Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Адв. Марковски защитаваше "престъпници, непоносими като хора"

Представлявал е тройния екзекутор Димитър Кънчев, Райчо Стойнев от групата на “Килърите”, сочения за убиец на премиера Андрей Луканов - Александър Русов, родителите на загиналите деца в дискотека “Индиго"

“Ако знаеха какво има по делото “Белнейски”, хората щяха да избягат от България”, казва юристът

"Аз съм защитавал престъпници, които са непоносими като хора. Виждал съм очите на майката на жертвата, знам болката от престъплението, виждал съм я. Ако се остави правосъдието в ръцете на пострадалите, те ще кажат "искаме да го одерат жив". Правосъдие от хора, които изживяват мъката, не може да се получи."

Само преди дни именитият адвокат Марин Марковски почина на 73 години. За минути новината обиколи всички медии, стотици изказаха съболезнования.

Малцина са обаче тези, които знаят как

популярният юрист открива своето призвание

За разлика от повечето, които намират страстта си в по-зряла възраст, Марковски-старши се сблъсква с нея още в детинство.

"Роден съм в София, но детството си прекарах в родното село на майка ми - китното Рабиша, край Белоградчик - разказа той в интервю преди години. - Навремето за радост и мой шанс имаше големи селски библиотеки. Та там, в библиотеката на Рабиша, попаднах на много интересни книги. Появи се у мен тогава едно увлечение към опознаване на човешката природа. Четейки в тази библиотека, а и по-нататък - вече като абитуриент, аз разбрах, че човешката природа е като Космоса - крайно интересна, и това ме увлече."

Така Марковски започва да следва българска филология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", а впоследствие се преориентира и записва специалност "Право" в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Завършва го през 1974 г. и се впуска в професията. Година работи като съдия в Елин Пелин, а от 1975 г. започва да практикува като юрист с водеща специалност наказателно право.

По време на активната му кариера преминават едни от най-тежките наказателни дела в България. Това са

престъпленията против личността,

длъжностни присвоявания, безстопанственост, дела - свързани с европейските фондове, данъчни престъпления и контрабанда.

След десетки успешни казуси Марковски създава своя кантора. Нейното мото е:

"Ние знаем, че всяко едно дело е съдба на хората, които търсят нашата помощ."

Кои са най-знаковите случаи?

Кончината на юриста стана причина да бъдат припомнени легендарните дела, по които той беше защитник на обвиняеми. Негов клиент например бе украинецът Александър Русов, сочен за извършител на убийството на бившия премиер Андрей Луканов. Малко след 9,00 ч. сутринта на 2 октомври 1996 г. пред кооперацията на столичната ул. "Латинка" 15 наемен убиец слага край на живота на министър-председателя с един изстрел в слепоочието и три в гърба.

И до днес тази екзекуция е причина за множество конспиративни теории, тъй като съдиите не успяха категорично да отговорят на въпросителните по случая. Така разследването продължи цели пет години, а съдебният процес още шест. Въпреки че Русов прекара 6 г. и 2 месеца в ареста и затвора, той беше оправдан като физическия екзекутор. Плътно зад гърба му стоеше не кой да е, а самият Марковски.

Благодарение на това дело

адвокатът доби и международна популярност

След оправдаването на Русов към юриста са отправени покани за посещение в Украйна.

Друго от знаковите дела на защитника е това на сестрите Белнейски. Тогава Марковски-старши представляваше единствения подсъдим Лазар Колев. Въпреки че обвиняемият получи доживотна присъда без право на замяна, именитият адвокат до последно повтаряше тезата, че клиентът му е невинен.

"Убийците на Белнейски бродят на свобода, но има опасност полицията дори и да разбере кои са, да ги покрие, защото ще се изложи", казваше той пред медии. Според него решението на съдиите и на двете инстанции е "тържествена съдебна грешка, тъй като е осъден човек без доказателства".

"Хората, ако знаят какво има по делото "Белнейски", ще избягат от България", коментираше Марковски, съветвайки майките да не пускат дъщерите си на дискотека.

Името на юриста стоеше видно и до това на тройния убиец от софийския квартал "Гео Милев" - Димитър Кънчев. През 1999 г. той стана защитник на 17-годишния тогава ученик, който беше посочен като причинител на смъртта на баща си, доведената си майка и 4-годишния си брат. По време на първия процес срещу него Кънчев се отрече от самопризнанията си, а Марковски успя да открие съществен пропуск в разследването - грешка в протокол за изземване на ключови доказателства. Именно това обърна процеса.

Димитър Кънчев влезе отново в медиите миналата година. Тогава стана ясно, че той е на крачка от свободата, тъй като от затвора в Казичене пуснал молба за условно предсрочно освобождаване, а на 18 ноември тя била одобрена от съдия Мирослава Тодорова от Софийския градски съд. Месец по-късно Софийският апелативен съд отказа да го освободи предсрочно.

До момента обвиняемият е изтърпял близо 14 години от наказанието си.

Другият процес, в който Марковски взе участие, бе свързан с инцидента в дискотека "Индиго". Той представляваше

близките

на загиналите

седем деца

Тогава юристът обяви, че е възможно почернените роднини да заведат граждански искове по Закона за задълженията и договорите срещу арендаторите и собствениците на обекта, Комитета за младежта и спорта и Столична община, а също и срещу МВР за това, че не е осигурило охраната на мероприятието.

"Родителите не търсят финансово възмездие от трагедията, а искат виновните да бъдат наказани", обясни защитникът.

През 2002 г. Марковски стана адвокат и на майката на 16-годишната Елеонора Димитрова, която бе застреляна в нощта на 30 януари 2001 г. в центъра на София. Според обвинителния акт във фаталната нощ полицаят Калин Кьосев открил огън по Елеонора след гуляй в столично заведение. Той получи пет години, а Марковски обяви, че присъдата не отговаря на тежестта на престъплението, тъй като е унищожено едно момиче, което с нищо не е предизвикало униформения.

"Спорът по делото е чисто правен и това даде възможност на съда да приложи разпоредбата на чл. 122 от Наказателния кодекс и да наложи в рамките на този текст максималната присъда от 5 години - обясни тогава юристът. - Правилната квалификация е за умишлено убийство - тази, която се поддържа от прокуратурата, защото по делото има сериозни доказателства, че Кьосев е виждал момичето и макар че не го е познавал, е стрелял. Когато се стреля по хора, тези, които стрелят и убиват, трябва да получават по-тежки присъди."

Преди време адвокатът представляваше и бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Той бе неин защитник на първа инстанция, когато тя получи 20 години затвор от Специализирания наказателен съд.

"Химическото

вещество, което

се използва за маркиране

на пари, е пренесено върху ръцете на кметицата и тя не е докосвала парите - твърдеше Марковски. - По протокол от действията по задържането на Иванчева веществото е намерено само върху два квадратни сантиметра по външната дясна част на дланта на едната й ръка. Веществото е много малко и е пренесено върху кметицата, докато тя е писала възражение. Тогава върху листа на възражението е бил протоколът за парите, които са броени на място."

Разследването констатира, че Иванчева е имала малко от веществото и под носа.

"Има една снимка как полицайка я хваща за устата - припомни юристът. - В един момент Иванчева вика "Искам моя адвокат" и полицайката я хваща за устата. Униформената е с ръкавица, ето тя е пренесла веществото. Това са фактите. Риториката на прокуратурата, че Иванчева е светнала като коледна елха, е детска мечта. Цялото дело срещу нея е низ от компромати, които са изключително примитивни. Когато посредникът е поставил парите в колата и е излязъл, къде са гаранциите, че той демонстративно е поставил парите пред кметицата и зам.-кметицата? Няма нито една среща между Иванчева и Ваклин, на която кметицата да е искала подкуп. Няма записи, в които кметицата казва "поставили сме Ваклин на колене, да си плати". Това е абсолютна лъжа. Аз съм чел записите, такъв израз няма."

Марковски не пропусна да взема отношение и по

казуса с д-р

Иван Димитров

от Пловдив, който застреля в дома си Жоро Джевизов-Плъха.

"Всеки има право да защитава имуществото, честта, достойнството и здравето си - коментира адвокатът пред Нова телевизия. - Текстът в закона е великолепен, много прецизен и трудно може да се намери кусур. Прокурорът просто не прилага текста. Няма превишаване на пределите на неизбежна отбрана, когато нападението е в собствения ти дом с влизане с взлом или по друг начин. При тази ясна фактическа картина има две основания - първото е, че влиза в дома, а другото е, че наранява. Само едното от тях е достатъчно, а другото е плюс това, следователно текстът е категоричен. Тук няма драма. Фактите ще бъдат изнесени ясно. Достатъчно е да се види трупът – къде е входната и изходната рана. Няма пречка съдебният медик да каже, че той е прострелян вътре и после е изминал 20 - 30 метра до колата. Прострелян човек не значи, че рухва. Това става по филмите."

Марковски бе потърсен за коментар и по делото за смъртта на журналиста Милен Цветков.

"То ще приключи бързо, защото няма затрудняващи доказателства за следствието - обясни юристът. - Присъдата би трябвало да работи и превъзпитателно за други, склонни да прекрачат закона, това е част от смисъла й. Хората

имат нужда от справедливост,

без това човек не може да живее."

Името на адвоката бе свързано с още няколко широко обсъждани случая. Той бе защитник и на бившия директор на Топлофикация – София - Валентин Димитров; на Райчо Стойнев от групата на "Килърите", както и на бившия премиер Бойко Борисов по делото с Елена Йончева.

От най-близките си Марковски остава запомнен с болезнената си честност и отстояването на позициите си, дори те да са коренно различни от тези, които останалите хора споделят. Роднините му няма да забравят и че юристът е държал най-много на справедливостта - както в професията, така и в личния си живот.

"Тя трябва да се възстанови, тъй като както Кант казва: Не си струва да се живее, ако няма справедливост", обясняваше той приживе.

Видео

Коментари