Ще влезе ли в затвора шофьор, прегазил в тъмното пиян на шосето и избягал, без да спре
- На 25 септември апелативни магистрати в Пловдив ще заседават дали да оставят условната присъдата на Мирослав Камбуров, наложена му от окръжния съд
- Според прокуратурата подсъдимият е системен нарушител на пътя - има 6 наказателни постановления и 14 фиша
Малко след полунощ на 3 юли 2022-а 28-годишният сега Мирослав Камбуров се прибира с буса си от Крумово към Куклен. Движи се с 85 км/час и не успява да реагира, виждайки в последния момент човек на платното пред него.
65-годишният Иван Владимиров върви по шосето доста пиян. После кръвната проба ще отчете 2,7 промила.
Камбуров го блъска, но не спира. Прибира се в Куклен и паркира
колата. Намират го още на другия ден и сам разказва на полицаите какво се е случило. Признава вината си и пред Пловдивския окръжен съд и получава условна присъда от 3 години с 60 месеца изпитателен срок.
Прокурорът обаче иска водача в затвора и оспорва наказанието, а апелативните магистрати ще заседават на 25 септември.
Загиналият Иван Владимиров живеел сам в землището на село Крумово в постройка под наем. Хващал се да работи различни неща на частно. Пиел често и имал навика вечер да обикаля района пеша.
При последната си разходка пак поел към “Асеновградско шосе”. Бил облечен в тъмни дрехи. По същото време Мирослав Камбуров се връщал по пътя, след като бил стоварил с буса си строителни отпадъци на сметището край Крумово.
Карал на къси светлини и забелязал силуета на пешеходеца твърде късно.
“Не видях, че на пътя има човек”, обясни той пред окръжния съд в Пловдив.
След удара Владимиров паднал върху предния капак на товарния автомобил, блъснал се в челното стъкло, след което тялото му отхвръкнало и паднало върху платното за движение.
Въпреки това Камбуров не спрял, върнал се в Куклен и когато паркирал буса в стопанския двор, забелязал множество щети - предният капак бил деформиран, стъклото и десният фар били счупени. Въпреки това не се обадил в полицията.
Тялото на Владимиров открил друг шофьор, който пътувал от Асеновград за Пловдив. На разклона към аерогара Пловдив, той завил надясно от пътя.
Приближавайки жп прелеза, забелязал в насрещната лента за движение нещо обемисто. В първия момент помислил, че е животно, но видял човешки ръце.
Веднага обърнал колата и фаровете осветили човека, който не давал признаци на живот.
Обадил се на телефон 112 и след минути дошъл дежурен екип
Наоколо били пръснати счупени стъкла и червеникави авточасти, по които униформените определили, че Владимиров е блъснат от бус “Мерцедес”. Разпитали в района и разбрали от местните, че такава кола има Мирослав Камбуров от Куклен.
Когато отишли в дома му, той признал и им показал буса. Развил обаче версията, че пешеходецът изскочил внезапно на пътя му, прескачайки мантинелата.
Съдът не я прие, защото травмите на починалия сочат, че е бил ударен в гръб.
“Ако пострадалият беше преминал през мантинелата непосредствено преди удара, не би се установил с гръб към идващата кола. А ако го е направил известно време преди удара, за да може да застане с гръб към колата, подсъдимият би трябвало да го е възприел в по-ранен момент.
В този случай логично би последвала инстинктивната реакция на подсъдимия да заобиколи препятствието на пътя, в който случай до удар е нямало да се стигне, или пък е щял да попадне в друга част от автомобила, или пък да намали скоростта на движение.
Следи от спирачен път на мястото няма”,
пише в мотивите към присъдата.
Изследвана е и скоростта на буса – 85 км/час, преценена от вещите лица като технически несъобразена за късния час и тъмнината. Експертите са категорични, че ако Камбуров се беше движил с 69 км/час или с по-малко, е можел да реагира.
Прокуратурата и защитата на сестрата на загиналия поискаха ефективни присъди, като се позоваха на факта, че Мирослав Камбуров има и други нарушения на пътя.
“Той е системен нарушител на пътя, има 6 наказателни постановления и 14 фиша”, мотивира се прокурор Данаила Станкова.
Адвокатът на водача Васил Василев настоя за условна присъда и се опита да оправдае бягството от местопроизшествието.
“Изплашил се е, но след това е признал всичко и е съдействал на полицията. Бусът му е бил паркиран на обичайното място, Камбуров не е правил опит да го ремонтира, за да прикрие следите”, каза неговият защитник.
Самият подсъдим изрази съжаление и помоли да не влиза в затвора. Изтъкна, че живее с родителите и с приятелката си, от която има малолетно дете, и единствен в домакинството работи – отглежда едър рогат добитък в Куклен.
Разглеждайки доказателствата по делото, съдебният състав реши, че все пак наказанието трябва да бъде условно.
Довод в тази посока е т. нар. съпричиняване от страна на Иван Владимиров
“Той е предприел движение по пътното платно по начин, който не е бил безопасен за него. Съгласно Закона за движение по пътищата пешеходците са длъжни да се движат по тротоара или банкета на пътя и по самото пътно платно, но противоположно на посоката на движението на пътните превозни средства, по възможност най-близо до лявата му граница.
Това задължение пешеходецът не е изпълнил, поради което сам се е поставил в невъзможност да наблюдава възможните опасности за себе си на пътя и да реагира своевременно на тях.
Нарушението на това правило от страна на пострадалия е било виновно и същото се намира в пряка причинно-следствена връзка с настъпилия вредоносен резултат”, обяснява съдебният състав защо определя поведението на Владимиров като смекчаващо вината на водача обстоятелство.
Отчита се и младата му възраст, както че работи и издържа семейство
Затова и произнесената присъда е условна, но с максимално дългия изпитателен срок от 5 години.
“Условното осъждане се отличава със специфичен предупредителен момент, тъй като се запазва възможността за привеждане в изпълнение на наказанието, в случай че деецът извърши ново престъпление.
Значение има и размерът на изпитателния срок. В случая подсъдимият е избягал от местопроизшествието, с което е затруднил разследването.
Това негово поведение определя необходимост от по-сериозно въздействие спрямо личността му, което успешно може да се постигне с определяне на максимален размер на изпитателния срок.
В случая определянето на изпитателен срок от 5 години се явява сериозен мотив за Мирослав Камбуров да се въздържа от неправомерни действия и поведение”, е записано в мотивите.
Като част от наказанието Камбуров остава за 3 години без книжка и в продължение на 24 месеца ще трябва да посещава програма за обществено въздействие. Тази присъда обаче тепърва ще бъде преразглеждана.
Най-четени
-
Доказано: Петък, 13-и фатален от древността
Фаталното календарно съчетание петък, 13-и е ужасявало хората още от древността. За французите петък, 13-и е свързан най-вече с проклятието на рицаря кръстоносец Жак дьо Моле
-
Загадката Сократ
В световната история са много малко личностите, които могат да се сравняват със Сократ (470-399 г. пр.Хр.). Без да напише нито ред през живота си, той е оставил такова забележително духовно
-
Галерия Бойният командир Николай Калев: Да летиш на свръхзвуков самолет и да получаваш по-малко от шофьор в градския! Престъпление!
Ако целта се движи с над 15 м в секунда вертикална скорост, стрелбата трябва да се прекрати – не че летецът не може да я свали, а защото този вариант не е разучаван Няма дневна мишена, няма нощна
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи
-
6 прилики и 3 разлики между Борис III и Симеон II
Единият остава без баща на 6 г., а другият – без майка на 5 г. Искат разрешението на Ватикана за сватби с католички. Дават права на жените, преживяват преврати В живота на цар Борис III