Външно министерство - хотел за баровци
Българската мисия в Лондон се е превърнала в голям хотелиер, сигнализираха пред "168 часа" туристи. Те са заснели кадри от посолския комплекс, на които ясно се вижда, че обитателите в сградата са пъстра смесица от български студенти и бизнесмени, чужди фирми и граждани. Сред наемателите имало деца на по-първи персони от средите на МВР, от рекламния бизнес, а също и чужда масонска компания, твърдят източниците.
Сградите на нашето посолство се намират в престижния лондонски квартал "Кенсингтън", където
наемите са подобаващо високи
Нашите избраници плащат далеч по-ниски от пазарните цени.
"168 часа" не получи конкретен отговор на въпроса по какви критерии са предпочетени наемателите. От Министерството на външните работи само уточниха, че всички предложения идват от посолството. Те се съгласуват предварително с Външно министерство в съответствие със статута на имота. Неофициално дипломати твърдят, че решаващата дума принадлежи на посланика, в случая Любомир Кючуков.
От ведомството отказват да посочат имената на хората и фирмите, които ползват луксозните апартаменти в центъра на Лондон. "168 часа" получи информация и снимки от свои източници. От години в комфортните сгради на "Куинс гейт гардън" 24 кани гости в
просторния си апартамент
в приземен етаж бизнесменът Борислав Дионисиев, една от енигматичните личности на прехода. Междувременно сестра му е била назначена на работа на половин щат в посолството, твърдят запознати.
Сред избраните са български студенти, деца на известни родители. Споменават се синовете на бившия посланик Лъчезар Матев, на старши комисар в Криминална полиция, дъщерята на известна пиар специалистка и други.
Сред изобилния снимков материал, изпратен до "168 часа" , се виждат имената на няколко чужди фирми. Сред тях са "Елиго интернешънъл", "Mais BST & GND West". Има и една дузина физически лица, с чиито имена "168 часа" разполага.
От Външно министерство отказват да дадат конкретните имена на наемателите по Закона за достъп до информация, защото според тях това е "служебна обществена информация". Допълват, че "по отношение на публичността при отдаване на недвижими имоти, посолството се съобразява с ограниченията, съдържащи се във Виенската конвенция за дипломатическите отношения".
Продават се 12 държавни имота в чужбина
Министерството на външните работи разпродава част от имотите си към дипломатическите мисии в чужбина. В процедура за продажба са 12 имота. Два от тях са в Бон, шест са в Мексико. На пазара са и по един имот в Шверин, Германия и в Копенхаген. Два са имотите, които се продават в Сидни.
Освен това България е собственик на два имота в Сао Пауло в Бразилия. След закриване на Генералното консулство и преустановяване дейността на Търговско-икономическата служба от 2005 г. имотите са свободни и не се отдават под наем. Предстои да се реши тяхната съдба.