ИДИЛ ползва чат на руски гений
Имат ли ислямистите любими мобилни приложения и как най-често обсъждат плановете си за нови нападения? Въпрос за един милион или може би за един милиард евро. Или просто безценен сюжет за следващия Борн.
Цената скача драстично при всеки нов атентат. Службите знаят много, но не могат да направят много. При последното нападение в църквата на нормандското градче Сен Етиен дю Рувре се оказа, че атентаторите са се свързвали с таен чат в мобилното приложение “Телеграм”.
Използван е и от нападателите на зала Батаклан през ноември. То е нещо подобно на по-разпространените в България – Viber и WhatsApp. С тази разлика, че там съобщенията се криптират и изтриват на момента, в който са създадени.
Измислено от руския гений в новите технологии Павел Дуров, освен за разговори мрежата може да се използва и за създаване на видеоканали и публични чатове.
Всички те изключително добре защитени
Наскоро заловените атентатори, които имаха намерение да взривят Лионската гара, според френското разследване са се доверявали единствено и само на “Телеграм”.
В любимото си приложение са уточнявали всички детайли за пъкления си план. Убиецът на френския свещеник в Нормандия също се е възползвал от всички екстри в безплатното приложение. Той дори е имал собствен канал с около 200 последователи. Преди него от сигурните връзки са се възползвали и атентаторите в зала Батаклан.
Какво са си говорили
всички те обаче е
дълбоко пазена тайна
Тайна, която службите не могат да разплетат през следващите няколко години. Поне толкова време ще им е необходимо, за да разкодират всички разговори. Но това може да стане само при съгласието на 32-годишния собственик на компанията.
Засега той никак не е склонен да сътрудничи на властите. Павел Дуров, който емигрира от Русия, защото отказва да даде на Кремъл достъп до данните на украинските си потребители по време на конфликта, държи да защити свободата на клиентите си.
“Ислямска държава
винаги
ще намери начин
да се свързва
с поддръжниците си
И ако един начин не им се струва достатъчно сигурен, ще намери нов. Не смятам, че ние трябва да се чувстваме виновни”, обяснява Дуров. Наистина ислямистите използват масово туитър за разпространяване на посланията си. Преди да се прехвърлят на “Телеграм”, са преминали през WhatsApp и фейсбук.
Френският депутат Оливие Фалорни призова дори фейсбук, гугъл и туитър да бъдат съдени за съучастничество в престъпленията.
В същото време негови колеги си признаха, че се доверяват само на УТелеграмФ за личните си разговори. Засега идеи има много, но нито едно решение.
На практика е почти невъзможно да бъде проследена денонощно цялата кореспонденция на хиляди абонати. Само за час в УТелеграмФ има 10 милиона съобщения.
За да се провери
и разкодира
даден чат,
трябва сигнал от участник в него, иначе не става.
Освен това, ако е избрана опцията Утаен чатФ, УТелеграмФ няма достъп до съобщенията. Новите технологии са бойното поле за войната с Ислямска държава. Това е така и не съвсем. Ако стане по-лесно да се следят терористите, от новите методи могат да се възползват диктаторите. Павел Дуров твърди, че неговото приложение е забранено в Китай и Бахрейн.
"Правото ни на свобода
е по-важно от страха
от тероризъм",
продължава Дуров, докато финансовото му състояние е набъбнало до половин милиард долара миналата година. За него дилема няма. Благодарение на това става милионер още като студент.
През 2006 година създава руската социална мрежа УВКонтактеФ, подобна на фейсбук. Оттогава го наричат руския Марк Зукърбърг. Понеже започват да се публикуват антиправителствени лозунги, Москва иска да контролира платформата.
Той отказва. И заедно с брат си отлитат тайно през нощта от летище Пулово в Санкт Петербург с печалба от 260 милиона долара.
Оттогава в личната
страница на Дуров пише,
че е номад
Постоянно обикаля света и живее по няколко месеца в Ню Йорк, Париж, Берлин.
Според руското издание на Форбс състоянието на Дуров за миналата година го изстрелва сред най-богатите. Голяма част от спечелените пари идват от стоте милиона потребители на криптираното му приложение.
Дали бизнесът на гениалния руснак ще продължи да се развива така скоростно, или защитата от тероризъм ще наложи нови правила?
След атентатите през ноември в Париж и Брюксел непоколебимият Дуров все пак
беше принуден да закрие
78 акаунта
на джихадисти
Бившият британски премиер Камерън също се прицели в него.
Тогава облеченият винаги в черно Дуров отговори, че терористите могат да криптират съобщенията си и зад икони на миловидни котенца. Ислямска държава инвестира в мощните възможности на комуникациите.
Европа тепърва ще трябва да разреши това неразрешимо засега судоку между лична свобода и сигурност. И това решение ще струва милиони евро и следващия епизод от конспирацията Борн.