Фердинанд понася с чест наказанието, че първородният му син е православен
"Царската власт е богоустановена, а царят е богопомазан. В Стария завет пише, че царете са помазани от пророците. Това е останало и в интронизацията - помазание със свето миро, а короната и скиптърът са атрибути на царската власт и на епископа. И двамата трябва да се грижат за своя народ.
Цар Фердинанд за мнозина е противоречива фигура, но църквата го оценява достойно - той дава своя първороден син и наследник в православната вяра. Затова е отлъчен от католическата църква за известно време."
Това обясни в "Денят започва" по БНТ Западно и средноевропейският митрополит Антоний.
Според него Българската православна църква (БПЦ) оценява факта с кръщаването на цар Борис Трети в православната вяра като далновиден - все пак наследникът му трябва да изповядва вярата на своя народ.
"Вчера (в сряда - б.а.) имах честта да съпроводя тленните останки на цар Фердинанд. За нас е важно да помним българските царе. В кондиката на Светия синод са запазени всички моменти, в които църквата е поддържала контакти с цар Борис Трети. Не бива да затваряме страниците на историята, а да черпим опит.
Паметта се пази чрез отношение към нашите предци, важно е как я предаваме на поколенията. Ние обичаме да отричаме постиженията на всички преди нас, затова годините на прехода текат бавно. Трябва по-малко реваншизъм, а повече любов и разбиране", каза владиката.
Според него дворецът "Врана" вече е отворен за посещения, посещават го много ученици, за да видят за живота на царското семейство.
"Вчерашното събитие на посрещане на тленните останки на цар Фердинанд беше духовна радост - бяха дошли бивши и настоящи политици и духовни дейци. Бяха дълги преговори с католическата църква в германския град Кобург, където в семейна гробница беше положен царят. Вчерашният акт се случи във време, когато се бяха уталожили страстите. - царското семейство е изчакало да дойде подходящото време", допълни дядо Антоний.