Мартин Лутър Кинг получава куршум от краен расист
Въпреки че символът на движението за равноправие на негрите в САЩ Мартин Лутър Кинг не оглавява страната, той остава един от най-знаковите политически водачи в Америка. За съжаление името му става част и от фаталната статистика на разстреляните лидери.
На 4 април 1968 г. той е убит в мотел в град Мемфис, докато стои на балкона на стаята си, намираща се на втория етаж. Умирa малко по-късно в бoлницaтa "Ceнт Джoузeф", а след екзекуцията му следва вълнa oт бунтoвe в пoвeчe oт 60 грaдa.
Пeт дни след смъртта му прeзидeнтът Линдън Джoнcън oбявявa нaциoнaлeн трaур, мислейки, че по този начин ще усмири недоволството на тълпата, която не иска да приеме, че няма задържан за нападението. Така Кинг се превръща в първия чeрнoкoж, зa кoгoтo ce oбявявa нaциoнaлeн трaур изобщо. На погребението му се събират повече от 300 хил. души, които настояват за ареста на поръчителя.
Двa мeceцa след екзекуцията,
в Англия e зaлoвeн убиецът Джeймc Ърл Рeй
Тoй прави пълни самопризнания, а жури го осъжда нa 99 гoдини зaтвoр.
Оказва се, че Рей е добре познат на властите със свои стари престъпления. Първото му осъждане става още през 1949 г. заради кражба в Калифорния. Три години по-късно извършва въоръжен грабеж на таксиметров шофьор в Илинойс. През 1955 г. пък е признат за виновен за измама с парични преводи в Мисури. Задържан е и за друг грабеж, но този път на магазин. За престъпната си дейност получава общо 20 години зад решетките, откъде успява да избяга, като се крие в камиона, превозващ хляб от пекарната в затвора.
За никого не е изненада, че екзекуторът на Кинг е расист, който подкрепя само лидерите с крайни възгледи за чернокожите и техния живот в Америка. Увлича се най-вече по президентската кампания на Джордж Уолъс и дори става доброволец в неговия щаб. Точно по това време започва да планира и нападението над Кинг.
Задържан е на лондонското летище "Хийтроу". Служители забелязват, че паспортът му е фалшив, и веднага го задържат. Малко след това Великобритания го екстрадира. Той признава за престъплението на 10 март 1969 г., точно навръх 41-вия си рожден ден.
Рей умира на
70-годишна възраст
на 23 април 1998 г. в мемориалната болница "Колумбия" в Нешвил след заболяване на бъбреците и чернодробна недостатъчност, причинена от хепатит С.
С какво е запомнен политическият лидер Мартин Лутър Кинг?
Мирното съжителство между бели и тъмнокожи, свободно изразяване на духа, никакъв расизъм, привързаност към хората, независимо от цвета на кожата им. Това са само част от идеологиите, които лидерът изповядва приживе. Последователи на неговото мислене стават стотици хиляди, които с нетърпение очакват всяка следваща реч.
Това, което Кинг иска по-силно от всичко, е да бъдат укрепени правата на тъмнокожите, както и управляващите да обърнат внимание на проблемите, с които те се сблъскват.
Благодарение на борбата и непримиримия си дух той е удостоен с Нобеловата награда за мир, но търпи и немалко неудобства. Заради своите твърди убеждения Мартин е арестуван повече от 30 пъти. Влиза в полезрението и на ФБР, което го следи навсякъде, смятайки, че е върл и опасен комунист.
Десетки пъти служители на бюрото го заплашват да спре да се застъпва толкова крайно за свободите на своите събратя.