ГДБОП удари цялата мрежа за доставка на фентанил – дрога, по-опасна от хероина: 1 килограм убива 500 000
Арестуван е и основният дилър - Светльо Ловешкия
Акциите са след посещението на министър Даниел Митов в DEA, където набелязаха мерки за борба с трафика на този наркотик
Цялата мрежа за доставка на фентанил в България - дрогата, която е по-опасна от хероина, бе разбита при акция на ГДБОП и прокуратурата. Арестуван е и човекът, дирижирал този пазар - Светльо Ловешкия. Това се е случило на 24 юни в Търговище, а в колата му имало 1 кг и 40 грама фентанил, разреден и готов за пласиране на улицата, разказа шефът на ГДБОП главен комисар Боян Раев.
Задържаният е от Ловеч, но от години живее в Перник. Той е на 44 години, има предишни арестe за дрога. Също в края на юни
в Монтана е задържан друг човек с 1,1 кг
фентанил. Все още се работи дали има връзка между двата случая.
“До момента ГДБОП не е задържал такова количество. Един килограм фентанил може да убие над 500 000 души”, посочи Раев. А заместникът му Емил Борисов добави, че опасното вещество се разпространява от дилърите като по-мощен и евтин заместител на хероина.
Мощният опиат е създаден с медицински цели за успокояване на болката и за анестезия. От години обаче се ползва за дрога и се смесва с хероин, кокаин и амфетамини. Само за година фентанилът убива над 20 хиляди души в САЩ.
Зам. главната прокурорка Ваня Стефанова призова
хората да пазят децата си
Тя се обърна към родителите, близките на младите хора и подрастващите, както и на всички директори на училища и собственици на нощни заведения.
“Задържаните количества в тези два случая показват, че този проблем, който до момента бяхме чували само от различни точки на света трайно се намира и у нас”, посочи Стефанова. За да се противодейства на разпространението на фентанила, до всички областни дирекции на МВР ще бъдат изпратени указания от главния секретар на МВР Мирослав Рашков. Най-важното от тях е полицаите да работят с ръкавици, да не вдишват веществото, а иззетият наркотик да бъде запечатан, за да не се разпилее.
Друго важно указание е да се прави експертна справка на намереното вещество. Не всички лаборатории у нас в момента имат тази възможност. Ще се правят и физико-химични експертизи за процентното съдържание на фентанил и дали има примеси като парацетамол и кофеин.
В ГДБОП работи специално звено за борбата с разпространение на фентанил. Боян Раев каза още, че има два антидота срещу фентанила. Единият е като назален спрей. Другият е инжекционен препарат, но трябва да се постави в конкретен прозорец от време. От двата вида антидот ще бъдат предоставени и на България.
Досега МВР не задържаше много фентанил накуп. Тази година рекордът бе 99 грама, иззети на 19 юни в Пловдив. За година количествата стигат до 2 кг, но от множество случаи със средно не повече от 10 грама.
Агенция “Митници” обаче само за миналата година залови 110 литра фентанил - дрогата се предлага и в течен вариант. Опасната дрога навлиза мощно у нас и в Европа от няколко години. В същото време рязко намаляват трафикът и употребата на хероин.
“Това е чист бизнес модел. Достатъчно е да си купиш
1 г фентанил и от него да направиш 5 хил. дози
За да направиш 5 хил. дози от хероин, трябват 1-2 кг. Разликата е огромна. Инвестицията във фентанил е по-малка, а и 1 г се крие много по-лесно, отколкото 1 кг. Другият фактор са промените в Афганистан. Убеден съм, че забраната на талибаните за отглеждане на опиум е точно това”, коментира наскоро причините в интервю за “24 часа” шефът на борбата с дрогата в митниците Стефан Бакалов.
Опасността от фентанила беше обсъдена само седмица преди залавянето на рекордното количество по време на посещението в САЩ на вътрешния министър Даниел Митов. С него беше и директорът на ГДБОП Боян Раев. Една от срещите им беше в централата на Американската агенция за борба с наркотиците (DEA). Малко по-късно са заловени и 2-та кг от опасното вещество. Не е изключено информацията за тях да е на американските партньори, които имат голям опит.
Фентанилът е уникален по рода си синтетичен опиоид, който е 50 пъти по-силен от хероина и между 80 и 100 пъти по-силен от морфина. При употребата му често се стига до свръхдоза и смърт. Подобно на другите опиоиди той предизвиква еуфория, но основният му смъртоносен ефект е
мощното потискане на дихателния център в мозъка,
което води до спиране на дишането и смърт. Неговата уникална опасност се крие и в способността му почти изцяло да преминава кръвно-мозъчната бариера, което води до бързи и тежки увреждания на мозъка и други органи. Глобалната верига за доставки обикновено започва с прекурсори от Китай и Индия, които се синтезират в крайния продукт в суперлаборатории на мексиканските картели. Най-голямата заплаха за крайния потребител е, че фентанилът рядко се продава в чист вид. Трафикантите го използват като евтин и мощен примес, с който подсилват хероин, кокаин или го пресоват във фалшиви хапчета, имитиращи популярни лекарства с рецепта.
По този начин потребителите често нямат представа, че консумират фентанил, докато не стане твърде късно. На хоризонта се задава и още по-зловеща заплаха, вече реалност в САЩ – смесването на фентанил с ветеринарния транквилант ксилазин, известен като tranq, който причинява некротични рани и чиито ефекти не се повлияват от стандартния антидот за опиоиди.