Държавата плаща до 5000 евро за завръщането на българи от чужбина
- Отпускат между 2 и 7 лв. на ден за транспорт, ако живее в едно населено място, а работи в друго
- Пари ще има и за тези, които си изберат работа в град под 50 хил. души
- Ще има и финансови стимули, за да се компенсират по-ниските заплати у нас
До 5000 евро помощ ще получат българите, които живеят в чужбина, но искат да се преместят с цялата си покъщнина обратно в България.
Парите са по специална програма, разработена от социалното министерство - “Избирам България”. С нея се цели привличането на кадри от чужбина, след като данните сочат, че бизнесът има нужда от около 260 хил. служители и изпитва остър недостиг на работна ръка. По програмата ще се стимулира и вътрешната миграция към малки населени места. Общата ѝ сума ще е 66,5 млн. лв.
Първата част е, за да привлечем повече хора от чужбина. А за целта са отделени 26,5 млн. лв. Парите са за нашенци, които живеят в чужбина, хора с български произход и такива от трети страни с улеснен достъп до пазара на труда по Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
За тази цел е разработен специален пакет за подкрепа. Той включва помощ за преместване на покъщнина и добавка за настаняване. Тук условието е човекът да започне работа в населено място, в което не притежава собствено жилище, обясниха за “24 часа” от социалното министерство.
Освен това ще се дават и стимули за транспорт от и до работното място. Предвижда се възстановяването на разходите за транспортиране на покъщнина да се реализира на база на разходооправдателен документ, издадена от страна на транспортна или спедиторска компания. Максималната сума, която може да се получи, е до 5000 лв. при завръщане в България от друга страна в ЕС, и до 10 000 лв. от други точки на света.
Разходът за добавката за настаняване ще бъде фиксиран като размер на база на статистически данни от Националния статистически институт (НСИ). Възможно е тези суми да не покриват 100% от действително направените разходи за наем, обясниха още експертите от социалното министерство.
За хората, които не владеят български език, са предвидени обучения, за да научат езика.
Ако човек не работи от дома си, се предвижда да се предостави надбавка за транспорт от и до работното място. Размерът ѝ ще зависи от населеното място, където живее, и ще е между 2 или 7 лв. за всеки работен ден.
За да компенсират по-ниските доходи в България в сравнение с други страни по света, по програмата се предвижда изплащането на стимули, които да допълнят възнагражденията на хората. Ако се задържат на работа
след шестия месец, ще се покрива 30% от размера на 6 средни работни заплати
по последни данни на НСИ за съответния сектор, в който човекът е зает. Ако остане на работа и след 12-ия месец в България, ще се покрива 50% от размера на 6 средни работни заплати. “Няма таван на стимулите, които може да получи едно лице. В същото време те са пряко обвързани със заетостта му в България”, обясниха от социалното министерство. Този компонент 1 ще се изпълнява от Агенцията по заетостта, а Изпълнителната агенция за българите в чужбина ще трябва да разработи програма за стимулиране на трайно установяване в България, както и да създаде Национален информационен портал. В него трябва да има лесен и удобен достъп до актуална информация за разпоредбите, свързани с установяване, разрешителните за работа, както и за правата и задълженията на чуждестранни граждани, които желаят да се установят в България. Ще има и
информация как у нас се признава трудов стаж и какво е пенсионното и здравното осигуряване,
лични документи, достъп до училища и детски градини и т.н. “Това е важно, защото хората, които не са запознати със законодателството и процедурите, могат да срещнат трудности в процеса на легално установяване”, казаха още от Министерството на труда и социалната политика.
Ще има и информационна кампания в държавите с исторически български общности.
Безработни, неактивни и търсещи работа хора са допустими целеви групи. Условието е минимум 12 от последните 18 месеца да са живели или учили в чужбина. Това ще трябва да се доказва, а пълният списък от нужните документи ще бъде качен на електронната страница на Агенцията по заетостта, когато операцията стартира.
Целта е да се привлекат и подкрепят поне 870 души
Очаква се подаването на заявки по този компонент да стартира през есента.

За втората част от програмата са предвидени 40 млн. лв. Те пък са за българи, които ще се преместят и започнат работа в населени места с население под 50 хил. души. Бенефициент отново ще бъде Агенцията по заетостта.
И тук е разработен пакет с мерки, включващ подкрепа за преместване на покъщнина и добавка за настаняване. Предвидени са и пари за транспорт от и до работното място. Стимулите, които да допълнят възнагражденията на хората, ще бъдат същите като за чужденците - след шестия месец ще се покрива 30% от размера на 6 средни заплати, а след 12-ия - 50%.
“Ако желаещ не може да намери работодател в населеното място с под 50 хил. души, има възможност да се включи и в субсидирана заетост, като това не изключва и получаването на горепосочените стимули към заплатата”, обясниха още експертите.
И тук целта са безработни, неактивни и търсещи работа хора. Заложена е подкрепата на около 1170 души.
Как ще става кандидатстването?
Хората, които имат интерес да се включат по двата компонента ще трябва да подават заявления. Пълната информация ще бъде публикувана на електронната страница на Агенцията по заетостта, когато тя стартира. Отправната точка пък ще бъдат и бюрата по труда в цялата страна.
Операцията е част от Програма “Развитие на човешките ресурси”.