Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Храмът “Свети Николай” в София, известен като Руската църква
Храмът “Свети Николай” в София, известен като Руската църква

Сарафов поиска от министър Цеков да заведе дело за собствеността на земята и храма

Нямало документи и не можело да се  приеме, че посолството на Русия у нас е правоприемник на Руското Царско Дипломатическо агентство на Руската империя  

Главният прокурор Борислав Сарафов предложи на регионалния министър Андрей Цеков да заведе дело за собствеността на църквата “Св. Николай Мирликийски Чудотворец”, известна като Руската църква.

На среща в кабинета на обвинител номер 1, той представи 4 тома доказателства, които оборват твърдението, че храмът не е наша собственост и с които да се иска отмяна на издадения нотариален акт, касаещ собствеността.

Проверката е била направена от Върховната административна прокуратура и Софийската градска прокуратура. 

В хода на проверката е установено, че с нотариален акт от 23 юли 1997 г. посолството на Руската федерация се признава за собственик на православния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” и на земята, върху която е построен, въз основа на дарение на земята, строителството на църквата и правоприемство от Руското Царско Дипломатическо агентство.

Открит е крепостен акт, издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на „едно празно градско място в  София“ от Софийското градско общинско управление на Руското Императорско Дипломатическо Агентство в България. Посочено е, че имотът се подарява за построяване на църква.

Останалите документи по нотариалното дело, въз основа на които е издаден нотариалният акт, не се съхраняват и са унищожени според информацията, предоставена от Агенция по вписванията.

Ще се запознаем с материалите, обяви министърът след срещата. Той обясни, че е необходим около 1 месец на ведомство, за да ги прегледа. Според закона регионалното министерство е това, което може да води дело за собственост на български имоти.

Любопитни факти около проверката представи прокурорът от Върховна административна прокуратура Виктор Малинов.

Така например след бомбардировките през 1944 г., българската държава е платила 2/3 за ремонта на църквата, а Съветският съюз 1/3. Не е ясно дали тези пари изобщо са били дадени.

Проверката на ВАП и СГП установява още, че след множество административни и съдебни процедури, както и след освещаване на църквата при Руската Императорска Мисия на 11 ноември 1914 г. от Българското духовенство в съслужене с Руското духовенство, е издадена заповед, според която министърът на външните работи и изповеданията натоварва секретар на отдел „Вероизповедания“ да предаде зданието и намиращото се в него имущество на Негово Високопреосвещенство Софийски Митрополит Стефан.

Налице са и двустранни документи от 1940 г. между България и СССР относно безвъзмездно ползване на сградата на църквата от българската държава.

На 24 юли 2015 г. до Агенцията по геодезия, картография и кадастър-София е подадено заявление за вписване на промени по партидата на сградата и поземлен имот и е отразена промяна в кадастралния регистър на недвижимите имоти.  А именно, че обектите са собственост на посолството на Руската федерация. Това обаче е сторено въз основа само на нотариалния акт.

Проверката на прокуратурата установява още, че приложенията към нотариалния акт, както са описани, не могат да се приемат за доказателства за правоприемството, отразено като основание за правото на собственост върху земята и сградата, т.е. относно преминаването на правата между отделните държавни образувания от Руската империя в лицето на Руското Царско Дипломатическо агентство до Руската федерация в лицето на посолството ѝ.

В хода на проверката не са намерени документи или други доказателства, удостоверяващи строежа на църквата, освен гореспоменатите за възстановяването ѝ.

Не са приложени и писмени доказателства за изпълнение на изискванията на Закона за собствеността, както и на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, регулиращи материята за придобиване на право на собственост от една държава на територията на друга държава.

Въз основа на изложеното, предвид законовите правомощия на министъра на регионалното развитие по Гражданския-процесуален кодекс и Закона за държавната собственост, свързани с представителство по дела за недвижими имоти - държавна собственост, и с методическо ръководство при управлението и разпореждането с такива имоти, и.ф. главен прокурор сезира ресорния министър с установеното, уточниха от прокуратурата.

На работната среща в Съдебната палата главният прокурор Борислав Сарафов обърнал внимание на министър Андрей Цеков относно обществената значимост на казуса с оглед възприемането на православния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” като емблематично религиозно място за жителите и гостите на столицата. Той изразил очакване за бързо ангажиране на МРРБ с предявяването на необходимия иск за признаване правото на собственост на българската държава, с което да се осигури защитата на обществения интерес.