Как да пестим от парно и да ни е топло
Защо да работи отоплението,
когато няма никой вкъщи
Посредством съвременните терморегулатори може да се настрои парното в дома според дневния режим на обитателите. Така при намаляване на температурата през нощта и допълнително превключване на икономичен режим през деня, докато всички са на работа или училище, се спестява много енергия. Намаляването на всеки градус икономисва до шест процента разходи за отопление.
Оптималната стайна температура е около 21 градуса, а през нощта е добре да бъде поне с 5 градуса по-ниска. Препоръчителната температура за банята е 22 градуса, за хола - 21, а за спалнята - 16-17.
Второ правило е да
не се закриват със завеси
отоплителните тела. Радиаторите трябва свободно да отдадат топлината си на въздуха в помещението. За целта не оставяйте пердетата да ги покриват, както и избягвайте да слагате пред тях мебели. Когато отоплителното тяло е в ниша, е най-добре да направите изолация към стената.
Защитете тръбите
от топлинни загуби. Ако все още не сте ги изолирали, побързайте да го направите. Задръжте топлината в дома си, като намалите топлинните загуби в котелното помещение, стълбището, коридорите.
Заслужава си да се пускат външните ролетни щори през нощта и по време на отсъствие от дома. Така ще попречите топлината да "избяга" през прозорците.
Съвременните отоплителни системи
пестят до 40% енергия
Най-големи икономии се постигат с ефективен отоплителен уред, за това е добре уреди отпреди десет и повече години да се подменят с нови. Така например съвременните отоплителни системи на газ изразходват около 40% по-малко енергия от старите. Поради тази причина инвестицията за нов котел се изплаща много бързо. Погледнато в тази светлина, по-високата цена на кондензните уреди става относителна, тъй като с изключителната си ефективност те имат по-ниски експлоатационни разходи.
Съвременните кондензни уреди са
изключително икономични
Котлите Bosch показват отлични качества. Те имат по-висок коефициент на ефективност от стандартните уреди, защото технологията, по която работят, използва освен калоричността на горивото и топлината на отработените газове за загряване. От това резултира коефициент на ефективност до 110%.
Автоматично регулиране на температурата
е едно от предимствата на газовия котел. Съвременната отоплителна инсталация включва терморегулатор, чрез който например от хола може да се настрои желаната температура. Посредством термодатчик котелът "разбира" дали температурата в помещението се различава от зададената и преминава в съответния режим на работа до изравняването й.