Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Американският план за войната в Украйна: Какво предлагат?

Украйна
 Снимка: pixabay
Украйна Снимка: pixabay

САЩ предлагат да се създаде 30-километрова демилитаризирана зона по протежение на фронтовата линия, която да раздели воюващите армии на Русия и Украйна. Какъв потенциал има идеята да сложи край на войната?

САЩ предлагат създаването на демилитаризирана зона в Украйна, която да се контролира както от Украйна, така и от Русия. Става дума за зона на 15 км и от двете страни на сегашната фронтова линия по цялото ѝ протежение. Идеята предложи специалният представител на президента на САЩ за Украйна Кийт Келог в интервю за Фокс Нюз. "Става дума за контролирана 30-километрова зона, което ще позволява да се следи дали има нарушения", каза специалният пратеник и добави, че контролът върху зоната би могъл да се поеме от т.нар. коалиция на желаещите – със страни като Франция, Великобритания, Германия и други европейски държави. Келог твърди още, че Украйна изглеждала склонна да приеме подобна зона.

Според него с течение на времето Украйна може да си възвърне контрола над изгубените територии, както стана с разделената навремето Германия. Друг такъв пример са балтийските държави, които преди бяха включени в състава на Съветския съюз. "Територията, която сега контролирате и за която сте се борили, си остава ваша, а какво ще се случи след пет или десет години, е друг въпрос. На практика това означава "замразяване" на всичко на сегашните позиции. Точно това са готови да направят украинците", твърди още Келог.

Готови ли са украинците да замразят конфликта?

Ръководителят на движението "Свободно пространство" Тарас Шамайда призова украинското външно министерство да даде официално разяснение дали Украйна наистина е заявила готовност да изтегли войските си на 15 километра и коя точно територия би трябвало да бъде демилитаризирана. "Ще се изтеглят ли войските на 15 километра и в Сумска област, изоставяйки Глухов, Белополье, Ворожба? Дали това изтегляне ще обхване и фронтовата линия по Днепър - Херсон, Никопол? Ще се изтеглят ли и руснаците на 15 километра?", пита Шамайда на страницата си във Фейсбук.

Той отбелязва, че според тази логика украинските части ще трябва да напуснат и Купянск, Волчанск, Константиновка, Ямпол, Лиман, Северск, Покровск, Мирноград, Орехов и Гуляйпол. "По какви закони ще се управлява тази територия? Каква власт ще има там? Как ще изглежда мисията на чуждестранните войски в тази зона? Ще има ли войски от неутрални държави или дори от държави, ангажирани с Русия? Какво ще правят тези войски, ако руснаците внезапно поискат да завземат тази 30-километрова ивица изцяло или отчасти?", пита още активистът. Отговори на тези въпроси засега няма.

Демилитаризирана зона е възможна, но засега само на теория

Изпълнителният директор на Фондацията за демократични инициативи „Илк Кучеров" Петро Бурковски смята, че предложението на Съединените щати има смисъл и Украйна може да се съгласи със създаването на такава зона. Като положителен исторически пример за демилитаризирана зона той посочва опита от споразуменията от Кемп Дейвид през 1979 г. между Египет и Израел, при сключването на които САЩ бяха посредник - там бе създадена демилитаризирана зона под контрола на американски наблюдатели, а след прекратяване на огъня войските бяха изтеглени. Експертът допуска, че ако сега това доведе до изтегляне на бойните части и до временно примирие, усилието ще си заслужава и може да се превърне в първа осезаема стъпка към приключване на войната. Това би създало и допълнителни трудности пред нейното продължаване, смята още Бурковски.

Той не изключва, че сключването на 30-дневно примирие и създаването на 30-километрова демилитаризирана зона е теоретично възможно, но ключовото условие е съгласието на Русия. "На бойната линия се намират хиляди военнослужещи, стотици единици техника. Физическото им извеждане ще отнеме повече от месец. Но преди това страните трябва да постигнат споразумение на военнополитическо ниво - как, кои войски се изтеглят, в кои райони, в каква последователност, едновременно или постепенно. Това е възможно, но Москва трябва да демонстрира желание да спре всичко това. Според него досега Русия не е проявила такова желание, пише "Дойче веле"

Ще принудят ли САЩ Русия да приеме предложението?

По повод изявлението на Кийт Келог от Кремъл заявиха, че не са чували Киев да е изразил желание за създаване на демилитаризирана зона по протежението на фронтовата линия. Такъв бе коментарът на говорителя на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от държавната информационна агенция ТАСС.

Олександър Хара, директор на базирания в Киев Център за отбранителни стратегии, посочва, че Русия няма да прекрати огъня за дълго, без да постигне политическите си цели, като например признаване на окупираните от нея територии и отказ на Украйна от членство в НАТО. Кремъл си дава сметка, че след едно формално примирие възобновяването на сраженията ще доведе до ново осъждане от страна на международната общност, затова ще направи всичко възможно, за да забави процеса на мирно уреждане.

Според експерта предложението на САЩ за 30-километрова демилитаризирана зона ще остане само "идея на хартия": "Русия има ресурси и тя няма да спре, докато не капитулираме. Могат да комбинират дипломатическа стратегия, за да ни държат под натиска на американците и да разбият европейската коалиция, която ни подкрепя, като в същото време продължават да ни убиват", казва Хара.

Украйна има вече негативен опит с подобни предложения

Военният журналист и бивш говорител на украинския Генерален щаб Владислав Селезньов е съгласен, че предложеният формат за прекратяване на войната няма да бъде ефективен, защото руският президент не иска "половинчати победи": "Путин няма да спре, докато не види плана си изпълнен докрай. Той мечтае да получи контрол над шест региона на Украйна - официално, с поправки в международните споразумения", заяви той, визирайки Херсонска, Запорожка, Донецка и Луганска области, както и Севастопол и Крим.

Това обаче е сценарий, който би означавал капитулация на Украйна, така че Киев няма да се съгласи на подобно нещо, добавя експертът. Той припомня също така, че Украйна вече има такъв опит с изтегляне на сили и средства от фронта в Донбас – между 2014 и 2022 година, тогава съществуваха и над 20 споразумения за прекратяване на огъня, но всички те са оказаха неефективни. "Дори мониторинговата група на ОССЕ не успя да осигури постоянен и сигурен периметър по линията на сблъсъка. Защо сега да вярваме, че този път ще се получи", скептичен е Селезньов.

Готова ли е Европа да бъде арбитър в демилитаризираната зона?

Ръководителят на Украинския център за сигурност и сътрудничество Серхий Кузан заяви в коментар за ДВ, че идеята за разделяне на войските и създаване на демилитаризирана зона е реалистична, но при условие, че се намали военният потенциал на Русия. Освен това според него споразуменията за демилитаризираната зона трябва да бъдат постоянни, а не временни, за да не бъде позволено на Русия да се прегрупира и подготви ново настъпление.

Едно устойчиво примирие може да бъде гарантирано от разполагането на допълнителни сили и средства от украинска страна, способни да нанесат незабавно и сериозно поражение на руската инфраструктура в случай на нарушаване на споразуменията. "Да предположим, че 30-дневното прекратяване на огъня приключи, руснаците са натрупали ресурси и са готови да атакуват отново. Това на практика ще даде картбланш за руснаците. Какво предлагат САЩ като гаранция, че ще бъде предотвратен такъв сценарий?, пита експертът. Според него ефективният контрол над демилитаризираната зона е от решаващо значение, но е малко вероятно европейските страни от "коалицията на желаещите" да се съгласят да изпратят свои войски в тази зона, тъй като там ще продължи да съществува риск от ескалация и потенциални жертви сред мироопазващия контингент.

Контрол по цялата фронтова линия е невъзможен

"Фронтовата линия е толкова дълга, че е невъзможно да се осигури този контрол навсякъде. Колко мироопазващи войски ще са необходими за това? Една рота? Взвод? Бригада? Ще имат ли на разположение противовъздушна отбрана и тежко оборудване, или само леко стрелково оръжие? Защото какъв е смисълът от някакви миротворци като статисти, ако те само ще регистрират руските удари? Дори и всички нарушения на Путинова Русия да бъдат регистрирани, това няма да промени нищо в хода на тази война", казва Кузан.

Експертите са съгласни, че предложението на САЩ трябва да бъде много внимателно доработено и би могло да стане осъществимо само ако за Русия стане икономически невъзможно да продължава войната. А за това, според тях, са необходими санкции и натиск върху Москва.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Видео

Коментари