Откриха надгробна плоча с надпис от III век пр. Хр. край Хераклея Синтика (Видео)
Надгробна стела с фронтон и надгробен надпис са открили археолози край Хераклея Синтика. Това съобщиха от официалната страница на античния град във Фейсбук.
Археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) са направили невероятното откритие при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика.
От надписа научаваме и името на погребан в некропола човек, при това още през III в. пр. Хр. „Филоксен, син на Зоил", разчете гл. ас. д-р Николай Шаранков (СУ „Св. Кл. Охридски"). А ето накратко неговите аргументи в подкрепа на тезата, че надписът е сред най-ранните, открити в Хераклея Синтика: „Зоил е сред най-популярните имена в Хераклея, засвидетелствано от III в. пр. Хр. до III в. сл. Хр., като настоящият надпис е най-ранният пример за употребата му в града.
Името Филоксен е по-рядко, но е познато в елинистическа Македония. Палеографията на надписа е специфична и насочва към дата през III в. пр. Хр., може би дори първата половина на века". Българското съответствие на Зоил е Живко, а Филоксен може да се преведе като Гостоприемен.
Все още стелата не може да се свърже с конкретен гроб. Открита е на 4 м дълбочина и археолозите продължават да работят в тази част от некропола, а ние ще ви съобщим, ако бъдат намерени синхронни с надписа находки.
СТЕЛА С ФРОНТОН И НАДГРОБЕН НАДПИС на старогръцки език разкриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика. От надписа научаваме и името на погребан в некропола човек, при това още през III в. пр. Хр. „Филоксен, син на Зоил“, разчете гл. ас. д-р Николай Шаранков (СУ „Св. Кл. Охридски“). А ето накратко неговите аргументи в подкрепа на тезата, че надписът е сред най-ранните, открити в Хераклея Синтика: „Зоил е сред най-популярните имена в Хераклея, засвидетелствано от III в. пр. Хр. до III в. сл. Хр., като настоящият надпис е най-ранният пример за употребата му в града. Името Филоксен е по-рядко, но е познато в елинистическа Македония. Палеографията на надписа е специфична и насочва към дата през III в. пр. Хр., може би дори първата половина на века“. Българското съответствие на Зоил е Живко, а Филоксен може да се преведе като Гостоприемен. Все още стелата не може да се свърже с конкретен гроб. Открита е на 4 м дълбочина и археолозите продължават да работят в тази част от некропола, а ние ще ви съобщим, ако бъдат намерени синхронни с надписа находки.
Posted by Archaeologia Bulgarica on Monday, July 14, 2025