Зам.-министър Павлова представи в Брюксел действията по изпълнението на препоръките на ЕК
Заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова участва в заседание на Съвет „Общи въпроси“, на което се проведе годишният диалог за върховенството на правото в ЕС. Такъв дебат се провежда ежегодно. В рамките му се обсъждат годишните доклади за върховенството на правото и главите в него на държавите членки, разделени в групи по пет, по азбучен ред.
Тази година беше дискутиран третият доклад на ЕК за всички държави членки, публикуван на 13 юли 2022 г. В него за първи път Европейската комисия отправи препоръки за действия към всяка от държавите членки. Обсъдени бяха главите от документа за Словакия, Финландия, Белгия, България и Чешката република.
В представянето си Мария Павлова информира за действията, предприети от институциите в България за изпълнение на препоръките на Комисията. Като добра практика беше посочен Националният координационен механизъм за върховенство на правото и Съветът към него. Той се председателства съвместно от министъра на правосъдието и представляващия Висшия съдебен съвет и има за цел да разработва, прилага и координира националната политика в областта на върховенството на правото. Възможността за участие в този процес на гражданското общество и професионалните организации на магистратите, адвокатите и журналистите е гарантирана в рамките на нарочен Граждански съвет.
В отговор на въпроси за регламентиране на ефективен механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и най-вече за това кога механизмът ще стане факт, заместник-министър Павлова информира колегите си, че за целта е разработен Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалният кодекс и Закона за съдебната власт. Законопроектът е приет на първо гласуване от Комисията по правни въпроси в Народното събрание на 27.01.2023 г. и е повторно одобрен от Министерския съвет на 08.03.2023 г. По проекта е получена и положителна оценка от Венецианската комисия и от Съвета на Европа. Тя увери държавите членки в решимостта на правителството за необратимост на реформите и за пълноправно членство на страната ни във всички инструменти на Европейския съюз.
Припомняме:
През 2020 г. с годишните си доклади относно ситуацията с върховенството на закона в Европейския съюз, Европейската комисия постави началото на ежегоден цикъл на преглед в областта на спазването на принципите на правовата държава. В докладите си комисията очертава и основните предизвикателства, които все още стоят пред държавите членки.
Наблюдението се осъществява в рамките на четири стълба: I. Правосъдна система; II. Антикорупционна рамка; III. Медиен плурализъм; и IV. Други институционални въпроси, свързани с принципите на взаимозависимост и взаимоограничаване.
В процеса на изработване на Доклада за върховенството на правото държавите членки ежегодно предоставят принос и актуална информация по четирите стълба на механизма. Провеждат се срещи между екип от Европейската комисия и представители на държавните институции и на гражданското общество.
Най-четени
-
Криминален архив, 1997 г.: В руска кръчма в Лондон ВИС и СИК поделят бизнеса си
Лондон, 1997 г. Априлското слънце се опитва да пробие надвисналите облаци. В руски ресторант влизат група българи, сядат около една маса. Поне десетина пъти поръчват "Поручик Галицин"
-
Секретно Загадъчната смърт на Горуня - човекът, който крои как да свали Тодор Живков от власт
Тодор Живков надживява всичките си душмани. Но най-загадъчна е смъртта на най-големия от тях - Иван Тодоров с партизанско име Горуня. Той крои да свали Живков с военен преврат през 1965 г
-
Галерия Пияният Георги Димитров изхвърлен от църква като юноша. Скандалът провокирал омразата му към религията
Скандал в юношеските години на Георги Димитров провокирал пословичната му омраза към религията. Конфликтът сигурно е станал и причината за атентата в черквата "Света Неделя"
-
Криминален архив: Убиец целел в сърцето Мето Илиенски
На 29 ноември 2003 г. Мето Илиенски получава телефонно обаждане, докато е в апартамента си в кооперация на бул. "Ал. Пушкин" в столичния кв. "Павлово"
-
Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се
Цезар: Дойдох, видях, победих. Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се. *От