Наследниците на Димитър Станчов съдят аукцион, продал подарък на Николай II
Наследниците на известния български дипломат Димитър Станчов са завели дело срещу аукционната къща “Кристис” заради продадената през май кутийка за енфие, която му била подарена от руския император Николай II през 1899 година.
Произведението на изкуството, което е с инкрустирани диаманти по него и е изключително рядко, бе продадено за невероятните 665 000 долара на търг в Ню Йорк на 22 май. Първоначалната цена бе само 180 000 долара.
Искът се базира на факта, че кутийката е била открадната от дома на сина му Иван Станчов по време на съюзническите бомбардировки над София в края на Втората световна война. Тогава къщата била разрушена почти напълно и безценният подарък - загубен.
Фамилията била принудена да напусне разрушения си дом и нямала много време да спаси ценностите си.
Иван Станчов също е един от най-големите български дипломати и в момента живее в Лондон. Той бе министър в служебното правителство на Ренета Инджова.
Под иска са се подписали 10 наследници на Димитър Станчов, включително и принцеса Фелисия фон Абенсбург унд Траун. “24 часа” се опита да се свърже с говорителя на Иван Станчов Симеон Симеонов, но той не вдигна телефона си.
При предния разговор Иван Станчов бе категоричен, че не знае нито кой продава кутията, нито как е попаднала в него.
Говорител на “Кристис” заяви, че кутията няма да бъде предадена на новия собственик до приключване на делото по наследството.
Това било нормална практика в историята на аукционната къща.
Продавачът бе обявен като “наследство от Нова Англия” и нищо повече.
Интересното е, че част от наследниците на Димитър Станчов също живеят около Бостън.
Това означава, че може би някой от тях е прибрал кутийката от димящата къща и след това се е опитал да прибере парите.
Със сигурност сега ще се наложи “Кристис” да разкрие истинското име на продавача Купувачът за момента остава тотално анонимен.
Кутията е изключително ценна, защото много малко са оцелели до наши дни.
Тя е произведена от фирмата на императорския бижутер Карл Хан, който от 1877 година е единственият доставчик на управляващите в Русия Романови.
Изработена е от Карл Бланк и Александър Трейден. Бланк е финландец, като е правил всички бижута за Хан от 1882 до 1909 година, включително и тази кутия за енфие.
Сред неговите произведения са короната на императрица Александра Фьодоровна за нейната коронация, различни бижута, табакери и други.
Подобни кутии като тази на Димитър Станчов са били продадени от “Кристис” в Лондон през 2008 и 2012 година, но без да предизвикат толкова сериозен интерес, както българската в Ню Йорк.
Подаръкът на българския дипломат е бил внесен в канцеларията на императора на 3 август 1899 г. и е била с №33. Била е оценена на 1000 рубли, което е доста сериозна сума.
Още същия ден е била предадена на Димитър Станчов за заслугите му към мирната конференция в Хага, която се провежда същата година. За това говори и специалният надпис от вътрешната страна на кутията.
Димитър Станчов е и първият представител на България в Международния олимпийски комитет, като прави всичко възможно родината ни да не бъде наказана за участието си в Първата световна война.
Фамилията на Димитър Станчов наистина е доста голяма.
Той се жени за Анна Александрова дьо Сен Кристоф, графиня Дьо Грено, която е придворна дама на княгиня Мария Луиза.
Те имат пет деца - двама синове - Александър и Иван, и три дъщери - Надежда, Феодора и Елена.
Така наследниците му са доста сериозно количество.
Министър Иван Станчов е син на най-малкото дете на дядо си, като е кръстен на баща си.
Делото за наследството на кутията едва ли ще приключи скоро, защото това са сред най-сложните юридически казуси според американското правосъдие.
Трябва да се доказват много неща, като най-трудното е, че кутията наистина е изчезнала по времето на бомбардировките.
Интересното е, че в същия търг имаше и табакера, която е била притежание на цар Фердинанд. Тя обаче не предизвика интерес и не бе продадена. Вероятно ще се появи в някой от следващите търгове на известната аукционна къща.