Министър Георгиев: Партньорите ни оценяват усилията на кабинета в борбата с изпирането на пари
Напредъкът на България в мерките за борбата с прането на пари и финансирането на тероризма бе обсъден днес на среща на министъра на правосъдието Георги Георгиев в Страсбург с директора по сигурността, почтеността и върховенството на закона в Съвета на Европа Хане Юнкер, с г-жа Ливия Бехт, ръководител на отдел „Икономически престъпления и корупция“ и изпълнителен секретар на Групата на държавите срещу корупцията (GRECO) и представители на комитета за мерките срещу изпирането на пари MONEYVAL.
В последния доклад на комитета от юни се отбелязва, че България е предприела множество стъпки за укрепване на системите си за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Към днешна дата страната ни е оценена като отговаряща на изискванията по 32 препоръки на междуправителствената организация FATF, като остават ангажименти по още 8 препоръки.
Министър Георгиев заяви, че през последните 6 месеца българското правителство е одобрило 3 законодателни пакета с мерки в подкрепа на усилията за излизане от „сивия списък“ в съответствие с международните стандарти и препоръки на MONEYVAL и FATF. Измененията в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, с които се въведоха разпоредби за контрол на разпространението на оръжия за масово унищожение и се усъвършенства правната рамка за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма вече беше приет от Народното събрание. Вторият пакет, включващ промени в НК, НПК и Закона за административните нарушения и наказания, с който се разширява обхвата на наказателното преследване за тероризъм и се въвеждат мерки срещу подкупа на чуждестранни длъжностни лица, беше гласуван на първо четене в парламента. А преди дни Министерски съвет одобри и внесе за гласуване в НС законодателни промени, засягащи конфискацията на имущество, придобито от престъпна дейност, от трети недобросъвестни лица.
„С тези промени за пръв път в България създаваме процесуален ред за изземване, съхранение и разпореждане с криптоактиви и криптовалути, за да се съхранят за целите на наказателното производство. Това е изключително важно, защото все по-често организираната престъпност използва такъв тип активи“, подчерта Георги Георгиев.
„Изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари е ключова задача за кабинета „Желязков“. Затова само за няколко месеца в Министерство на правосъдието успяхме да изготвим промени в 5 нормативни акта. Работим на пълни обороти, защото големите международни компании традиционно не инвестират в държави, които са в „сивия списък“, а това лишава българските граждани от нови възможности за професионална реализация.
В разговора с представителите на GRECO беше представено и изпълнението на НПВУ в частта за законодателни промени за съдебна реформа и антикорупционните мерки на кабинета. След четири години безвремие и липса на законодателна активност, правителството е решено в най-кратки срокове да изпълни препоръките и това вече се оценява от нашите международни партньори, заключи министър Георгиев.