Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

От 6-годишен синът на Коцето Калки свири и пее в концертите на родителите си

Коцето Калки със съпругата си Мартина и синът им Теди
Коцето Калки със съпругата си Мартина и синът им Теди

Теодор учи в музикалното училище ударни инструменти, майка му и баща му му преподават пиано и китара

14-годишният син на Коцето Калки - Теодор, е едва на 6 г., когато става пълноправен член на семейната им формация “Калки'с фемили”. И през годините влиза във всякакви роли - от конферансие и разказвач на истории до певец и музикант. В групата, разбира се, е и майка му Мартина, която е виртуозен пианист и пее. Всъщност първоначално двамата му родители правят съвместни концерти, но когато малкият Теди проявява интерес към музиката, започват да включват и него, създавайки вече официално формацията “Калки'с фемили”.

Дебютът на хлапето е през 1917 г. в Бургас на лятна сцена в Морската градина. Изявява се като конферансие по време на концерт на мама и татко. Преди всяка песен излиза пред публиката и разказва кратка история за предстоящото изпълнение. Издокаран с риза, панталон и червена папийонка, говори със силен извисен глас и предизвиква бурните овации на публиката. На тази възраст хлапето

вече може да чете,

пък и много бързо запомня, така че няма никакъв проблем с текстовете. Може би фактът, че се занимава с музика, му помага много бързо да запомня и сега, в училище, родителите му забелязват, че си научава уроците още в часовете.

От съвсем малък Теди присъства на всички музикални събития на родителите си, даже заспива без никакъв проблем на силна музика. На 3-годишна възраст за пръв път присъства на 50-минутен концерт на майка си. През цялото време гледа с огромен интерес и нито за секунда не се разсейва настрани.

В невръстна възраст доста ревнува родителите си от музикалните им инструменти и се случва, докато Мартина репетира вкъщи на пианото, той да се катери по гърба ѝ и не слиза, докато не приключи свиренето. “Веднъж имах концерт в Пампорово и го взех с мен, беше на около 3 г. Казах му да стои до пулта и да не мърда, но той прояви невероятна ревност от сцената, дойде, започна да се катери по мен и се наложи цялото пеене да го изкарам на ръце с Теди. Беше доста забавно за хората”, смее се Калки.

Разказва също, че винаги избира различни роли за сина си. Когато с Мартина вдигат сватба на остров Анастасия, детето им е главен шафер, тогава е на 7 г. и се включва в церемонията, издокаран с костюм. За 60-ия си рожден ден Калки прави спектакъла “60 обиколки около слънцето” и поставя Теди в главната роля - разказва историята от името на баща си. После прави и спектакъла “Пак ще бъде Коледа”, в който момчето отново е в ролята на разказвача.

В музикалното училище е от първи клас, влиза с ударни инструменти, които са много на брой, и това се оказва много интересно за деца с влечение към музиката. А той проявява интерес към тях още на 4-годишна възраст. Майка му го въвежда в основите на пианото, но интересът на Теди определено е към ударните инструменти.

С баща си пък се учи да свири на китара. “Преди две лета си счупи кутрето на дясната ръка и нямаше как да държи палките за барабаните, докато не се оправи. Но пък този пръст не участва в свиренето на китара, затова отидох в музикалния магазин в Бургас, за да му купя такава. Само за 20 дни научи над 20 песни и започна да участва в концертите ни, пеейки и свирейки с нас”, разказва Коцето Калки.

През декември миналата година правят музикален проект, в който най-сериозното участие е именно на Теди. Родителите му решават да изпитат максимума на възможностите му като музикант. И му възлагат да свири на ксилофон и вибрафон.

Музиката е изцяло на Панчо Владигеров,

адаптирана за четирима човека. За тази цел от Берлин пристига най-големият внук на големия български композитор, който носи неговото име и сега е на 71 г. Той е пианист с европейска кариера и заедно с Мартина свирят клавирните партии на четири ръце, а Коцето Калки пее и свири на флейта. Представят този проект в Консерваторията в София, в Бургас в зала “Петя Дубарова” и на 3 март и в Братислава пред дипломатическия корпус, където присъстват над 250 дипломати, външни министри и други официални лица. Концертът е заснет от Словашката национална телевизия. А поводът за самия проект е 125 г. от рождението на Панчо Владигеров. През есента ще го представят и в други градове.

Тези дни Теди записва своето участие в най-новата песен на “Калки'с фемили” - “Блестиш”, която ще излезе през есента. Основният вокал е майка му Мартина. Сингълът е вдъхновен от участието им в благотворително събитие на SOS детски селища неотдавна. Посветена е на децата, които досега не са имали възможността да усетят целувка за лека нощ, но пък звучи оптимистично.

Коцето Калки съчетава музиката с другата си професия - зъболекар. И разбира се, той се грижи за усмивката на сина си. “Като беше съвсем малък, много ми беше жал да го слагам на зъболекарския стол, но той сядаше сам много самоотвержено и дори да го заболи, не помръдваше даже мускулче на лицето му, само една сълза се търкулваше”, разказва татко му.

Наред с музиката Теди се увлича и по още доста неща, различни от телефоните и компютърните игри. От малък е запален скиор и първите си уроци в този спорт взема на три години и половина. После Калки продължава да го обучава, а към днешна дата

ученикът категорично е задминал учителя си

Според бащата момчето има голям талант и ако не е музиката, със сигурност би го насочил в тази посока. Две лета поред хлапето ходи на ветроходен курс в Бургас. А сега ще започне да се учи да кара и сърф - лятната страст на татко му.

“Вкъщи аз съм строгата, но той от малък е изключително дисциплиниран и сериозен към всичко, с което се занимава. Зодия Козирог и е много земен, дори често приземява и нас”, разказва Мартина. Голяма страст са му техническото чертане и влаковете, които често ходи да наблюдава на гарата. Направил е десетки карти на метролинии в цяла Европа. Сам си скицира и маршрута, който всеки ден минава с колелото до училище. Майка му добавя, че Теди от малък мечтае да стане архитект, така че нищо чудно, освен с музика да се захване и с това и някой ден да съчетава като баща си две професии.

На сватбата на родителите си Теодор е главен шафер.
На сватбата на родителите си Теодор е главен шафер.
В училище учи ударни инструменти.
В училище учи ударни инструменти.
Теди по време на концерт
Теди по време на концерт
С родителите си на сцената
С родителите си на сцената

Видео

Коментари