Юрий Асланов, социолог: "Не изключвам ГЕРБ изобщо да не издигне кандидат за президент"
- Не смятам този вариант за реалистичен. Първанов очевидно има планове, свързани с оставането му в активната политика, но не мисля, че те предвиждат връщането му в БСП. От друга страна,
неговата основна
подкрепа идва от БСП
и мисля, че каквото и да замисля, то по някакъв начин ще бъде свързано с БСП. Но не и във вид, в който той да оглави отново партията.
- А в какъв вид?
- Не мога да кажа отсега дали неговият проект ще се развие като класическа партия или като модерното напоследък гражданско движение. НДСВ и ГЕРБ тръгнаха по този път и накрая се приземиха като партии. Във всеки случай до февруари Първанов няма да прави нищо.
- Според някои вече има хора в БСП, които работят за Първанов?
- Сигурен съм, че има хора в партията, които са включени или се предвижда да бъдат включени в политическия проект на Първанов. Сигурен съм, че няма да бъдат заставени да избират - или Първанов, или БСП, защото това е сигурен начин да се откажат от участие. Тъй или иначе, проектът на Първанов засега е неясен и трябва да се изчака краят на мандата, за да се разбере какво представлява той.
- Защо АБВ не успя досега като проект?
- Рано е да се каже.
- Може ли да се очаква изненадващ ход на Първанов след изборите?
- Може, но ако знаех, няма да е изненада.
- Каква е прогнозата ви за бъдещето на Първанов? Преди време той каза, че има по-големи амбиции от това да е обикновен депутат? Както и че никой не трябва да го подценява.
- Прогноза нямам, но е ясно, че цели връщане в голямата политика с претенции да бъде един от водещите политически лидери.
- След скандала с “Лукойл” възможно ли е хората от едрия бизнес да пренасочат подкрепата си към проекта на Първанов?
- Не съм сигурен, че думата “скандал” е точното определение за това, което се случи и което изобщо се случва. Ясно е, че целите са дългосрочни и в крайна сметка опират до това България да излезе от Ядрения клуб и да се раздели с всичките си ключови позиции, които има в енергийната област в региона.
- Тоест не е вярна теорията, че това е предизборен трик на управляващите?
- Не, това е
дълбоко премислена стратегия за изтласкване
на руските енергийни инвестиции
в полза на нови играчи от друг геополитически кръг.
- От кой?
- Американски компании вече получиха големи проекти у нас.
- Ако тази теза е вярна, това безнаказано ли ще ни се размине от страна на Русия?
- Няма как, защото ще загубим това, което имаме, без да получим нищо в замяна. Според мен, докато България е член на Ядрения клуб, ще я има като държава. Ако се предадем и излезем оттам, нямаме бъдеще като държава.
- Защо?
- На този етап не ми се влиза в повече подробности.
- Съгласен ли сте с тезата, че под ръководството на Станишев БСП е станала мързелива и че не се реформира?
- Не.
- Какви процеси ще се развият след изборите в левицата?
Основните сценарии са два - при победа и при загуба на изборите в края на тази година. При победа ще има подем, при загуба - ще се развият остри вътрешнопартийни конфликти, които ще продължат до редовния конгрес в края на следващата година. Има и междинен сценарий, при който изборите ще приключат с резултат, при който няма да е ясно кой печели и кой губи. Този вариант е малко вероятен, но е възможен. При него процесите ще продължат да се развиват постепенно, както и досега.
- Може ли да се стигне до смяната на Станишев?
- Рано или късно ще се стигне до това. Важно е как ще се случи. Ако смяната стане под напора на общо разочарование от тежка изборна загуба, кризата няма да свърши със смяната на лидера. Ако е смяна след изборна победа, ще има позитивно отражение върху мобилизацията на партията, тъй като в този случай самият Станишев ще я извърши и ще посочи приемник.
- Защо да се сменя лидер след изборна победа?
- Не го изключвам като възможност. Традицията в БСП винаги е била отиващият си лидер да посочва своя приемник. Тя се спазва от времето на Благоев досега. Тодор Живков посочи Младенов, Лилов посочи Виденов, Виденов посочи Първанов. След победата си Първанов отстъпи поста, като посочи Станишев. Няма значение как впоследствие се е променяло отношението на наследника към предшественика. За БСП е важно лидерът да си отиде с почести и да посочи приемника си. Това винаги е било за добро в партията. Не казвам, че така ще се случи, но ако стане, ще се отрази доста позитивно вътрешнопартийната мобилизация.
- Да не би да намеквате, че Станишев може да заеме пост в чужбина?
- Не го изключвам.
- Възможно ли е БСП да подкрепи на балотажа друг кандидат, ако Калфин не успее да стигне дотам?
- Разбира се, че е възможно, ако този друг кандидат има шансове да попречи на ГЕРБ да овладее и президентската институция.
Стига този кандидат
да не е Волен Сидеров
- Имате ли обяснение защо ГЕРБ не обявяват своя кандидат?
- Не. Не изключвам и фантастичната вероятност накрая да не издигнат свой кандидат.
- А защо точно сега, а не по-рано ДПС искат предсрочни избори? Какво се случи в тази партия, за да се промени позицията от конструктивен партньор на мнозинството в опозиция?
- Не споделям извода, че са били когато и да е партньор на сегашното управляващо мнозинство. Като нормална опозиционна партия се борят за предсрочни избори. Не виждам нищо нелогично в това.
- Ако приемем, че ДПС няма да подкрепи дори тайно кандидата на ГЕРБ, може ли да направите прогноза кой ще стигне до балотажа?
Най-вероятният балотаж е между кандидата на ГЕРБ - който и да е той или ако има такъв, и Ивайло Калфин
С още една уговорка - ако има балотаж, но смятам, че вероятността да бъде избегнат е почти нулева.
- Възможно ли е ДПС да подкрепи кандидата на БСП?
- Сигурен съм, че ДПС ще подкрепи на втори тур който и да е кандидат срещу ГЕРБ. Не изключвам вероятността на първи тур да играят със свой кандидат.
- Какви са прогнозите ви за Синята коалиция? Кой ще надделее - Мартин Димитров, който флиртува с Дянков и понякога хвали правителството, или Костов, който е яростна опозиция?
- Там силният човек е Костов, който има по-ясни и по-последователни позиции. Ако продължат обаче да се делят на костовисти и други, нямат бъдеще. Ако се обединят, може да преживеят втора младост.