Дядото на Тръмп натрупва парите на фамилията с публичен дом в Северна Канада
Доналд Тръмп е бизнесмен, известен по цял свят. Но първоначалният капитал на семейството на американския президент идва по много интересен начин. Дядо му Фридрих го натрупва с публичен дом в Северна Канада по време на златната треска.
Фридрих Тръмп е роден на 14 март 1869 г. в Кралство Бавария. Най-ранният предшественик на Доналд е Филип Друмфт, реалната фамилия на семейството. Той е живял до 1707 г. и умира на 40. Със съпругата си Юлияна Мария Родерот имат син Йохан Себастиан. Неговият наследник Йохан Паул се ражда в Бобенхайм ам Берг, а внукът му Йоханес се мести в Калщат, където се жени. И накрая се появява дядото на президента Фредерик, който е от брака на правнука Кристиан Йоханес и Катарина Кобер.
Семейството притежава лозов масив и произвежда вино. Фредерик е седмото от 10 деца. Баща му почива от емфизема едва на 48 г. и оставя доста сериозни дългове за медицински услуги.
Така малкият е пратен в близкия град Франкентал да чиракува при местния берберин Фридрих Ланг. След 2,5 г. се прибира в Калщат, но вече е навършил 16 г. и трябва да мине задължителна военна служба. Вместо това Фредерик се качва на кораба "Ейдер" от Бремен и на 19 октомври 1885 г. пристига в депото за имигранти в Ню Йорк. Запазен е и документът, който той подписва като Фредр. Трумпф. Там го чака по-голямата му сестра Катарина, която е имигрирала 2 г. преди това. Броени часове след като стъпва в Америка, среща германски берберин, който си търси човек да му помага. И започва работа. Остава в ателието 6 г.
През 1891 г. Фредерик се мести в Сиатъл, след като щатът Вашингтон става част от САЩ. Със спестени пари той купува заведението Poodle Dog, което преименува на Dairy Restaurant. То се намира на площада на пионерите и е част от голяма редица публични домове, казина и заведения за хранене.
Година по-късно вече е американски поданик и гласува в изборите за президент. Продава всичко и на 14 февруари 1894 г. се мести в новосформирания град Монте Кристо в земите на индианците. Там се очаква да има огромни залежи на злато и сребро, като главен инвеститор е Джон Рокфелер.
Тръмп купува 40 акра на 19 километра от града за 200 долара. С малка измама. Закото тогава цената е 1000 долара на акър. Вместо това Фредерик добива минерални права и придобива всичко без правото на строеж. Но това не му пречи да направи публичен дом в района на бъдещата сграда на гарата.
Идва обаче Джон Родербек, който също твърди, че има права върху земята. Дори му праща данъчни, за да приберат наем, но тогава законите в тази част на страната просто не важат. Тръмп придобива всичко и през 1996 г. дори е избран за мирови съдия на града с 32:5 гласа.
В крайна сметка се оказва, че в района няма злато и избухва "Балонът на Еверет". До пролетта на 1896 г. повечето миньори напускат града.
Дядото на Тръмп обаче се оказва както винаги подготвен. Той финансира двама миньори, които да отидат в Юкон, Канада, и от негово име да придобият земя за добив. Точно преди кризата продава всичко и се връща в Сиатъл.
Там отново отваря ресторант, като бизнесът е толкова добър, че изплаща заема си за 4 седмици.
В същото време двамата миньори регистрират земята край Хънтър Крийк за 15 долара и на следващия ден продават половината за 400. След още седем дни цената вече е 1000.
След това с парите регистрират земя край Дедууд Крийк, като в крайна сметка от 150 долара правят 2000 и Фредерик сам тръгва към Юкон.
Продава всичко в Сиатъл и дарява 40-те акра земя край Пайн Лейк на сестра си Луиз.
Когато тръгва към Юкон, няма никакви намерения да копае за злато. Минава през Белия проход и т. нар. Пътека на умрелите коне. И през пролетта на 1898 г. открива заедно с Ърнест Левин ресторант в тента край пътеката. Основното ядене било прясно заклано, бързо замразено конско месо.
След това двамата се местят в град Бенет, в канадската провинция Британска Колумбия. Там откриват прословутия си "Арктически ресторант и хотел", който предлага храна, спане и секс. Първоначално в нещо като лагер с палатки, а след това изграждат и сграда.
Всеки ерген в Арктика може да разчита на прекрасни условия за спане, както и най-добрия ресторант в Бенет. Но не препоръчвам на дами с репутация да търсят послон там, защото ще трябва да чуят звуци, които не са за техните уши. Това е описание на мястото във вестник "Юкон Сън".
Всичко работи денонощно и има само едно правило - плаща се със златен прах и нищо друго. Полицията се прави, че не съществува подобен публичен дом.
Когато е завършена железопътната линия от Скагуей, Аляска, до Уайтхорс, Юкон (179 км) местят всичко до гарата.
Новият ресторант е с капацитет 3000 яденета на ден, като в него вече има и казино. Започват скандали между Тръмп и Левин, защото Левин започва да пие здраво и двамата се разделят, за да се съберат отново след няколко месеца.
Към 1901 г. провинциалното правителство обаче започва да се бори с проституцията. И като вижда заплахата, Тръмп продава дела си на Левин и напуска Юкон. Само за няколко месеца съдружникът му е арестуван заради пиянство, а Кралската конна полиция на Канада завзема ресторанта. Той изгаря до основи през пролетта на 1905 г.
Тръмп се прибира в Бавария богаташ. Влюбва се и се жени за Елизабет Крист, която е негова съседка и 11 г. по-млада. След сватбата младите заминават за Ню Йорк. Там Фредерик работи като бръснар и мениджър на хотели. Там се ражда първата им дъщеря, която носи името на майка си. Тръмп взема американски паспорт.
Съпругата му обаче страда по родината си и решават да се приберат. Фредерик вкарва в банка всичките си спестявания, които са над 700 000 долара днешни пари.
Малко след като се прибират обаче, властите разкриват, че е дезертьор от армията. И е загубил по закон гражданството си, след като има специален закон срещу това. Заповядват му да се изнесе от Бавария в рамките на 8 седмици. Започва да се бори срещу това, но присъдата му е окончателна.
Така на 30 юни 1905 г. семейството се връща в Ню Йорк и се заселва в Бронкс. Там се ражда и синът им Джон. Отваря бръснарница на Уол Стрийт в Манхатън.
През 1908 г. купува първия си парцел и прави първия си блок. Така стартира семейният бизнес с недвижими имоти.
Преди Първата световна война избухват много антигермански настроения и Фредерик се обявява за швед заради близкото звучене на Калщат и Карлстад в Скандинавия.
На 29 май 1918 г., докато се разхожда със сина си Фред, му прилошава и спешно е прибран у дома. На следващия ден умира. Диагнозата е пневмония, но всъщност се оказва един от първите с испанска треска.
Наследството на Фредерик е доста сериозно. Оставя двуетажна къща със седем спални в Куинс, 5 празни парцела, 4000 долара спестявания, 3600 долара в акции и 14 залога от заемополучатели. Всичко това в днешни пари е малко под 700 000 долара, но за онези времена си е било богатство.
Съпругата му и синът им Фред, бащата на Доналд Тръмп, продължават бизнеса с недвижими имоти, като вече фирмата се казва "Елизабет Тръмп и син".
Първата поява на фамилията Тръмп е открита през 1910 година, когато е имало преброяване на населението в САЩ.
Фред Тръмп е човекът, който дава идеята да се строят евтини жилища из различните квартали на Ню Йорк, главно за емигранти. Така семейството натрупва вече няколко милиона долара.
Доналд променя всичко в бизнеса, като се насочва към луксозните имоти, като повечето от тях носят неговото име. Преживява обаче 6 фалита, но винаги оцелява. Както и по време на последните президентски избори в САЩ.
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки