COVID-19 в Гърция: Как една провалена държава стана за пример
Гърция, смятана доскоро за напълно провалена държава, сега се справя с коронавируса по-добре от редица други европейски страни. А населението проявява изненадваща дисциплина. Как стана това?
Само допреди няколко години Гърция беше „лошият ученик“ в Европа, едно голямо огнище на постоянни кризи. В сегашната криза с Ковид-19 обаче страната изглежда се справя по-добре от редица други държави в ЕС, се казва в репортаж на SWR. А вестник „Берлинер цайтунг“ посочва, че Гърция е извървяла пътя от „черната овца до пример за подражание“.
Много по-рано, отколкото на други места в Европа, гръцкото правителство затвори училищата, магазините и ресторантите. И много по-дълго, отколкото другаде, гърците ще трябва да чакат, докато бъдат разхлабени мерките на карантината. Атина залага на малките и предпазливи стъпки в тази посока. Най-рано на 4 май ще бъдат отворени някои от магазините.
"Навременни и стриктни мерки"
Точно страната, която в дълговата криза бе смятана от всички за провалена държава, сега демонстрира забележителни успехи в борбата срещу Ковид-19, отбелязва „Берлинер цайтунг“.
Изданието цитира сравнителен анализ на френския мозъчен тръст „The Bridge“, според който от 10 изследвани европейски страни Гърция демонстрира най-добрата стратегия в кризата - „благодарение на навременните и стриктни мерки“.
Цифрите говорят ясно за това: с 12,5 жертви на 1 милион души население Гърция изпреварва повечето други страни в ЕС. В Германия, например, броят на починалите от коронавирус е почти 6 пъти по-висок, в Швейцария - 15 пъти, а в Испания - 40 пъти.
Гръцкото правителство обаче имаше основателна причина да не се бави с мерките: заради строгите икономии по време на дълговата криза държавното здравеопазване изпадна в изключително тежко състояние. Навсякъде в системата липсват кадри, а повече от 20 000 лекари са напуснали страната от 2010 година насам.
Когато на 26 февруари в Солун беше регистриран първият случай на коронавирус, държавните болници разполагаха с едва 565 легла в интензивните отделения. Тогава за рекордно кратко време здравното министерство успя да осигури допълнителен медицински персонал и да удвои наличния капацитет. Благодарение на този успешен кризисен мениджмънт в момента се използват едва 5 процента от леглата за интензивно лечение, посочва „Берлинер цайтунг“.
Изненадваща дисциплина
Гърците спазват ограниченията с изненадваща дисциплина, което не е много естествено за една страна, в която забраните обикновено не се зачитат, а личната свобода е нещо свещено. И още нещо: близо 80% от гърците одобряват действията на правителството в сегашната криза.
Но трудното тепърва предстои: МВФ прогнозира за Гърция икономически спад от 10% през 2020 година и увеличение на безработицата до 22,3%. Очаква се и катастрофален туристически сезон в страната, предупреждава на свой ред SWR и добавя, че без помощ от ЕС Гърция трудно ще се справи.
Най-четени
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Ако наистина сте щастливи
Да си го кажем директно: ако наистина сте щастливи и добре си изкарвате времето, изобщо няма да ви хрумне да се снимате. От
-
Галерия Тайните на сърцето: Как Дора Габе закъсня да спаси Яворов
Поетът бил лудо влюбен в нея още когато е 17-годишна, но я плашел. Преди самоубийството му тя искала да се разведе заради него Боян Пенев я кара да направи аборт, след който не може да бъде майка
-
Галерия Режисьорът, събрал героите от “Вчера”
Иван Андонов бил деликатен, но много взискателен, от когото София Кузева-Чернева (Дана) и Христо Шопов (Иван) научават всичко за киното Актьорите посвещават "Не бях аз" - продължението на филма
-
Левон, ако си виновен, ще се срамувам заедно с теб
Левко, представям си колко си самотен сега! Така започва публикацията си певицата Тони Димитрова, с която се обръща към диригента Левон Манукян. В началото на седмицата стана ясно