Без записи от СРС в съда по делото на Благомир Коцев, 59 стр. нови показания след оттеглените на зам.-кмета (Обзор)
Драматична атмосфера в залата, докато се решаваше да го пуснат ли от ареста - съпругата му там с бебето, магистрат зове процесът да не се превръща в политически
Прокуратурата има записи от специални разузнавателни средства, но те не са свалени на хартиен носител и не ги предоставя в съда. А бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов не е разпитван отново, след като оттегли показанията си преди два дни.
Това стана ясно на заседанието, на което се гледаше мярката на кмета на Варна Благомир Коцев, двамата съветници и бизнесмена, спечелил обществената поръчка, заради която КПК нахлу в общината и отведе управника от “Продължаваме промяната”. Преди седмица той бе конвоиран от варненския арест до софийския.
Нов том доказателства от 59 стр. по делото срещу Коцев внесе прокуратурата в четвъртък следобед в Софийския апелативен съд. Това са
разпити на служители на община Варна, правени предния ден
Ключовият свидетел Диан Иванов - дългогодишен семеен приятел и адвокат на Коцеви, а после и дясна ръка на кмета в общината като негов заместник, изненадващо напусна поста си преди два месеца. И също така изненадващо се оказа основен свидетел по обвинението срещу Коцев, че е поискал 15% от поръчка за 1,5 млн. лв. за доставка на храна от бизнесдамата Пламенка Димитрова. Именно по нейния сигнал за поръчката от 2024 г. комисията “Антикорупция” проведе акцията си.
“Подадох заявление пред Софийската градска прокуратура, с което заявявам, че показанията ми по ДП 220/24 са неверни, тъй като същите са дадени под натиск от служители на КПК - гр. София. Предстои да видим какво ще се случи с мен”, написа Диан Иванов в социалните си мрежи във вторник. Заявлението му за отказ от показанията не бе приложено към делото, но апелативните съдии служебно са потърсили информация и са установили, че такова има.
Съпартийци, депутати, общинари, приятели и семейството на Коцев дойдоха да го подкрепят при гледането на мярката. Съпругата му Камелия бе с 2-месечното им бебе. Очакваше се късно снощи съдът да реши дали го оставя в ареста.
Залата едва побра всички желаещи да присъстват на заседанието. Наложи се председателят на състава на втората инстанция, пред която Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов и бизнесменът Ивайло Маринов обжалват задържането си, да внесе ред.
“Има изключително политическо противопоставяне и полемика, която концентрира обществено внимание върху днешното заседание. Съдът трябва да остане безпристрастен и независим. Политическата дейност е за Народното събрание. Недопустима е в съдебната сграда, защото ще се възприема като опит за намеса върху съдебния състав”, каза съдия Александър Желязков. След това нареди съпругата на Коцев
да напусне залата с бебето, защото малолетни не могат да присъстват на заседанията
Защитата представи писмо на председателя на НС, че до момента не е искан имунитета на Асен Василев. Повдигнатото обвинение е за престъпна група с участието и на депутат, което именно наложи делото да се гледа в София. Тезата на защитата е, че не може да тече разследване срещу лица с имунитет, ако той не е вече свален. Адвокатът на Ивайло Маринов пък поиска да се назначи експертиза за здравословното му състояние.
Според държавното обвинение Софийският градски съд е взел най-адекватната мярка за 4-имата обвиняеми. Имало доказателства, че са съпричастни към престъпленията, за които са арестувани. Сочели го свидетели като Пламенка Димитрова, бившият зам.-кмет Диан Иванов и други. Имало и протоколи за обиск и изземване на доказателства.
“Изпълнена е първата предпоставка за задържане - предполагаемо авторство на деяние.
Има висока обществена опасност, както и опасност да се въздейства на свидетели,
ако бъдат пуснати”, допълниха оттам.
“Искам пълноценно разследване, което да установи истината, от която не се притеснявам. Заел съм се с тази позиция (на кмет), за да има позитивно отражение върху града. Това е единственият ми мотив да работя”, обърна се Коцев към съда.
“Не знам какво е трябвало да направя по тази обществена поръчка. Моята политика винаги е била общината да предоставя най-добра услуга на най-ниска цена”, каза още варненският кмет в последната си дума, преди съдът да се произнесе дали ще остане за постоянно в ареста.
Според адвоката му Ина Лулчева няма основание за задържането му за 72 часа - той е кметът, с установен адрес, семейство, няма опасност да се укрие.
“Обвинението е заради една жена, която казва, че някой някога ѝ е искал подкуп, а цялото производство има друга цел”, настоя защитата.
Показанията на Пламенка Димитрова са противоречиви и в трите ѝ разпита, посочи още Лулчева. “Става дума за поръчка, която тя е загубила, т.е.
искането за подкуп се появява, след като търгът вече е минал
и е избран друг изпълнител”, подчерта тя.
“По делото няма други веществени доказателствени средства, остават само Пламенка, икономическият интерес и противоречивите ѝ твърдения”, каза още адвокатката пред съда. И допълни, че в първоначалните си разпити Димитрова почти не е говорила за Благомир Коцев, а посочила само, че е питала “дали той знае”, на което ѝ отговорили: “Ще научи”. Едва при повторния ѝ разпит през юли вече подробно разказала за него.
Тя попита и защо прокуратурата е разпитала свидетелите за два дни, а не преди 8 месеца. Новите доказателства са събрани в сряда от служители на община Варна.