Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

РЕВОЛЮЦИЯ: Хиляди в големите градове протестираха срещу високите сметки за ток.
РЕВОЛЮЦИЯ: Хиляди в големите градове протестираха срещу високите сметки за ток.

Тествали сме електромерите на ЕРП-тата, те отчитат точно. Проблемът не е в тях, а в различните такси за преносна система, за включване и какво ли още не.
Това заяви пред "168 часа" академик Чавдар Руменин, шеф на Института по системно инженерство и роботика към БАН. След което показа новото изобретение - безконтактен електромер, който може да спести до 30% от сметката за тока.
На въпрос може ли да провери уреда на ЧЕЗ, акад. Руменин каза: "Проверили сме го, но кучето не е заровено там. Ударът е в таксите. ЕРП-тата са наясно, че можем да извикаме адвокат, поемно лице и независима лаборатория, която да установи пипано ли е в електромера или не. Затова там не пипат. Ние сме тествали електромерите им с класически електромер и показанията съвпадат."
"Има твърде голямо натоварване в резултат на тези такси,
не че не трябва да ги има, но трябва да е ясно защо се плащат - каза пред "168 часа" енергийният експерт Христо Казанджиев. - Има някои, които дори мен ме изненадват."
"Лъжат ни най-много с таксите - твърди енергиен експерт. - В таксите за невъзвръщаема енергия съм сигурен, че слагат и кражбите на ток. Загубите също. Народът ще скочи и ще ги помете. Хората още не са се замислили, че всички управляващи са лоши. В момента, в който хората го осъзнаят, ще стане страшно."
"Комисията за енергийно и водно регулиране трябва много сериозно да проучи тези такси - твърди Казанджиев. - Например какво значи такса достъп? Плащаш за преноса, а какво е достъп? Питах и ми обясниха, че тя била за постоянните разходи по време на преноса, но не е точно така. Това е такса запазен капацитет, но не ми звучи достоверно."
"Трябва много сериозно да се проучи за какво плащат хората - казва Казанджиев. - Такса пренос се начислява, но всъщност е разход, който ЕРП-то трябва да плаща на НЕК. Не разбирам защо това фигурира в крайната сметка на абонатите? Тази сума трябва да е във фактурата, която НЕК издава на дружеството."
Според Казанджиев няма никаква яснота коя такса за какво се плаща и защо е в сметките на хората.
"Цялата философия на ценообразуването и фактурирането трябва да се промени", твърди Казанджиев.
Много експерти твърдят, че са предупреждавали премиера да не слага Ангел Семерджиев на поста шеф на Комисията за енергийно и водно регулиране.
"Той бе създал една тайфа от одитори, които обикаляха ЕРП-тата, предлагаха им инвестиционни програми, договаряха се и отчитаха инвестици. Тази група е признала тези инвестиционни предложения, а Семерджиев ги е утвърдил. Това е порочната практика," казва експерт. Според него в тази битка правителството трябва да е по-свирепо и да наложи наистина строги правила на ЕРП-тата.

ЕРП-тата ограбват народа с държавна подкрепа  

Експерти: Нарушени са поне четири евродирективи,
нямат право да спират тока на бедните

ИВАН БУТОВСКИ

С неприлагането на важни директиви държавата помага на електроразпределителните дружества в грабежа, който те извършват над българските граждани, твърдят пред "168 часа" енергийни експерти. Според тях до момента никое от правителствата на прехода не е направило дори опит да въведе европейските норми в нашето законодателство. Нарушените правила са записани в директиви 2009/112/ЕС, 2009/113/ЕС, 2009/114/ЕС, както и регламент 2003/54/ЕС от така наречения Втори енергиен пакет.
Според специалистите това е и основната причина ситуацията да се нагнетява все повече и повече и да се стига до сериозни протести както срещу частните дружества-монополисти, така и срещу техния закрилник - държавата.
Откакто електрическите компании се настаниха на територията на България, държавата не си е мръднала и пръста да помогне на гражданите си. Фактите са точни и ясни, казват спецовете и се аргументират:
• ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" държат абсолютен монопол в районите които обслужват. В ЕС това е немислимо.
• Дружествата са единствените, които са допуснати до приватизация, без задължителен инвестиционен план, който да спазват.
• Печалбата им е гарантирана.
• Под формата на консултантски услуги, се изплащат огромни суми към дружествата майки в чужбина.
• Потребителите на ток нямат никави права, за сметка на доставчиците.
• Работещите в електроразпределителните дружества са на второ място в страната по средна работна заплата.
• ЕРП-тата искат непрекъснато увеличения на цената на тока дори, когато енергийните носители поевтиняват.
• На семинари организирани от дружествата, членове на комисията, която трябва да ги контролира - ДКЕВР получават тлъсти хонорари като лектори.
На всичкото отгоре и трите електроразпределителни дружества дължат дивиденти за 450 млн. лв. на държавата, които неясно защо никой не им иска.
Неспазването на европейските изисквания доведе и до истинска
поредица от издевателства над абонатите,
които дружествата упражняваха през годините след приватизацията. Най-елементарното - когато не си платил, ти спират тока веднага, а след като платиш, заедно с глобата не ти го пускат цели 3 дни. Освен това за 2 минути работа по включването на тока, което най-често се изразява в завиването на един бушон, се заплаща такса, която е в размер на надница, недостижима и за работници в тежко производство за 8-часов работен ден. В момента за абонатите на Енерго-Про таксата за повторно включване е 34,90 лв., а ако клиентите искат гарантирано възстановяване в рамките на деня на плащане, трябва да внесат 69,80 лв. за експресно включване. Цената за възстановяване на тока от ЕВН е 19 лв. за обикновена и 38 лв. за бърза услуга. Толкова заплащат и потребителите на ток в Западна България, чийто доставчик е ЧЕЗ.
Интересно е, че по предписанията на Европейския съюз електроразпределителните дружества не само нямат право да спират тока, но трябва да покриват и сметките за ток на социално слабите. У нас не го правят. С това те нарушават правата на бедните, няколко евродирективи и рискуват да донесат поредно наказание на страната ни от Брюксел, твърдят енергийни експерти. Подобна социална диференциация по отношение на доходите на потребителите действа във всички европейски страни. Задължението на енергийните компании да плащат
сметките за ток на хората с ниски доходи
произтича от факта, че темповете на нарастване на цените на електроенергията у нас от предприсъединителния период досега са над допустимите за Европейския съюз. В този случай в действие влиза принципът на "златното покритие", залегнал в евродирективите, които България трябва да спазва. Според него всяка страна-член на Европейския съюз, която си позволи да разреши по-голямо увеличение на цената на ток, парно, вода и газ от определеното по общностното право, е длъжна да поеме сметките на социално слабите си граждани. Това задължение трябва да се предяви пред електроразпределителните дружества от страна на енергийния регулатор в лицето на ДКЕВР, който също не си е свършил работата, информират представители на неправителствени организации.
"В Европа, а и по света са решили, че една стопанска единица трябва да се съобразява със социалния статус на потребителите и да въведе поне няколко различни тарифи. Например за пенсионерите и социално слабите трябва да бъде въведено до определени показания да плащат на преференциални цени. И това го има в документи, под които България се е подписала. У нас изобщо не се говори, че
енергоснабдяването трябва да има социална функция
За тези, които го знаят и ни наблюдават отвън, изглежда грозно и обидно", казва Петър Брънеков, председател на неправителствената организация ТЕХРЕН пред "168 часа". "Понятно е, че не може веднага да се въведат европейските изисквания, но 20 години уж да се променяме, а нищо да не се променя! Това едва ли е случайно. Няма и тенденция за оправяне, защото маниерът на мислене на държавните чиновници е много крив", възмущава се той.
Едно от изискванията, записано в евродиректива, е за така нареченото "разпределено производство", споделя Брънеков. Това означава, че производството на ток трябва да е възможно най-близко до консуматорите. Примерно ако в София получаваме ток от фотоволтаична инсталация във Варна е ясно, че трябва да има далекопровод и цената за пренос и разпределение може да стане дори по-висока от потребения ток. Ясно е и че в такива случаи производството не може да бъде икономически изгодно. Така ако слънчевите панели бъдат на покрива на сградата, в която живеете, ще бъде много по-евтино. Но дори да го осъществите на практика, по действащата в момента нормативна уредба не е възможно да го узаконите.
"Друго европейско предписание, което не се спазва, е за употребата на така наречените
"умни" електромери
Те трябва да измерват електроенергията двупосочно. Това означава, ако вие имате панели на къщата си, те ще отчетат и енергията, която вие сте подали обратно по мрежата. Без основателна причина използваните в момента електромери у нас са морално остарели. Нещо повече - цялата мрежа трябва да бъде интелигентна. Тоест цялата инфраструктура трябва да бъде съобразена с тази система. Трябва да има център, диспечер и т. н. С подобни уреди би било несериозно оправданието, че сметката е по-висока заради по-големия отчетен период. Но дори и сега действащите електромери имат чип с памет и когато и да ги отчита инкасаторът може да провери какви са били показанията към 1- во число на месеца. Те помнят показанията дори три години назад, но всички мълчат, въпреки че е записано в стандартите. Така че всички оправдания за завишени сметки заради многото празници звучат несериозно", допълни той.