Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ИЗМАМА "СВИНСКА КАСАПНИЦА" Снимка: Pixabay
ИЗМАМА "СВИНСКА КАСАПНИЦА" Снимка: Pixabay

Измамата е известна под името "Свинска касапница"

Разговор в WhatsApp между 52-годишния Сай от Сан Франциско и измамника, под името "Джесика", разкрива разтърсваща техника за нов вид инвестиционен рекет, наречен "Свинска касапница". Експертите смятат, че глобалните загуби са милиарди. 

Когато Сай получава първото си съобщение от Джесика, тя му казва, че е открила номера му в контактите на телефона си и се свързва с него, защото са стари колеги. Той не успява да си спомни за нея, но тя била любезна, сърдечна и ангажирана и съвсем скоро разговорите помежду им станали лични и на по-дълбоко ниво. 

Сай започнал да разказва на Джесика за трудностите, с които се бори, за да издържа семейството си, за болния си баща и за това колко му тежи решението да го изпрати в хоспис.

Това се случва през октомври 2021 година. А само до декември Сай вече бил измамен с над 1 милион долара - като една четвърт от тях са "пари назаем". Финансите му били в пълна разруха. Сай бил "заклан като прасе". 

"Свинската касапница" е сравнително нова финансова измама с дълъг период на действие, при която "прасетата" или мишените биват "заклани" от хора, които ги убеждават да инвестират все по-големи суми в предполагаеми платформи за търговия с криптовалути. Фалшивите платформи са проектирани така, че да изглеждат истински, карайки жертвите да вярват, че инвестициите им носят фантастична възвръщаемост - докато измамникът и всички пари, които смятат, че са инвестирали, не изчезнат.

Жертвите често губят значителни суми, а практиката е толкова доходоносна, че се разраства и извършва масово в страни като Камбоджа, Лаос и Мианмар. Досега американските органи на реда както на федерално, така и на местно ниво са постигнали малък напредък във възстановяването на откраднатите средства и в залавянето на извършителите.

"Усложняването на усилията на правоприлагащите органи се дължи на проблема с трафика на хора. Защитниците на човешките права твърдят, че много от измамниците всъщност са самите жертви - хора, които са примамени в страни от Югоизточна Азия с перспективата за по-добре платена работа, а след това са принудени да извършват измами, понякога заплашвани с насилие. Често паспортите и мобилните им телефони се конфискуват още при пристигането им.", заявява пред Forbes Джан Сантяго - заместник-директор на Световната организация за борба с измамите. Той изчислява, че загубите в световен мащаб възлизат в милиарди.

За сравнително кратко време Сай загубил повече от 1 млн. долара заради измамата "Свинска касапница". Манипулацията се разиграва чрез сърцераздирателен разговор продължил месеци наред в WhatsApp, в който той споделя на Джесика за трудностите, които съпътстват живота му. 

Постепенно Джесика започва да превръща страховете и несигурността на жертвата си в своя полза. Сай, който има болен баща, претоварена съпруга и дъщеря в колеж, намира привидно бързите и лесни финансови печалби на Джесика за примамливи. Тези подробности за личния му живот скоро се превръщат в ключа, с който измамникът заключва вратата между Сай и парите му завинаги. 

Шон Брадстрийт, специален агент, отговарящ за полевия офис на Сикрет сървис на САЩ в Сан Франциско, работи активно по много случаи на "Свинска касапница", включително този на Сай. "Понастоящем средствата му не могат да бъдат възстановени, но ние все още разследваме неговия случай", казва той в своя имейл. 

"Мащабът на клането на прасета е "безпрецедентен в момента", поради което за правоприлагащите органи е трудно да се справят с него - особено след като извършителите до голяма степен, ако не и изцяло, са в чужбина", също добави Брадстрийт. 

В продължение на месеци Сай продължава да изпраща на Джесика отчаяни съобщения, в които я моли да върне парите. Но без резултат.