокатът на ЕК Паоло Станканели.

Скандалът, който получи гръмкото име “Пфайзергейт”, даде възможност на евроскептичното крило в ЕС да атакува Фон дер Лайен. Така в края на юни румънският евродепутат от групата на “Европейските консерватори и реформисти” Джордже Пипереа задвижи процедурата по вот на недоверие. За да стане тя възможна,

бяха нужни само 74 подписа,

които той бързо успя да събере.

“Тази инициатива стана възможна благодарение на “Европейските консерватори и реформисти”, “Европа на суверенните нации”, както и на някои членове на групата на “Патриоти за Европа”. Изненадващо дори някои от Европейската народна партия (ЕНП) се присъединиха, което показва нарастващото недоволство дори вътре в традиционните политически линии”, заяви тогава Пипереа.

Дебатът преди вота на недоверие се проведе в понеделник в Европарламента. На него Фон дер Лайен имаше възможността да защити действията си. Тя определи опита за свалянето ѝ като

провокация на путинистки апологети и антиваксъри

“Това е номер взет от най-стария наръчник на екстремистите. Целта му е да се поляризира обществото и да се подкопае доверието в демокрацията с фалшиви твърдения”, заяви тя.

“За никого не е тайна, че бях в контакт с висши представители на компаниите, произвеждащи ваксините. Но твърдението, че договорите с тях са били по някакъв начин срещу европейските интереси, е просто погрешен”, категорична беше председателката.

Накрая Фон дер Лайен нападна лично румънския депутат: “Можем да последваме Пипереа в неговия свят на конспирации и предполагаеми зловещи заговори. Или можем ясно да посочим фактите, каквито са - а именно, че това е още един груб опит да се вбие клин между нашите институции.”

В хода на дебатите шефката на ЕК беше изправена и пред известна доза

приятелски огън

от либералното крило в ЕП на социалистите, зелените и групата “Обнови Европа”. Те не харесаха решенията ѝ да направи крачка назад от Зелената сделка, критикуваха начина, по който заобикаля Европарламента, за да приема мерки като милиарди евро заеми за разходи за отбрана.

“Гледате встрани, когато собствената ви партия (ЕНП) сключва сделки с крайната десница”, нападна я председателката на групата на европейските социалисти Ираче Гарсия.

Въпреки политическото напрежение в Брюксел се очаква в четвъртък вотът на недоверие да бъде неуспешен.

След дебатите най-голямата група в ЕП - ЕНП засега застава изцяло зад Фон дер Лайен. “Ще гласуваме единодушно против”, заяви нейният председател Манфред Вебер.

Групите на социалистите и демократите, “Обнови Европа” и зелените също заявиха, че няма да гласуват “за”.

“Няма да дадем нито един глас на тези, които

искат да разрушат ЕС”,

обяви Ираче Гарсия.

Двете по-радикални десни групи в ЕП - “Патриоти за Европа” и “Европа на суверенните нации”, ще подкрепят вота на недоверие.

Основната опозиционна дясна партия на консерваторите и реформистите е разделена на две фракции - “за” и “против”. Тя ще остави представителите си да гласуват по съвест.

Само веднъж в историята предложение за вот на недоверие е довело до оставката на ЕК. Но това се е случило без официално гласуване на мярката на пленарно заседание.

Преди 26 години през март 1999 г. комисията, ръководена от люксембургския председател Жак Сантер, подава оставка. Обвиненията срещу него са идентични като днешните срещу Урсула. Става въпрос за подозрения в измама и липса на прозрачност. С оставката си Сантер изпреварва официалното гласуване в ЕП.

Видео

Коментари