53-ма българи стъпиха заедно на Килиманджаро, дават заявка за световен рекорд
53-ма българи стъпиха заедно на най-високия връх в Африка. Така родните авантюристи дадоха заявка за поставянето на нова категория световен рекорд – „Най-голяма група от хора в света, изкачили Килиманджаро заедно".
5895 метра надморска височина – амбициозна цел, която в началото си поставили 59 души. Тръгнали заедно от България, но здравословни проблеми по пътя нагоре спрели 6-ма от тях. Останалите стъпили на връх Ухуру на 21 януари.
„Сутринта танзанийско време, в 5.40 българско, когато първият участник от групата стигна до върха! И в следващите 20 минути до най-високата точка на континента Африка достигнаха всички 53 участника”, разказа Преслав Конов пред NOVA.
Най-възрастният от тях е жена на 58 г. А най-младият – 17-годишният Доналд Фрейзър, който тръгнал на експедицията заедно с майка си.
„Майка ми миналата година го изкачи. Като се прибра, каза колко е било трудно. Аз се направих на интересен и й казах, че всеки го може. И тази година тя ме записа”, разказва Доналд Фрейзър.
Фактор, за да е успешна мисията, била работата в екип – въпреки различията, всички трябвало действат като добре синхронизиран отбор.
„На 4 ден от престоя в планината валя изключително силен дъжд, всички палатки бяха мокри, екипировката също. Останаха ни 2 дни до атаката, веднага се реши няма да ядене, палатките се преоборудваха в сушилни”, разказа Преслав.
Препъни-камък в 7-дневната експедиция се оказва и самото изкачване на върха.
„Най-трудната част беше атаката на върха със сигурност. И надморската височина също е доста голям фактор”, обясни Преслав.
„Там е ключовият момент - всички да бъдем на върха заедно. Това го изпълнихме абсолютно безупречно”, заяви Преслав.
А когато и 53-тия стъпил на върха, спонтанно потекли и сълзите от радост.
„53 човека пеят химна на България на 5895 м височина с пълно гърло, това беше изключително емоционален момент, всички се разплакаха”, разказа Преслав.
Сега българите очакват рекордът им за най-голяма група в света, изкачила Килиманджаро заедно да бъде признат.
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Галерия Раковски разкрива, че Русия насилствено преселва българи в Бесарабия
Захари Стоянов пише, че не искаме руското правителство заради неговите “бесилки и Сибир”, след което мистериозно умира в Париж Заедно с убитите от първия Гладомор нашите жертви на сталинския геноцид
-
Как със Стефан Данаилов крадохме мотор от военните
При всяко завъртане на фара ние залягахме С Джони и Чарли имахме джипка. Осемдесет и някоя година през лятото за два-три месеца бяхме в Мичурин, сега Царево. Снимахме филм в стария град
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски