Слухове "разболяваха" Путин от рак, инфаркт, "виждаха" негови двойници
Обясняват ги с "кремълологията" - практика на КГБ да анализира всеки детайл на лидера в условията на дезинформация
През почти всичките 25 години, откакто е на власт, за Путин са се носили какви ли не слухове - че е сериозно болен от рак, че дори не е сред живите, че пред камерите пускат негови двойници, че ще се откаже от президентския пост доброволно.
На което той отвръща със снимки
гол до кръста, ловейки риба в тайгата
или яздейки кон, с което показва завидно здраве и физическа форма.
Версиите за различни неразположения на лидера произхождат от съветската разузнавателна общност на Комитета за държавна безопасност (КГБ).
Според британското сп. "Ню Стейтсмен" (издавано от 1913 г.) корените на много от тези твърдения са в старата практика на т.нар. "кремълология". В условията на дезинформация хората са анализирали внимателно всяка публична изяви на лидера, за да забележат признаци на здравословни проблеми и сигнали кого одобрява той и кого е низвергнал.
Дори повече от 30 години след края на СССР - през декември 2022 г., историкът и политически анализатор Валерий
Соловей обяви, че Путин се лекува с медикаменти против рак
на неизвестен орган в напреднал стадий и "краят вече се вижда". Той все още е жив. Руската медия "Проект", която се поддържа от екипа на загиналия в затвора опозиционер Алексей Навални, публикува
документи от пътувания на Путин.
Според тях той често е бил придружаван до черноморската си резиденция от екип от водещи лекари, включително онкологичен хирург и двама отоларинголози. Медиите тълкуват това като признак за лечение от рак на щитовидната жлеза. Говорителят на Путин Дмитрий Песков отхвърли твърденията като "измислици и неистина".
Година по-късно Валерий Соловей допусна, че руският държавен глава няма да доживее до края на есента. И няколко дни по-късно спомена конкретна дата, на която бил починал - 26 октомври, и че навсякъде излиза негов двойник. Думите му отново не се потвърдиха. Други градски легенди говореха за сърдечно заболяване, болест на Паркинсон или дори че Владимир Владимирович е прекарал инсулт (твърдение от 2005 г.). За Путин са твърделили, че са го виждали с
кръвясали очи, треперещи крака,
подпухнало лице и синина на лявата ръка, белег на врата му, упорита кашлица и резки, неволеви движения на ръцете и краката.
През 2005 г. "Атлантик" цитира проучване на анализаторката Бренда Конърс, научен сътрудник във Военноморския колеж на САЩ в Нюпорт, Роуд Айлънд. Тя изследвала видеозапис от първото встъпване в длъжност на Путин. Походката му изглеждала необичайна, дясната му ръка и крак сякаш не можели да функционират правилно. Конърс предположи, че това може да са признаци на инсулт или детска травма или заболяване.
През юли 2022 г. новинарската агенция Bang Showbiz съобщи, че Путин е загубил способността си да използва дясната си ръка. Даже пуснаха видеоклип, в който президентът на Русия
замахва срещу комар, който се мотае пред очите му с лявата вместо с дясната си ръка.
Това се оказа пак свързано с миналото му в КГБ. Невролозите отбелязват, че агентите са били инструктирани да използват по-малко дясната си ръка и я държат прибрана до тялото си. Така във всеки момент могат да стрелят.
В годините са съобщавали и за "рак на стомаха и червата" (разпространено през 2022 г. от телеграм канала General Svr) и за сърдечен арест (2023 г.) и реанимация.
Стигна се дотам, че с този въпрос да се ангажира и директорът на ЦРУ (от 2021 до 2025 г.). Уилям Бърнс да заяви, че "доколкото можем да преценим, той е напълно и прекалено здрав".
Ръководителят на британската MI6 Ричард Мур
също излезе с думите, че "няма доказателства, че Путин страда от сериозно заболяване".
Другите слухове - че ползва дубльори, също са отречени, макар че самият Путин е признавал, че са му предлагали подобна възможност. Той я отхвърлил.
Не само езикът на тялото му е изследван. Японски учени от Националния институт за изследвания на отбраната са прибегнали до софтуер за разпознаване на лица и гласови идентификатори. Те са сравнили записи на Путин в различно време. Твърдят, че ползва поне двама двойници.
А Японският институт за аудиокомуникация проучи гласа на руския президент, и по-специално на думата "спасибо" ("благодаря" на български).
На всички тези спекулации Кремъл или не отговаря, или едносрично отрича и вероятно те ще продължат.
