Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
- "Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград
- "Новото начало" взе Кърджали и Шумен
- Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково, Благоевград, Враца, Пазарджик и Видин
Сблъсъкът Делян Пеевски - Ахмед Доган завърши с победа на “ДПС - Новото начало” при първото мерене на силите тази неделя.
281 366 гласа взеха хората на Пеевски, а на Доган останаха с 182 263. В чужбина обаче Доган победи, като в Турция взе 29 496 от гласовете си. А състезанието му с Пеевски надвиши с над 97 хил. гласа резултата на все още единното ДПС през юни.
Освен цялото състезание с Пеевски, Доган “изгуби” и родното си Пчеларово. В генералтошевското село никой не е пуснал бюлетина за “Алианса за права и свободи” (АПС) - формацията, с която той се яви на вота. За “ДПС - Ново начало” има 53 гласа, седем от които са на машина.
Доган обаче само е роден в Пчеларово, битието му е свързано със суворовското село Дръндар, където АПС надделява над “Ново начало”. Поддръжниците на Доган са 52 срещу едва 18 в полза на Пеевски.
Изселниците останаха предани на почетния председател, превръщайки
Алианса в първа политическа сила извън страната
- почти всеки четвърти глас зад граница е отишъл за него. 32 607 са бюлетините за АПС, докато “ДПС - Ново начало” има два пъти по-малко - 14 332. Репортажи от секциите в Турция показаха, че някои избиратели са гласували за “Новото начало”, мислейки си, че това е автентичното ДПС на Доган. И в чужбина, и у нас има избиратели, предпочели да се застраховат, зачерквайки и номер 8, и номер 13 в интегралната бюлетина. И гласът им стана невалиден.
В Дубай Пеевски е подкрепен от двама избиратели, а Доган от четирима, в Катар, където точно преди изборите бе “изпратен” по слухове Пеевски, нито едно от двете ДПС няма гласоподаватели.
Пеевски и Доган така и не влязоха в директен сблъсък
Почетният председател избра да е водач в Кърджали и Разград, докато настоящият съпредседател на ДПС си избра Благоевград и Хасково. Макар ДПС никога да не е адмирирало игрите с преференции, избирателите им все пак пускат такива, макар и не масово. Общо в двата района, в които всеки от тях се явява, Пеевски събра 2500, а Доган - 892.
В бастиона на партията - Кърджалийско, където се очакваше битката да е най-свирепа, водената от кмета на областния град Ерол Мюмюн листа събра почти 31 хил. гласа и води с 2023 пред АПС. Градоначалникът се изправи в директен сблъсък с Доган, който бе първи за АПС. Победи го не само сумарно, а и в преференции, почти четворно -
1542 в полза на кмета срещу 415 за почетния председател
Доган загуби в Кърджали, но в Разград дръпна с няколко обиколки - водената от него листа събра 41,63% от вота, или 17 473 гласа. “Новото начало” останаха четвърти с по-малко от 7 процента, събирайки 6 пъти по-малко гласове от АПС. Водачът, излъчен от Пеевски, бившият областен управител Севджан Сърдкъев събра 3 пъти по-малко преференции от Доган.
Пеевски начело на листата в Хасково има над 10 хил. гласа повече от хората на АПС и е втора политическа сила в областта след ГЕРБ-СДС. “Новото начало” дори е увеличило със стотина души подкрепата, която все още единното ДПС събра в областта през юни - тогава за тях гласуваха 16 856. Сега АПС добавя в общата сметка малко над 6 хил. гласа.
И в район Благоевград, където Пеевски бе водач, формацията е на второ място. Хората му там са събрали 21,5%, докато АПС има едва 7,11%.
Победата на “Ново начало” над АПС там е в съотношение 3:1
В Белишкото село Бабяк, където Пеевски избра да гласува, формацията му е абсолютен фаворит. От общо 245 гласували 240 са за листата на “Новото начало”, четирима са за АПС и един - за ПП-ДБ. Събрал е и 31 преференции. В допълнение в селата Бабяк и Краище е имало подвижна секция, от която в неговата сметка идват още 95 от общо подадените 127 гласа. За АПС има само пет. За Пеевски няма нито една преференция тук.
В бургаското село Атия, в чието землище се намира един от вече бившите сараи на Доган - жилището край Росенец, от което той бе изгонен, има паритет - 4 на 4 гласа.
“Новото начало” е първенец в област Шумен, където са обрали 24,94% от вота, или 13 516 гласа. АПС е пета, с малко под 6 хил. гласа.
Младото ДПС е втора сила в Пазарджишко, където предходни години Пеевски бе водач за ДПС. В областта тя събира подкрепа от около 19 на сто и взима с близо 12 хил. гласа повече от формацията зад Доган.
В област Монтана всеки четвърти глас е бил за ”Новото начало” (при обработени от ЦИК 92% - бел.ред.), само 211 са били зад земеделците на Доган. Макар и с по-малък процент, формацията е втора и във Враца и Видин.“Новото начало” е трета сила във Велико Търново, Бургас, Кюстендил.
В Смолян превес има АСП. Коалицията е втора след ГЕРБ със събраната подкрепа от 8 867 души, “Новото начало” имат двойно по-малко гласове, но са трети в класацията.
Изключително голям е пробивът на Пеевски в София - област, в която почти няма мюсюлмани. Той вдига с 4000 гласа подкрепата, която ДПС си бе осигурило тук преди 4 месеца. Водач за “Новото начало” бе бившият МВР министър Калин Стоянов, а листата му е трета, само с 59 гласа зад вторите от “Възраждане”. Почти 1000 гласа има за АПС в областта.
В столичния 25-и МИР Пеевски води на Доган в отношение 2:1, общо имат малко над 2500 гласа. В 24-и МИР резултатите им са почти съшите, докато в 23-и са почти изравнени - 1804 за “Новото начало”, срещу 1432 за АПС. В Габрово двете политически сили също са със сходни резултати, с превес за АПС и почти 3000 гласа общо.
Слабо е представянето и на двете формации в област Ямбол
- “Новото начало” са пети с близо 3 хил. гласа, а АПС осми (девети, ако се брои “Не подкрепям никого”) с малко над 860 бюлетини.
В Стара Загора “Новото начало” са трети, подкрепени от 13 848 души - над 11 хил. повече от тези за АПС. 2:1 е резултатът в полза на Пеевски в Русе и Плевен, 3:1 в Сливен. В Силистра хората на Доган са първи с 11 249 гласа, тройно повече от тези за “Новото начало”. АПС води с около 2000 гласа в Пловдив област, но “Новото начало” получава 3 хил. повече в града. В Перник хората на Пеевски имат над хиляда гласа, а тези на Доган - малко над 100.
Най-четени
-
Вълкът, глиганът и лисицата
Поп-културна басня, без връзка с Народния театър Значи, разхождал се веднъж вълкът из есенната гора и насреща му лисицата. А тя една красавица, с лъскаво кожухче, подготвено за зимата
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха