Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Снимка в асансьора на мола с качулка на главата е запазената марка на локалния. Това е едно от арестуваните момчета след побоя над сервитьор в един от търговските центрове.
Снимка в асансьора на мола с качулка на главата е запазената марка на локалния. Това е едно от арестуваните момчета след побоя над сервитьор в един от търговските центрове.

Агресивните младежи са силни само в глутница, искат да са гангстери и мразят различните

“Знаеш ли кой е хан Крум?”, пита човекът с микрофона, който често прави анкети с млади хора на столичния бул. “Витоша”, около моловете и на други популярни места.

“Емииии...”, гледа настрани младеж с обръсната глава, но с марков анцуг. Видима възраст - между 15 и 17 г. Мотае се по центъра с приятели. Те усещат, че въпросът го затруднява.

“Метростанция”, подсказва му тихо един от тях.

“Хан Кубрат е метростанция, братле”, отговаря звездата на компанията. Човекът с микрофона (Кой е той - виж по-долу) не може да изкопчи повече реплики от обекта.

“Защо си облечен така?”, пита той младежа.

“Защото съм гангстер от парадайс”,

отговаря уверено момчето, вече нагазило в свои води. Няма предвид хита Gangsta's Paradise на позабравения рапър Кулио. Парчето е от далечната 1995 г. и е кавърверсия на класиката Pastime Paradise на Стиви Уондър. Гологлавият с анцуга има предвид мол “Парадайс” в София - голям търговски център, който събира стотици млади хора, особено когато навън е студено. От метростанция “Хан Кубрат” в кв. “Надежда”, за която говори гангстера с анцуга, подземният влак вози пътниците директно до този мол, който стана още по-популярен в последните седмици. Там локалните не харчат излишни пари, а обикалят и си търсят забавления. Известни са още като “парадайсчета”.

Миналата седмица майки разказаха пред “24 часа” за глутници с черни анцузи, които причакват момичета в мола, дърпат ги, налитат на бой на хора, които се намесват, бият се помежду си. Дни по-късно, в неделя, служител в друг мол на бул. “България” беше пребит от няколко момчета.

След това охраната беше засилена, МВР паркира патрулки с униформени до огромните сгради, за да реагира веднага, вдигна се шум. Кои са младежите и девойките, които обикалят моловете, бият се по улиците, говорят цинично и са потенциална заплаха за околните?

“Локални”, отсичат ученици на по 14-15 г., с които разговаря “24 часа”. Според тях локалните са мнозинството от учениците в София и големите градове.

Тяхна противоположност в дългата скала са “алтовете” (от алтернативни, бел. авт.). Те са с широки дрехи, често с цветни коси, с аксесоари на японската и западна ъндърграунд култура. По средата са нормалните, които често подражават на локалните, за да не ги наричат гейове и зубъри. Термините са от няколко години и са се наложили в големите градове.

Локалните не обичат алтове

Често ги нападат словесно и физически. Алтовете избягват локалните, както и местата, където се събират. А това са моловете, бул. “Витоша”, НДК, популярни кафенета.

“Там не се ходи, защото е опасно. Навсякъде са”, разказват децата в едно от престижните столични училища. Локалните си имат територии, на които не допускат различни от тях. Нападат ги, псуват, крадат, преджобват. Особено ако набелязаните “нормални” са сами или в по-малка група.

В последните години имаше и няколко сигнала за бомби в големите търговски центрове - всичките фалшиви. В повечето от случаите подателите са т. нар. парадайсчета - забавляват се, фрустрирани от друга компания себеподобни, персонала или изгонването им след поредната ексцесия.

Търговските центрове привличат локалните в най-горещото лято заради климатиците, кафенетата, зоните за развлечения, бързото хранене. Но най-вече през зимата, когато там е топло и има много хора.

Локалните искат точно това - да ги видят,

да покажат дрехите си, да заявят присъствие в обществото. Но най-вече - да убият съботата или неделята. За тях рисуването, театърът, книгата, походът в планината или доброволчеството са напълно непознати и нежелани дейности. Наричат ги локални, защото са ограничени, повърхностни и се чувстват добре само в своята територия, която разнообразяват в мола и на “Витошка”. Когато не са там, стоят в градинката пред блока, където живеят с родителите си.

Делничен ден, привечер, времето застудява. Момичета и момчета седят в междублоково пространство. Не пречат на никого. Няма публика. Един от телефоните е пуснат на високоговорител. Лее се чалга за фон на разговора. Обсъжда се посещение на дискотека в петък вечер, а в събота - на мола. “Кога ше пием вееее, брааат, искам да се напия на гъъъъз...”, възкликва една от девойките.

Локалните са разпознаваеми по външни белези, разказват столични ученици. Имат униформа - суитшърт и маратонки, най-често “Найк”. Анцуг по тялото и над глезена. Чантичка диагоналка, която може да виси на гърдите. Шапка идиотка. За предпочитане е кандидат-гангстерът да има ланец на врата. Може и бутафорен. Прическата е “бъзкът”, или обръсната глава. 

Зико изпитва поредните младежи, които убиват времето си на бул. “Витоша”.
Зико изпитва поредните младежи, които убиват времето си на бул. “Витоша”.

Момичетата в локалните компании също си приличат. Изправена коса, леко мазна. Шпакловка от грим по лицето. Изобилие от фон дьо тен. Изкуствени мигли и нокти. Тениски, блузи и якета - над пъпа. Дънките са тесни. Лятото - къси гащи, които разкриват колкото може повече телесни прелести, дори теглото да е наднормено. “Вейпът е задължителен. Колкото по-голям облак дим издиша, толкова е по-готина. И чанта “Гучи”, нищо, че е менте”, описват ги връстниците им.

Музиката не е основна част от лайфстайла им, но имат предпочитания. “Български рап и чалга. Не разбират английски”, описват ги алтовете.

Рапърът Димоff е на особена почит сред подрастващите, които искат да са гангстери. Той е от Бургас. Изпълнява песни като “Мръсно” и “Мазна”. Второто е най-големият хит сред локалните. Често могат да се видят групички от юноши, които без повод си крещят в лицата “Мазна!”. Текстовете са в гето стил. Димоff се гордее, че не ходи на даскало, от 13-годишен е започнал да продава дрога, разказва за оргии, в които е участвал, и за проблемите си с полицията. Повечето истории са измислени, но почитателите му вярват. Клиповете със съмнително музикално качество са гледани милион пъти. Има парче и със себеподобната група МБТ, която също е на пиедестал сред парадайсчетата. Парчето е “Маргинала”. Текстът дава всичко, което един локален иска от живота:

Той е Маргинала, боса на квартала

Пред панела лимузина е,

нищо, че изпял е двама-трима.

Той е генерала, райони разпределя,

знае около 200 думи и леко срича,

страшен сладур, цяла България

го обича.

Въпреки ироничното отношение към лирическия герой думите често се възприемат буквално от феновете с черни анцузи.

За по-пълен профил на хулиганите от мола “24 часа” потърси един от най-популярните инфлуенсъри в тикток и инстаграм. Венцислав Василев е известен в нета като Зико, а сред младите като “оня с интервютата”. Студентът по медицина често може да бъде забелязан в пешеходната зона на бул. “Витоша”, около НДК и големите молове.

 

Печели доверието на младежите с техния речник. Задава им въпроси по география, история и други предмети, които учат в училище. Предизвиква ги да пишат думи. В повечето случаи отговорите и резултатите са трагични. За много от учениците 3 март е Ден на майката, Христо Ботев е бил хайдутин и е написал “Опълченците на Шипка”, град Балчик е в област Видин, планетите в Слънчевата система са 22. Оглушително мълчание настава след въпроса “С кои държави граничи България?”

Интервюираните са на възраст между 10 и 20 г. Рядко, но Венци показва и добрите примери. Будни младежи отговарят на елементарните въпроси без замисляне. Инфлуенсърът е изненадан и впечатлен. Представя двата свята от 2 години насам.

“Типичният профил на хулигана в мола е момче на 14-15 г., обсебено от тикток видеа,

в които се пеят песни на някой от футболните отбори. Тежи 50 кг с мокри гащи, носи палка, нож и всякакви хладни оръжия. Мисли, че така има повече влияние. Силни са само в група. Когато са сами, не са агресивни. Това е ефектът на глутницата. Мислят, че всички ще скочат заради някой от тях. Не се замислят за последствията. Наблюдавам тревожната тенденцията, че младите нямат амбиция, хъс и желание за знания и просперитет. Има много млади будни хора, но те са потиснати от разбирането, че ако не са като тях, са загубеняци и зубъри. 70 - 80 процента от подрастващите са дезинформирани. Нищо не ги интересува освен актуалното и комерсиалното. Водят се като овце в стадо. Един прави нещо и всички други - след него”, разказва Венцислав Василев-Зико, който често награждава с пици хората с верни отговори на елементарните въпроси. Зико прави социалните експерименти, за да покаже нивото на обща култура на младежите.

“Глупостта е нещо лошо. Не трябва глупавите хора да се считат за готини. Не е готино да се правиш на интересен в час, да се заяждаш със съучениците си, с учителите. Напротив - тези хора трябва да бъдат сочени с пръст, както е редно. Засилва се футболното хулиганство, което беше стихнало в последните години. Децата искат да подражават на батковците в агитките, много от които се занимават с незаконни неща. Тийнейджърите не разбират, че така могат да съсипят бъдещето си. Мислят, че е модерно да си лош, да си гангстер. Мислят, че момичетата ще ги харесват такива. Всъщност изглеждат смешни в очите на хората”, споделя впечатленията си Венцислав. Много от интервютата му са в търговските центрове, където се събира целевата му група. Затова има преки наблюдения върху ситуацията там.

“Ексцесиите с младежите, които се събират по моловете, започнаха да се извращават с годините. Причините са много - навлизането на нови технологии, комплексите на подрастващите, ежедневието им. Един от факторите за това явление е възпитанието и отношението, което децата получават вкъщи.

Проблемните деца имат и проблемни родители

Не е приятно, защото страдат невинни хора. Събират се ученици на бандички. По-силните потискат по-слабите. На другите не им остава възможност за каквото и да е, няма какво да направят срещу 20 души. Пускат се деца в моловете без придружители. Охранителите са възрастни, заплатите им са ниски. Не реагират, защото не искат да рискуват. В чужбина има детектори на входовете и забранените вещи се оставят там - ножове, палки и други. Това трябва да се въведе и в България. Или да се наемат по-млади и квалифицирани хора за охрана”, казва студентът, чиито видеа в социалните мрежи имат милиони преглеждания. Също като клиповете с участия на рапъра Димов от Бургас. 

“Нека младите бъдат по-позитивни, да гледат по-оптимистично на живота, да му се наслаждават. Да не бъдат злобни и завистливи към близки, съученици и приятели. Познанието е злато. Трябва да проумеят, че колкото повече имат от него, толкова по-готини ще са в очите на другите. Трябва да се промени стереотипът за това, че учещите и знаещите са зубъри и натегачи”, призовава Василев младите.