Футболен мач прати Никола Минчев на белгийски прокурор, до 4 седмици решават за имунитета му
Няма от какво да се притеснявам, не съм направил нищо незаконно, казва евродепутатът от ПП-ДБ, чието име бе замесено в разследване на скандала около Huawei за пари срещу влияние
Ще искам Европейският парламент максимално бързо да вдигне имунитета ми и ще съдействам за разплитане на случая, защото нямам никакво отношение към каквато и да е нелегална дейност на тези хора. Няма от какво да се притеснявам, няма нищо незаконно или нередно.
Това заяви пред “24 часа” българският евродепутат Никола Минчев, чието име беше замесено в разследването на скандала за пари срещу влияние, свързан с китайската технологична компания Huawei.
Властите в Белгия са поискали от Европарламента да свали имунитета на 5-има евродепутати, за да може те да бъдат разследвани, съобщи “Политико”. Трима са от ЕНП, един от социалистите и един от “Обнови Европа”. Председателят на ЕП Роберта
Мецола ще обяви всички имена в сряда,
при откриването на пленарната сесия.
Никола Минчев е разследван и затова, че е посетил ложата на Huawei по време на футболен мач в Брюксел.
През октомври в Брюксел гостува “Лудогорец”. Моят тогавашен асистент каза, че неговият приятел и съсед
ни кани да гледаме “Андерлехт” - “Лудогорец” на стадиона, детето му имало
рожден ден Посетихме мача, бяхме десетина възрастни и деца, носихме подарък. “Лудогорец” игра добре, макар да загуби, след мача си тръгнахме. Впоследствие се оказа, че този негов приятел е основно действащо лице за Huawei, разказа Минчев. Още в събота той обяви чрез нарочна позиция в БТА, че ще съдейства на разследването и срещу него няма обвинения.
Евродепутатът от ПП-ДБ и групата “Обнови Европа” посочи още, че не работи с въпросния асистент от около 2 месеца. В средата на март
полицията извърши обиск в офиса на асистента
Адам Мухтар във връзка с разследване около китайския технологичен гигант. Белгийските власти проверяват дали 7 евродепутати са получили пари, за да подпишат писмо, изпратено през февруари 2021 г. до трима еврокомисари. В него твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да възпрепятства разработването на 5G оборудване в Европа - ход, който би бил от полза за Huawei.
След серия полицейски обиски на помещения в Белгия, Франция и Португалия прокуратурата повдигна обвинения на поне осем души - включително на един от най-високопоставените ръководители на Huawei в Европа, за активна корупция, пране на пари и организиране на престъпна дейност.
Обвинение бе повдигнато и на парламентарния сътрудник на Минчев, но в края на април италиански съд отказа да го предаде на белгийските власти въпреки действащата европейска заповед за арест.
Самият Никола Минчев бе категоричен, че не е правил нищо за Huawei - нито по законодателни инициативи, нито за разни събития, нито писма до ЕК. “Има в предишния мандат едно писмо на колеги до ЕК във връзка с разпространение на 5G мрежи. За този случай също има разследване, но аз не съм участвал и затова също нямам никакви притеснения”, допълни бившият председател на българското Народно събрание.
Във връзка с разследването, свързано с бившия ми асистент, белгийската прокуратура иска да провери дали имам връзка с частта от дейностите, за които той е разследван. Поради тази причина иска вдигането на моя имунитет. Подчертавам, че обвинение няма, а искат да проверят изобщо има ли нещо незаконно, коментира още Минчев.
Обяви, че има готовност да предостави всичката информация, с която разполага, колкото и оскъдна да е тя. Ще направя всичко необходимо проверката на белгийската прокуратура да протече възможно най-задълбочено и в най-ускорени срокове, така че максимално бързо да се стигне до изчистване на случая, за което нямам никакво съмнение, допълни евродепутатът.
Искането за снемане на имунитета не означава непременно, че е извършено нарушение, но е необходимо, за да може полицията да призовава депутатите за официални разпити и да ги разследва. За разлика от българския парламент, свалянето на имунитета в ЕП
не може да стане с едностранен акт като отказ от моя страна,
винаги трябва да има гласуване, за да се провери и приключи този казус, обясни Минчев. (Каква е процедурата - виж в карето.)
Комисията по правни въпроси на ЕП ще реши дали да отнеме имунитетите в рамките на процес, който може да трае само 4 седмици, ако бъде ускорен, или до 1 година при деликатни случаи.
До приключването на броя от “Продължаваме промяната” не бяха излезли с позиция по скандала.
Каква е процедурата
За да свали имунитета на член на Европейския парламент, даден национален орган трябва първо да подаде искане до ЕП. Председателят на парламента обявява искането в пленарната зала и го дава на Комисията по правни въпроси (JURI). Тя провежда разследване, като изисква всякаква информация, която счита за необходима. На въпросния евродепутат се дава възможност да бъде изслушан и той може да представи документи или други писмени доказателства.
След приключване на разследването JURI изготвя препоръка дали да одобри, или отхвърли искането за сваляне на имунитета, която се гласува от ЕП. Председателят информира за резултата както евродепутата, така и органа, който е отправил искането. Ако имунитетът на евродепутата бъде свален, може да започне съдебно производство. Но дори да бъде снет, той ще запази креслото си - ЕП подчертава, че свалянето на имунитета не е присъда за виновност, а позволява на националните органи да продължат съдебното производство.
Ако впоследствие евродепутатът бъде осъден, неговата държава решава дали мандатът му да бъде прекратен.