Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Бумът на респираторни заболявания предизвика опашки пред лекарските кабинети.
Бумът на респираторни заболявания предизвика опашки пред лекарските кабинети.

Протича дълго, тежко и може да доведе до усложнения. Симптомите се появяват между 4-ия и 6-ия ден

Със запушен нос, температура, отпадналост и кашлица деца и възрастни пълнят кабинетите на личните лекари.

Бум на респираторните

заболявания отчитат и епидемиолозите у нас. Симптомите обаче може да не са само на респираторни вируси, а и на COVID, обясняват джипитата.

Макар коронавирусът да утихна и ежедневно Единният информационен портал да отчита 200 заразени, според специалистите са двойно повече. “Късният” COVID засяга както деца, така и възрастни, но хората не се тестват и дори не разбират, че са се разболели.

“Събудих се с главоболие, болки в гърлото, а малко по-късно започна силна кашлица, както и вдигнах висока температура”, разказа наскоро преболедувал пациент пред “24 часа”. По думите му обаче е загубил обоняние и вкус - симптом, който вече не е толкова често срещан за щамовете на COVID. Между три и пет хиляди души се тестват за коронавируса на ден, а от тях положителни излизат около 5%, показва справка в Единния информационен портал.

“Лятото и топлото време облекчиха инфекциите, но вероятно ще навлезем в нова ковид фаза. Отслабването на мерките, особено през зимата, е като “почти изгасен” пожар - изгасихме го, но оставихме няколко тлеещи огнища - небрежно и безотговорно”, коментира експертът по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев в профила си във фейсбук.

Той съветва хората да продължават да носят маски в градския транспорт и закритите пространства.

Същевременно респираторните вируси също повалят масово, разказват личните лекари.

“Букетът от вируси в момента е по-богат”,

обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев пред “България он еър”. Разпространение на два вида грип – H1N1, т.нар. свински грип, и H3N5, който е вариант на стандартния, регистрира Националният център по заразни и паразитни болести. Заедно с тях циркулират респираторният синцитиален вирус, риновирусът, аденовируси, паравируси и др.

Данните, които публикува центърът, потвърждават увеличението на заразените. В първата седмица на ноември заболелите с остри респираторни заболявания са 2972. Те са с близо 1500 по-малко в сравнение с началото на декември.

“Водещо място с пъти по-често заразяване сред хората е респираторният синцитиален вирус, който е опасен за новородените и за много възрастни хора”, коментира директорът на центъра проф. Ива Христова пред БНР. Според нея при много малките деца и при много възрастните може да протече по-дълго, по-тежко и да се получи бронхиолит, да се засегне и по-сериозно и дихателната функция. А това налага приемането на пациентите в болница. Симптомите при синцитиалния вирус обикновено се появяват между четвъртия и шестия ден от заразяването. За това състояние

се препоръчват домашен режим, покой и точно спазване на предписаното лечение

Лечението не започва с антибиотици при лица с добър имунитет, съветват лекари.

Сред най-важните профилактични мерки, целящи преустановяване на разпространението на инфекцията, са карантината и използването на маски.

По време на пандемията имунитетът при най-малките е отслабнал и те боледуват по-тежко, смятат личните лекари. А според вирусолога и съветник по здравните въпроси на Столичната община проф. Тодор Кантарджиев мерките, които са се спазвали през последните 2 години, са намалили разпространението на повечето инфекции.