Народното събрание - история с бомби, гробища, бръмбари, катун и протести
Под старата сграда е имало римски и турски траурни парцели
Депутатите първо заседавали в дъсчена барака на театрална трупа в Градската градина
Там е заровен Васил Левски, но още на сутринта трупът му изчезва
Полуразрушено е при бомбардировките на 10 януари 1944 г., после му монтират подслушватели
"Тук има много негативна енергия, постоянно ме боли главата - това повтарят почти всички, стъпили в сградата, в която 135 години депутатите творят закони и решения и където последният звънец удари на 31 юли. Отрицателните и вредните излъчвания може и да са внушение, но е факт, че историята на постройката е свързана със смърт, разрушения, ранени, подслушване и протести. Иначе тя е паметник на културата от национално значение.
Теренът е предоставен от някогашното Софийско градско общинско управление, но преди векове на това място се е намирало старо римско, а впоследствие и т.нар. турско позорно гробище за престъпници. В древна Сердика тук са погребвали мъртвите. Някои изследователи твърдят, че
центърът на траурния парцел е бил точно под кабинета на председателя
на парламента, който е разположен в източното крило (до градинката срещу Софийския университет). Векове по-късно екзекутираните като престъпници са били заравяни от османците до северния вход, където е делничният вход за народните представители (към храм-паметника "Св. Александър Невски").
Теренът е близо до мястото, където е било бесилото на Васил Левски на днешния площад "Паметника Левски". След обесването на Апостола турските власти са го откарали в позорното гробище.
Но още на следващия ден дупката се е оказала празна и оттам нататък пътят на костите му се губи. И версиите за това къде са се озовали, са много.До края на XIX век мястото на некропола, където е бил трупът на Васил Кунчев и където попада доскорошната сграда на парламента, е било извън София. Когато градът става столица, новата власт започва да мисли за строеж на обществени и административни сгради.
В този момент вместо парламент на пл. "Народно събрание" има ромски катун. Ето какво пише Иван Вазов: "Мястото, дето днес горделиво се извисява зданието на Народното събрание, тогава беше купище извън града.
"Няколко цигански колиби бяха разпънати там";
През февруари 1884 г. второто правителство на Петко Каравелов (Либералната партия) взема решение да се построи здание за Народното събрание.
Проектът е изпълнен само за няколко месеца - от първата копка на 4 юли до тържественото освещаване на 25 ноември. За целта от бюджета са отпуснали 220 хиляди френски франка. По онова време левът е бил приравнен към франка, чиято днешна стойност е 3,27 евро. Така излиза, че
за построяването на емблематичната сграда са отишли 1,4 млн. лв.
сегашни пари. А за облицовката й са поръчани материали от Австро-Унгария.
Преди да бъде издигнато познатото здание, депутатите заседават във Велико Търново, Свищов, а после в Клуба на руските офицери (Военния клуб) в София, както и в гимназия на ъгъла между улиците "Московска" и "Дунав".
Иван Вазов разказва, че
първото обиталище на депутатите е дъсчена барака на театрална трупа в Градската градина.
"Народното събрание се събираше в бараката, в която амбулантната трупа на Георгя Попова даваше представленията си." Паянтовата постройка изгаря до основи.
Амбициозната задача да сътвори дом за законодателите на нова България правителството поставя на следвалия в Австрия и Швейцария и проектирал Скупщината в Белград архитект Константин Йованович. Той решава да я декорира в неоренесансов стил, който следва и при втория етап, в който е изградено двуетажното северно крило (1896-1899 г.). Третият (1925-1927 г.) е дело на архитекта на Съдебната палата - Пенчо Койчев. Негово е решението за разширението откъм северната страна, където е построен отделен вход, от който днес влизат депутатите, фоайе, внушителни колони, кулоарите, стаите на парламентарните групи и библиотеката.
През 1885 г. - няколко месеца след като е издигната, сградата е била превърната в лазарет, където са били лекувани ранените по време на Сръбско-българската война. Следват периоди на бурни политически сблъсъци и войни, когато поредни състави на Народното събрание оцеляват по няколко месеца след избирането си и са принудени да се разпускат заради скандали с правителството или княза. Идват Деветоюнският, а после и Деветнайсетомайският преврат - парламентът не заседава, а партиите - забранени.
Така сградата опустява в продължение на 4 години.
Въпреки липсата на законодателна дейност девизът "Съединението прави силата" е заличен
и сменен с "В единението е силата". Старият надпис е възстановен след 1944 г.
Но малко преди това - по време на голямата бомбардировка над София от страна на съюзническите сили на 10 януари, части от парламента са били разрушени.
След 9 септември в продължение на 45 години сградата е на особена почит. Но след 1989 г. става ясно, че не всичко е толкова безоблачно, както изглежда. Свидетели разказват, че вътре е имало монтирани бръмбари. Народната власт е нямала доверие дори на своите избраници.Бивши депутати разказаха пред "168 часа", че са
видели как са демонтирали старите подслушвателни устройства по плана, по който са били вградени
- в кулоарите, в меките фотьойли и в кабинетите. Свалянето на старата техника станало през 2000 г. по време на ваканцията, малко след скандала с бръмбарите в жилището на тогавашния главен прокурор Никола Филчев.
"Целите тавани бяха надупчени и оттам стърчаха кабели. Като че бомба беше паднала. Преброих ги - в кулоара бяха 15, а в нашата стая - 5. Дори и схемата на разположението на подслушвателите бяха оставили навън и я видях с очите си. По нея демонтираха бръмбарите", разказа бивш депутат. Според него инсталацията е била разположена в специална стая. Нарочен служител отговарял за техниката.
Възможно е бръмбарите да са били монтирани по време на частичните преустройства по времето на Тодор Живков. През 1962 г. в зданието е инсталирана дървена ламперия от славонски дъб, през 1977 г. и 1985 г. са реновирали обзавеждането.
През 80-те години властта е начертала план за евакуация на народните представители. Може би са се опасявали от безредици.
Подготвили схема за строеж на подземия, които да свържат Народното събрание със Софийския университет
и дори започнали работа. Но идеята не е била осъществена, защото идва демокрацията и сменя дневния ред. Понеже сградата няма дълбоки основи, не е имало как да се прокопае добре укрепен тунел. Именно това е причината наченките му да бъдат разрушени при строителството на метрото.
Ако имаше действащ проход към Ректората, последните избраници от времето на Тодор Живков нямаше да бъдат блокирани в сградата при един от първите митинги на 14 декември 1989 г. и може би историята щеше да е друга. Тогава протестиращите правят жива верига около Народното събрание, за да принудят депутатите да отменят член Първи от конституцията - за ръководната роля на партията. Пред входа се появява Петър Младенов и изрича фаталните думи
"Най-добре е танковете да дойдат",
запечатани от камерата на режисьора Евгени Михайлов.
Пак край емблематичната законодателна сграда се събират недоволните от управлението на БСП през 1997 година, щурмуват я и след това започва меле, в което пострадват много хора, включително и Филип Димитров. Отново там се случиха събитията, известни като нощта на белия автобус от 2013 г., когато депутатите бяха изведени от сградата, а превозното средство - нападнато. Участниците в днешните протести също се спираха с викове "оставка" пред зданието на парламента, докато в него все още заседаваха депутатите.
Охулвана, обграждана, подслушвана, бомбардирана и замервана - това е историята на постройката, в чиито основи е зазидано посланието: "Да послужи за увековечаване на свободата и равноправността в България и за прослава на българския народ.
При освещаването й през 1885 г. митрополит Климент (писателят Васил Друмев) изрича пророческите думи - че в това ново, свято и страшно място ще се решават съдбините на българския народ.
Най-четени
-
Галерия Кеворк Кеворкян сам поиска вот на доверие и го спечели с 488 845 гласа
Паметта, а не суетата е причината големият журналист да съхрани "Всяка неделя" в мрежата. С това убеждение посреща своята 80-годишнина На 17 декември 1989 г
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи
-
Загадката Сократ
В световната история са много малко личностите, които могат да се сравняват със Сократ (470-399 г. пр.Хр.). Без да напише нито ред през живота си, той е оставил такова забележително духовно
-
Галерия Иван Гарелов: Нищо гръцко нямам. В Гърция го мислят за кипърец, в Кипър - за грък
Как журналистът научи гръцкия така добре, че в Кипър да го мислят за грък, а в Гърция - за кипърец "Истинската Гърция са островите. Ако искаш да я опознаеш, там да отидеш
-
Малко съм смутен, че някои приемат, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите
Отказах няколко предложения за сериали заради постановката ми в Народния театър, казва режисьорът Не беше само едно, а отказах няколко предложения след съгласието ми да направя театрална постановка