Немислимото доскоро - "братушките" да се превърнат в "изпаднали руснаци"
Какво ме гледаш като "изпаднал германец"? Приличаш на "изпаднал германец" - един дълбоко вкоренен в българския език израз. Струва ми се, че днес и през годините занапред все по-често вместо него ще казваме "изпаднал руснак", така както почти един век казвахме "изпаднал германец".
Поразрових се из нета и намерих следното струва ми се добро тълкуване в едно предаване на българско радио:
"Защо казваме „изпаднал германец"? В нашето чуждопоклонничество Германия има специално място. Представата за германеца е, че е педантичен, чист, спретнат и гладко избръснат. Тази представа много контрастира със смисъла на израза за мръсен, окъсан и неугледен човек.
Ние уважаваме германците и не си позволяваме да се закачаме с тях. Още повече, че сме съюзници в две войни. Какво ще рече "изпаднал германец"? Един от вариантите за обяснение на израза би могъл да ни отведе именно към бойните действия. Германия губи и двете войни, така че картината на немски войници, обезоръжени и обезкуражени, разпасани и позагубили блясък, е нещо, с което сме свикнали.
Изразът обаче предхожда Втората световна война и със сигурност е по-нов от Първата световна война. Намираме го например при Йовков в разказа „Серафим", публикуван през 1935 година. Йовков обаче не го е измислил. Той само го употребява в смисъла, в който и ние днес го използваме. „Помислих, че плашилото от даскал Тодоровата бахча иде насам. Да те вземе мътната, да те вземе. Мисля си: какъв ще е тоз изпаднал германец. "
Любопитното е, че Йовков за втори път използва израза „изпаднал германец", този път в друг разказ от сборника „Женско сърце", откъдето е и „Серафим". Разказът е „Свирач на флейта". „Вампир ходи из селото, докторе, за него приказваме. Един изпаднал германец е дошъл в наше село. Какъв вятър го е довел насам, не знам."
Това показва, че изразът вече има широко разпространение, макар към 1935 година германците да не са изпаднали. Йовков, разбира се, като участник във войната познава поражението на германците, но също така знае и кризата, която настъпва там след края на бойните действия. Ето как ИЗПАДНАЛИЯТ ГЕРМАНЕЦ Е ПО-СКОРО ЦИВИЛНИЯТ, ОТКОЛКОТО ВОЕННИЯТ - човекът изгубил всичко, без нищо. Съществува теория, според която изпадналите германци стигат дори до дунавските ни градове в търсене на работа! Масовостта на това явление е спорна и най-вероятно става дума за информационния поток разказващ за кризата в Германия и хиперинфлацията там, и който идва при нас, тъй като тогава левът е вързан с марката. Така в очите на българите довчерашният съюзник Германия губи от емблематичния си ореол на спретнат, работлив, чист, образец на подражание и се превръща малко или много в карикатурен образ."
Така постепенно Путин постигна нещо, което доскоро изглеждаше немислимо - "братушките" да се превърнат в "изпаднали руснаци"...