Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Григорий, Даниил или Гавриил - новият патриарх ще носи едно от тези 3 имена

Митрополити и епископи ще се съберат на 30 юни, за да гласуват останалите избиратели от епархиите на БПЦ за нов патриарх
Митрополити и епископи ще се съберат на 30 юни, за да гласуват останалите избиратели от епархиите на БПЦ за нов патриарх

14 владици посочиха достойните за наследници на дядо Неофит, но на 30 юни 145 духовници и миряни ще имат решаващата дума

Трима владици, все от северни епархии на Българската православна църква (БПЦ), влязоха в късата листа за предстоящия патриаршески избор, който ще се проведе другата неделя на 30 юни в София. Сред тях като фаворит от гласуването в Светия синод в четвъртък излезе 53-годишният Григорий Врачански, който бе избран още на първи тур с 11 гласа от 14-те гласували митрополити, което дори е повече от нужните по устав две трети.

След трийсетина прегласувания по-късно Видинският митрополит Даниил влезе с 9 гласа като втори, но и като най-младия кандидат за патриарх, тъй като през март той навърши 52 години.

След това са били необходими още цели десет прегласувания в Светия синод, за да бъде излъчен пак с 9 гласа и последният, трети кандидат - най-възрастният сред тях - Ловчанският митрополит Гавриил, който това лято ще навърши 74 години.

Но цялата тази процедура за него е като вече преживяно, защото и през 2013 г. след кончината на патриарх Максим дядо Гавриил отново бе в тройката, подредена след много прегласувания. Тогава от първия път с най-много гласове - 10 от общо 14 - първи бе избран Старозагорският митрополит Галактион, а след това се наложи старците в синода да прегласуват десетки пъти, докато с по 9 гласа са избрани другите двама - Русенският владика Неофит, който след това е избран за патриарх, и дядо Гавриил Ловчански.

В сегашната тройка кандидати за бялото було той със сигурност е най-опитният митрополит. Светското му име е Цветан Методиев Динев.

Роден е на 16 юли 1950 г. в София. Родителите му заминават на задгранична работа и затова между 1953-а и 1966 той живее в Чехословакия, където завършва и основното си образование.

През есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София. По време на следването си се запознава с Левкийския епископ Партений, който става и негов изповедник. Година преди да се дипломира младежът започва да ходи редовно в клисурския манастир "Св. Петка" край Банкя, където се подвизава изтъкната руска подвижница на благочестието - схиигумения Мария. С времето той се привързва духовно към нея и монахинята впоследствие се превръща и в негова духовна наставница.

През 1973 г. Цветан Динев завършва института и взема решение да се премести да живее постоянно в манастира, където да помага на монахините. След пет години послушание,

на 27 декември 1979 г. той е постриган в монашество с името Гавриил

от своя изповедник - Левкийския епископ Партений, който е викарий на Софийския митрополит (и патриарх) Максим.

На празника Възнесение Христово през 1980 г. Гавриил е ръкоположен в йеродяконски чин, а на празника Свети Дух същата година - и за йеромонах, като е назначен за игумен на манастира "Св. Петка", който посещава още като студент в строителния институт.

През 1984 г. младият монах завършва задочно Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София и заминава на богословска специализация в Московската духовна академия. Там работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим.

На 24 май 1986 г. в Българското църковно подворие "Св. св. Кирил и Методий" в Москва е възведен в архимандритско достойнство от Минския и Белоруски митрополит Филарет.

През 1986 г. Гавриил завършва специализацията си и защитава дисертация на тема: "Характерни черти на подвига на руските подвижници на благочестието през XIX в." Трудът му е увенчан с научното звание "доктор на богословието". Същата година архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия.

Тъй като предстои тържествено честване на 45-ата годишнина от откриването на подворието, той се залавя с ремонтни дейности,

строи нова сграда и параклис, реставрира храмовите икони

По време на неговия престой в Москва има и друг тържествен повод - 1000-годишнината от покръстването на руския народ, заради което там пристига и българският патриарх Максим, който е посрещнат подобаващо. Московският и на цяла Русия патриарх Пимен отличава Гавриил с църковно отличие на два пъти.

След промените у нас архимандрит Гавриил се завръща в България. Това се случва през 1991 г. и патриарх Максим го назначава при себе си като протосингел на Софийската митрополия, където остава чак до 1998 г.

Междувременно изпълнява и длъжността игумен на любимия си клисурски манастир "Св. Петка" край Банкя. В този период в Българската православна църква върлува разкол, изявява се и т.нар. алтернативен синод под ръководството на Пимен.

Гавриил обаче остава верен на патриарх Максим и ревностен защитник на каузата

на каноничната БПЦ. На 19 октомври 1998 г. в Рилския манастир Гавриил е хиротонисан за Макариополски епископ и назначен за викарий на Софийския митрополит.

Остава там до началото на 2001 г., когато е избран за Ловчански владика.

Поемайки епархията, той започва работа за строежа на нов митрополитски храм в центъра на града. 

Дядо Гавриил освещава първата копка от строежа на нов лот на магистрала "Хемус"
Дядо Гавриил освещава първата копка от строежа на нов лот на магистрала "Хемус"

След дълги години усилна работа и непресъснато събиране на средства от различни дарители храмът "Св. Св. Килил и Методий" е издигнат, осветен, а след това и изографисан.

През 2007 г. митрополит Гавриил поема ръководството на работната група по въпросите на религиозното образование в Светия синод, а година по-късно оглавява и Върховния църковен съвет на синода, както и Културно-просветния отдел. Часовете по вероучение, религиозно образование и култура на децата стават една от най-важните теми в служението му.

Измежду 14-те митрополити в синода един от най-близките до Гавриил владици е 52-годишният Даниил Видински.

Той е роден на 2 март 1972 г. в Смолян със светското име Атанас Трендафилов Николов. Завършва основно и средно образование в родния си град и през 1996 г. записва да учи английска филология в СУ "Св. Климент Охридски". На следващата година се прехвърля в Богословския факултет на СУ. 

Митрополит Даниил Видински
Митрополит Даниил Видински

Междувременно е приет като послушник в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" под духовното ръководство на тогавашния Неврокопски митрополит Натанаил. Той го и постригва в монашество през лятото на 1999 г., след което Даниил е ръкоположен за йеродякон.

През 2002 г. Даниил завършва Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", а две години по-късно е изпратен на послушание в Роженския манастир "Рождество Богородично". На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах. В началото на юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.

За епископ е хиротонисан по решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. с титлата Драговитийски, а службата е в катедралния храм "Св. Александър Невски".

Назначен е за викарий на Неврокопския митрополит и остава на тази служба до лятото на 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий. Завръща се от Америка, за да участва в изборите за Видински владика след смъртта на дядо Дометиан и на 4 февруари 2018 г. е избран за митрополит на Видинската епархия.

Между Даниил Видински и Врачанския митрополит Григорий може да се намери ярка духовна връзка чрез личността на покойния Неврокопски владика 

Дядо Натанаил Неврокопски
Дядо Натанаил Неврокопски

Натанаил и споменатия вече Хаджидимовски манастир. Това е важен момент в живота и служението и на двамата, защото ги прави част от една група духовни чеда на дядо Натанаил, към която принадлежат още неколцина видни днес български духовници и йерарси. Сред тях са сегашният Неврокопски владика Серафим, Варненският владика Йоан, игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий и др. Понякога неофициално всички те са наричани в църковните среди "неврокопци".

53-годишният Григорий Врачански е роден с името Красимир Маринов Цветков на 19 септември 1970 г. в Ботевград. Там завършва Природоматематическата гимназия. През 1995 г. завършва двугодишния паралелен курс на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски" в София. 

Врачанският митрополит Григорий бе избран за наместник-председател на Светия синод след смъртта на патриарх Неофит
Врачанският митрополит Григорий бе избран за наместник-председател на Светия синод след смъртта на патриарх Неофит

На 11 ноември 1996 г. приема монашески постриг в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а следващата година - за йеромонах.

Възведен е в архимандритско достойнство на 21 декември 1998 г. През 1999 г. се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет "Каподистрия".

В следващото му служение пък

има връзка с кариерата на Ловчанския митрополит Гавриил, защото и Григорий служи като протосингел на дядо Максим

в Софийската митрополия от 1 ноември 2007 г. 

Патриарх Максим
Патриарх Максим

По решение на Светия синод на 29 октомври 2010 г. е хиротонисан за епископ с титлата Браницки в Троянския манастир "Успение Богородично". По това време е празника за 96-ата годишнина на дядо Максим. След като вече е епископ, от протосингел Григорий е издигнат до втори викарен епископ на Софийския митрополит.

През февруари 2011 г. приема следващото си послушание - изпратен е за игумен на Троянския манастир, където е въдворен от митрополит Гавриил Ловчански на 11 февруари. Остава там до май 2014 г. Междувременно дядо Максим е предал Богу дух и БПЦ има нов предстоятел - дядо Неофит, който назначава Григорий за свой викарий като Софийски митрополит. Остава на този пост до изборите за Врачански митрополит след смъртта на стария владика - дядо Калиник. В избора за митрополит на Враца остават да се борят двама кандидати - той и Агатополският епископ Йеротей - чието име сега се завъртя и за изборите в Сливен.

На 12 март 2017 г. 13 митрополити в Светия синод единодушно избират епископ Григорий Браницки за нов Врачански митрополит. Посрещнат е от хиляди миряни и е въдворен в епархията си на 18 март 2017 година. След смъртта на патриарх Неофит Григорий Врачански е избран пак единодушно за временен наместник-председател на Светия синод и изпълняващ задълженията на Софийски митрополит до избора на нов Български патриарх.

От тримата кандидати за патриарх той, както се видя, мобилизира най-много гласове в своя полза в синода, но в патриаршеския избор на 30 юни участват общо 145 души, затова не е сигурно как ще се преразпредели вотът.

Видео

Коментари