Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Национална конференция на тема: "Европейска перспектива за добросъседските отношения между Република България и Република Северна Македония" се провежда в София под патронажа на президента Румен Радев.

Форумът е организиран от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките и Македонския научен институт.

Конференцията е в памет на Гоце Делчев. Днес се отбелязват 119 години от гибелта на Гоце Делчев.

В официалната си страница във Фейсбук президентът Румен Радев написа, че националната конференция в памет на Гоце Делчев е израз на дълбоката ни почит към живота и делото на този голям апостол на свободата на македонските българи.

Добросъседските отношения между България и РСМ ще са устойчиви и необратими във времето, когато историческата истина ни обединява, посочва още държавният глава.

Румен Радев открива конференцията. Във форума  участват вицепрезидентът Илияна Йотова, изтъкнати историци, дипломати, представители на различни организации.

Три панела обхващат следните теми:

"Гоце Делчев и общата история на Република България и РСМ между фактите и идеологията, "Състояние и перспективи пред добросъседските отношения, европейската зрялост на РСМ" и "100 години организирано движение на македонските българи по света".

Днес се навършват 119 г. от гибелта на Гоце Делчев. С 15 часа стрелба другарите му пазят мъртвото тяло на своя войвода, наскоро навършил 31 г. това не е метафора, това е истина. С тези думи журналистът и дългогодишен водещ Бойко Василев откри конференцията днес. А след това помоли за минута мълчание в памет на Гоце Делчев.
Днешната конференция се случва благодарение на вашата активна позиция през годините. Благодаря ви, че допринасяхте с всичко възможно да развиваме искрени взаимоотношения на приятелства и добросъседство, че правехте всичко възможно да се преодоляват идеологемите на бившия югославски режим. Убеден съм, че европейската перспектива на РСМ няма алтернатива. Това е стратегическата цел не само на българската външна политика, а на нашата държава и общество. Убеден съм, че рано или късно желанието за пълноценно общуване на хората от двете страни ще доведе до отпадане на изкуствените прегради и от двете страни. Разбира се има много работа. През последните 3 десетилетия България направи много. Ние бяхме първите, които признахме младата държава. Безусловно подкрепяхме членството на РСМ в НАТО, подавахме ръка в бедствия и кризи. Но ако ние провеждахме тази приятелска политика, тя не срещна реципрочна политика от другата страна. И в момента се води антибългарска политика с участието на политици, партии, медии, каза Радев. Той подчерта, че коридор 8 е останал само в сферата на декларациите, а договорът за добросъседство не се изпълнява. Освен това била блокирана работата на комисията по исторически и образователни въпроси.
Използват се всякакви методи за лобиране и натиск върху България, чрез нашите съюзници и европейските институции за вдигане на ветото, възмути се Радев. Припомни, че в Македония имало и "скандално преброяване" на население, в което много малко се посочили като българи.
Войната в Украйна се използва от европейските институции като аргумент за спешно влизане на РСМ в ЕС. Тук сме изправени пред много важен исторически въпрос по отношение на европейската интеграция на РСМ. На исторически избор. Защото това не е въпрос, който касае само отношенията ни с ЕС, а е въпрос, който касае нашата национална идентичност, нашето достойнство като народ, допринесъл за културното развитие на континента. Този въпрос засяга бъдещето на ЕС дори да не се осъзнава от европейските институции и нашите партньори. На този фон ни предстоят важни решения и нелека дилема - как да направим така, че възможно най-бързо да започнат преговорите като в същото време поставим ясна бариера пред войнстващия македонизъм, отстоим нашата история, култура, идентичност и да защитим правата на нашите граждани, категоричен бе Радев.

Ясно е, че трябва да търсим някъде да се пресекат интересите ни и да търсим компромиси. Но когато говорим за компромиси - не мога да направя такива с правата на македонските българи. Техните правомощия трябва да залегнат в конституцията, за да могат да се интегрират пълноценно в социалния и икономически живот на нашата съседка, а това е категорична бариера за прекратяване на процесите на дебългаризация. Не мога да направя компромис с нашата история и идентичност. няма как да се съгласим с кражбата на история с нейната подмяна и фалшификация. Изключително важно - прекратяването и изкореняването на езика на омразата и то започва със смяната на учебниците. Не мога да приема, че младото поколение в нашата приятелска съседка се възпитава в дух на омраза съм българите. Това е абсолютно недопустимо и ние няма как да го приемем. Няма как да вървим напред, ако не се разкрият архивите на УДБА. Така, както всички държави от Източна Европа изживяха своя катарзис за скъсване със своето тоталитарно минало, така и РСМ не може да не го направи, настоя Радев.

Не мога да направя компромис с нашата отговорност като демократична държава към бъдещето на ЕС. Ако в момента някой от нашите партньори не осъзнава дълбочината на историческия проблем и възможността македонизма да дестабилизира съюза,. Ние трябва да интегрираме партньори, а не проблеми и по този начин да покажем нашата лоялност към ЕС. Ето с това не мога да направя компромис. Така че големият въпрос, който стои е кога България ще даде съгласие за начало на преговорния процес. винаги съм тврдял, че това трябва да бъде, след като се промени конституцията и се впишат македонските българи. Защо мисля, че трябва да го направим преди това? Имаме вече много събития и процеси, които ни доведоха до там да загубим доверие, каза той. Радев подчерта, че досега успешна е само нотата до ООН, че РСМ няма териториални претенции, но тя била подготвена отдавна.

Ако се впише една единствена думичка "българи" в конституцията означава, че приемаш европейската идея. Изказванията, че липсват 2/3 от мнозинството в парламента - извинявайте, ако мнозинството в парламента нямат желание да приемат Копенхагенската конвенция за правата на човека, то тогава за какво говорим?, запита президентът.

Очаквайте подробности!