Новите Мелхиор, Каспар и Балтазар на Евросъюза
Един специален самолет на шведските ВВС с първите дипломати на България, Швеция и Полша на борда направи толкова излитания и кацания през последните дни на миналата седмица, че нямаше как да не остави у страничните наблюдатели впечатлението, че нещо се готви.
Какво точно едва ли много хора разбраха. Безпрецедентната обиколка на трима външни министри от ЕС в Близкия изток отвори много работа на медиите в региона, но както обикновено се случва по библейските земи -
роди повече митология и въпроси, отколкото отговори
Защо от Брюксел са избрали да изпратят точно тези трима министри за емисари? Каква е връзката между тях? А между Бейрут и Багдад? И защо накрая Ербил? Свързано ли е всичко това със Сирия?
Дипломатическото трио Николай Младенов - Карл Билт - Радослав Шикорски избра Ливан като първа спирка и затова още с кацането на специалния самолет в Бейрут международните кореспонденти захванаха темата за пристигането на тримата влъхви.
Какво обаче щяха да възвестят тези нови Мелхиор, Каспар и Балтазар, както се пошегува един от местните журналисти?
Ситуацията в Ливан е взривоопасна, а кризата в Сирия заплашва да запали фитила на нов кървав конфликт. Страната е изправена пред проблеми със сигурността, особено в пограничните райони на север, където последните седмици има все повече престрелки и отвличания. 20-те хиляди бежанци от режима на Башар Асад пък поставят властите в Бейрут пред безизходицата на сериозна хуманитарна криза. Ливан не може да приема повече бежанци, а в същото време потокът на търсещи спасение от режима в Дамаск не спира.
Проблемите на Сирия рефлектират и върху Ирак
През последните два месеца повече от 120 души са убити в различни атентати. Жертвите са предимно шиити, но проблемът е национален. Междуетническото напрежение и конликтите на религиозна основа са най-лесният начин да бъде атакувана сигурността на страната.
Кюрдите в Северен Ирак също са заинтересовани от развоя на събитията в Сирия. Те настояват ЕС да гарантира правата на кюрдското малцинство, което живее в пограничните райони на Сирия, и поставят въпроса за бъдещето на кюрдите след края на режима на Башар Асад.
Всичко това донякъде обяснява избора на маршрута Бейрут - Багдад - Ербил в обиколката на брюкселските пратеници.
За представителите на местните и чуждустранни медии обаче остана въпросът защо точно тези трима министри са избрани да бъдат "новите влъхви на ЕС"?
Високопоставен източник от европейската мисия в Бейрут обясни, че върховният комисар за външни връзки баронеса Катрин Ащън е гласувала специално доверие на Младенов, Билт и Шикорски, защото те открай време проявяват подчертан интерес към региона и защото и тримата имат добра експертиза за Близкия изток.
Билт е добре известен на световните медии от години заради кариерата му на премиер, съпредседател на Дейтънската мирна конференция, специален пратеник за бивша Югославия и Балканите...
В същото време
Шикорски и Младенов са възприемани като новите звезди на Брюксел
и "любимци" на баронеса Ащън.
Според дипломат от мисията на ЕС в Бейрут чрез изпращането на цели трима външни министри освен тежест ЕС демонстрира и истинска ангажираност по проблемите в Ливан.
Пътуващо дипломатическо трио е нова практика за ЕС, която ако сработи добре и донесе успехи, ще бъде наложена като стратегия за в бъдеще.
По време на разговорите и пресконференциите в Бейрут и Багдад министрите Билт, Младенов и Шикорски оставиха наблюдателите с впечатлението, че се сработват добре. Всеки от тях има различен подход, но в същото време се допълват като тактика.
Само като илюстрация на това източник от делегацията разказва за дребен технически детайл, който по принцип няма кой знае какво значение, макар че в някои външнополитически наръчници такива неща са описвани като "дипломация на вратовръзките". Самолетът с тримата министри каца на летището в Багдад. Иракският външен министър Хошиар Зебари е дошъл лично да посрещне пратениците на Брюксел. Вратата на самолета се отваря, стълбичката е спусната, но отвътре вече 15 минути никой не излиза. Докато иракските посрещачи изчакват търпеливо на поносимите за тях 45 градуса жега,
на борда на специалния самолет се разиграва смяна на вратовръзките
Всъщност инициатор е Шикорски, който вижда, че шведският му колега Карл Билт е с червена вратовръзка на бели точки от времето на полското председателство на ЕС. И решава, че ще слезе в Багдад с абсолютно същата, още повече че по думите му дизайнер на този аксесоар е самият той.
Младенов също има такава - подарък от полското председателство. Но решава, че да слязат тримата с еднакви червени вратовръзки на бели точки, би отклонило вниманието на всички в много погрешна посока.
Освен това от илюминатора на самолета добре се вижда, че Хошиар Зебари е със синя вратовръзка, точно каквато в момента носи и българският външен министър. В крайна сметка на масата за разговори разстановката е: двама с червени и двама със сини вратовръзки.
Министрите
демонстрират партньорство и допълване
и после пред пълна зала с журналисти и местни дипломати и политици, като си подават един на друг фрази и реплики.
"Ето, вижте ни сега нас, поляците и българите, казва Шикорски - поглеждайки през Карл Билт към Николай Младенов. - Преди 25 години ние живеехме в диктаторски режими и бяхме бедни и изостанали страни. Сега сме демократични и проспериращи държави. Вие, иракчаните, също можете да бъдете чудесен пример за Сирия, защото от баасистки диктаторски режим изградихте демокрация. Могат да се поучат както от вашия пример, така и от грешките, които допуснахте. Но вие сте на прав път."
По-нататък Шикорски дава пример как един диктатор може да остане жив и след края на режима си - като се откаже навреме.
"Ген. Ярузелски избра точния момент да се оттегли и вероятно затова сега все още е жив, дори наскоро бе посетен в болницата от лидера на демократичните промени Лех Валенса", разказва Шикорски на иракчаните.
Посланието е недвусмислено: Вашият Садам не се отказа навреме и бе обесен. Как трябва да постъпи Башар Асад?
Николай Младенов се включва в разговора, за да допълни: Сигурни сме, че Ирак може да бъде много полезен пример за Сирия.
"Преди някоко години иракският премиер
Малики ходеше в Дамаск да моли
Башар Асад да спре
да инфилтрира бойци на "Ал Кайда"
в Ирак. Виждате ли как сега нещата се обърнаха?" Многозначителният въпрос на Шикорски очевидно предизвиква раздвижване в залата.
Карл Билт взема думата: "Ирак има много добра експертиза за Сирия. Няма как да не се допитаме до мнението ви, когато говорим за кризата, предизвикана от режима в Дамаск." В Багдад и Ербил, както и в Бейрут преди това тримата пратеници на ЕС обещават подкрепата на ЕС за овладяване на нестабилността, с която кризата в Сирия заплашва съседите си. Ангажиментът на Брюксел е сериозен като най-големият проблем си остава не как и кога ще си отиде Башар Асад, а какво ще става в Сирия след това. Това, което идва, е и основното послание на тримата влъхви.