Милиардерите – по-малко и по-бедни. Най-богат остава Бил Гейтс
Със състоянието си от 75 милиарда долара Бил Гейтс остана най-богатият човек в света, гласи рейтинга на списание "Форбс". Тази година е 30-то юбилейно издание на класацията.
През изминалата година, състоянието на 60-годишният Гейтс е намаляло с 4,2 милиарда долара, което обаче не му пречи да поведе класацията на милиардерите. Миналата година той пак заемаше първото място. През последните 22 години Гейтс е станал най-богатият човек в света 14 пъти. Той е оглавявал класацията през 1996-2007, след това през 2009 и през 2014 и 2015 години.
Второ място в световната класация заема 79-годишният испански милиардер Аманасио Ортега, основател на веригата "Inditex", държаща собствеността на марките за облекло "Zara" и "Massimo Dutti". През годината, състоянието му е нараснало с 500 милиона евро и достигнало 64,5 милиарда долара, предаде БГНЕС.
Третият най-богат милиардер в света отново е 85-годишния американски инвеститор Уорън Бъфет. "Миналата година не беше много добра за империята "Berkshire Hathaway ", специализирана в областта на инвестициите. Богатството на Бъфет е паднало с 11,9 милиарда долара, достигайки 60,8 милиарда долара", - се казва в публикацията.
Към началото на 2016 г. броят на милиардерите в света е намалял, спаднало е общото им богатство според традиционната класация на американското списание „Форбс”.
1810 са милиардерите в света според списъка на „Форбс”, те са с 16 по-малко, отколкото преди една година. Такова намаляване се случва за първи път от 2009 г. насам.
Общата сума на техните притежания се е понижила за годината с 570 милиарда щатски долара и сега е 6,48 трилиона долара. Съответно е спаднало – за първи път от 2010 г. - и богатството им, пресметнато средно на човек. То е 3,6 милиарда долара, с 300 милиарда под миналогодишната стойност.
Причините за относителното обедняване „Форбс” вижда в нестабилността на борсите, в спадането на петролните цени и в силния долар. Всичко това е допринесло за преразпределяне, което засяга и челото на милиардерската класация. Само двама от 20-те първи за 2015 г. са запазили позициите си, личи от www.forbes.com/billionaires.
Сред „най-пострадалите” е мексиканецът Карлос Слим, който в миналото дори беше измествал Гейтс от първото място. Сега той се плъзва от втора на четвърта позиция с $50 милиарда, докато преди година се е радвал на 77,1 милиарда долара.
С най-добра година може да се похвали 31-годишният Марк Зукърбърг. Основателят на Фейсбук е увеличил богаството си с $11,2 милиарда – до 44,6 млрд. щ.д. и се е покатерил от 16-о до 6-о място в списъка на „Форбс”.
Най-младата сред най-богатите е 19-годишната датска наследничка Александра Андресен. По този възрастов критери я следва сестра й Катарина (20 г.).
Американският медиен магнат Майкъл Блумбърг, който смята да се кандидатира за президент на САЩ като независим, е 8-ми в световната класация, без съществени промени в дебелината на портфейла. Бившият кмет на Ню Йорк притежава равностойността на 40 милиарда щатски долара.
В целия списък общо 66 милиадери са на по-малко от 40 години, а жените са 190.
По страни в класацията водят САЩ с 540 души, следвани от Китай (251) и Германия (120). Русия наброява 77 свръхбогаташи, Хонконг – 69, а Бразилия 23-ма.
Списъкът на най-богатите хора в Русия е с 11 по-малко от миналата година.