Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Макар и абдикирал, цар Фердинанд продължава да се вижда с акад. Иван Буреш. Тази снимка е направена през март 1927 г. в Египет, веднага след като двамата са се върнали от разходка в пустинята. 
СНИМКА: АРХИВ НА ВНУКА НА АКАД. БУРЕШ - АЛЕКСИ ПОПОВ
Макар и абдикирал, цар Фердинанд продължава да се вижда с акад. Иван Буреш. Тази снимка е направена през март 1927 г. в Египет, веднага след като двамата са се върнали от разходка в пустинята. СНИМКА: АРХИВ НА ВНУКА НА АКАД. БУРЕШ - АЛЕКСИ ПОПОВ

По течението на река Нил, двамата се отправили на експедиция, за да разгледат Судан

Монархът отказал да влезе в Хеопсовата пирамида  

Иван Буреш още съвсем млад имал сериозна сбирка от насекоми, растения и минерали, събирани главно по Витоша. В четвърти клас вече бил горд собственик на малък музей, а през следващите 4 години колекциите му се използвали от светила като проф. Порфирий Бахметиев, проф. Ханс Ребел във Виена и учителя му в гимназията Никола Недялков.

„През 1904 г., по случай 25-годишнината на Първа мъжка гимназия, излагат колекциите на дядо ми с насекоми и княз Фердинанд бил толкова впечатлен от постиженията му, че го препоръчва за лаборант в природонаучния музей“, спомня си пред "24 часа-168 истории" неговият внук Алекси Попов. Там отдаденият на науката Буреш бързо се издига до поста директор на музея и цар Фердинанд му поверява обучението на синовете си Борис и Кирил.

„Ходили са заедно в околностите на София - до Витоша, Люлин планина, ловели са пеперуди - разказва Алекси Попов. - Когато Борис е бил 8 - 9 годишен, той вече е можел сам да препарира. Запазени са първите му две кутии, надписани от него, като на някои места се вижда, че е бъркал кирилица с латиница. На някои пеперуди не им е изпънал правилно крилата, но като цяло - добре се е справил.“

„Цар Фердинанд е бил канен на почти всички научни конгреси, бил е почитан и уважаван като учен, защото е бил много добър познавач на тропическите птици - продължава Алекси Попов. - Отглеждал ги е в нещо като зоологическа градина, организирал е екскурзии за изучаването им.“

През 20-те години на миналия век цар Фердинанд поканил Буреш да го придружи до Египет. „Истинско съвпадение е, че точно тогава е била открита и гробницата на Тутанкамон“, разказва Попов.

Пред очите на цар Фердинанд, акад. Буреш уловил кобра край един оазис, която се готвела да го нападне. 
СНИМКА: АРХИВ НА ВНУКА НА АКАД. БУРЕШ - АЛЕКСИ ПОПОВ
Пред очите на цар Фердинанд, акад. Буреш уловил кобра край един оазис, която се готвела да го нападне. СНИМКА: АРХИВ НА ВНУКА НА АКАД. БУРЕШ - АЛЕКСИ ПОПОВ

По време на това пътешествие се е разиграла и една знаменателна случка. Когато отишли да видят пирамидите, цар Фердинанд казал, че не иска да влиза в камерата, защото там било записано: „никой да не нарушава покоя“. Монархът искал да спази препоръката, макар че все още не бил чувал за проклятието на фараоните. „Дядо все пак отишъл да разгледа“, казва Алекси Попов.

„В един малък оазис в Египет пред дядо пробягала змия, която привлякла вниманието му - допълва Попов. - Той решил да я улови, но в себе си имал само една мрежа за пеперуди. В един момент змията се изправила, разтворила ветрилото си и хипнотизиращо започнала да се взира право в очите на дядо. В този момент той разбрал, че срещу него стои кобра, чието ухапване причинява моментална смърт. Той обаче си бил наумил да я хване и с много търпение, с помощта на мрежата и малко по-дълъг прът успял.“

Според Попов след това Фердинанд и Буреш тръгнали по течението на река Нил, за да видят и Судан. Известно е, че през следващата година цар Фердинанд пътешествал из Кения, Уганда и Танганайка.