Да не повтаряме чуждите грешки в борбата с коронавируса
Президентът на Русия Владимир Путин призова да не повтаряме чуждите грешки в борбата с коронавируса, пише в заглавие "Росийская газета".
Епидемията още не е прехвърлила своя пик в Русия, предупредил държавният глава на съвещание с експерти. Всички решения трябва да бъдат съразмерни на заплахата, посочил той. Специалистите заявили, че ефектът от мерките за самоизолация ще стане ясен след седмица.
Спад на заразата в Русия се очаква през юни, цитира вестникът в друг материал Вероника Скворцова, ръководителя на Руската федерална медицинско-биологична агенция. По думите й до две седмици нарастващото разпространение на вируса в страната ще се стабилизира на едно равнище, предава БТА.
Претрупани с хранителни стоки след скорошното ажиотажно търсене, търговските вериги в Русия не могат да ги продадат и реализират загуби. Оборотът на по-малките магазини спадна с 20-30 на сто, а на големите - с 50-60 процента, посочва в отделна статия московският официоз.
На фона на спада в доходите и растящата безработица вследствие на обявената в Русия едномесечна карантина храните поскъпват, а според участници в пазара ще поскъпват и занапред, твърди обаче "Московский комсомолец".
Руските фермери, доставчиците и веригите искат "потребителите да им влязат в положението - вдигали цените не от печалбарство, а само поради форсмажорни обстоятелства". И хората им влизат в положението - къде ще ходят, констатира изданието.
Правителството обмисля предложения на предприемачите за подкрепа на бизнеса в Русия. С оглед неизбежното реструктуриране на корпоративните кредити през лятото или наесен министрите по принцип са готови да обсъдят идеята за разпределение на загубите между заемателите, банките и държавата. Подробности по бъдещата схема обаче ще станат ясни най-рано през май т. г., информира "Комерсант".
Жителите на Русия вече се сблъскват пряко с икономическите последици от пандемията, сочат данни от допитване на Висшето училище за икономика, цитирани в друг материал от "Комерсант".
През април само 22 на сто от анкетираните заявили, че доходът им още не е намалял, срещу 59 процента през март.
Във връзка с очакванията за удължаване на карантината вероятността от рецесия в икономиката на Русия тази година е почти 100 процента, смята финансовият аналитик Александър Разуваев, говорил пред "Свободная преса".
Едномесечната карантина според него ще предизвика, "грубо казано", спад от 6 процента на руския БВП. А икономическият спад значи безработица, орязване на заплати, дивиденти и най-важното - множество разрушени съдби. Икономическото недоволство и социалното напрежение със сигурност ще растат, прогнозира експертът.
Рецесията "ще е съпоставима с краха на Съветския съюз, когато БВП спадна с 30 на сто", коментира за всекидневника Алексей Сахнин, координатор на руското социалистическо движение "Ляв фронт".
Двайсет на сто от предприятията в Русия намалиха заплатите, 16 на сто започнаха уволнения. Трийсет на сто от компаниите накараха персонала да излиза в неплатен отпуск, пише "Труд".
Карантината тласна 50 на сто от фирмите към оптимизация на разходите. Предприемачески сдружения очакват икономическата дейност да спре за три месеца, отбелязва "Известия".
Европейските мерки за борба с кризата са закъснели и явно недостатъчни, пише вестникът в друг коментар.
ЕС посрещна за втори път от десет години остра криза, свързана с икономиката. През 2012 г. дълговият проблем на Гърция бе решен с помощ от МВФ и с болезнени методи, предизвикали доста недоволство и брожение в общността. Днешната заплаха изглежда далеч по-опасна, но Брюксел все още не е дал конкретни предложения за противодействие и страните членки всъщност се спасяват самостоятелно, според възможностите на всяка от тях. Антикризисни проекти има, но осъществяването им може да разруши европейската солидарност и единство - както впрочем и днешната пасивна стратегия, се казва в статията.
Пандемията раздели ЕС на два лагера - линията на разцепление минава през икономическата сфера, пише "Независимая газета".
Италия и други страни от Южна Европа настояват за нов механизъм за държавни заеми с по-меки условия за погасяването им. Искат емитиране на т. нар. коронабондове - държавни облигации, гарантирани от икономиките на всички водещи страни в ЕС. Срещу инициативата се обявяват Германия и държавите от Северна Европа, чийто външен дълг е по-малък, а икономическите позиции - по-стабилни, пояснява вестникът.
Заради новия вирус по приблизителни оценки ЕС ще изгуби за един месец карантина 2,5 до 3 на сто от своя БВП. Европейският комисар за вътрешния пазар и дигитализацията Тиери Бретон заяви, че колабира ли икономиката на една европейска страна, това може да предизвика ефект на доминото и да последва икономически крах на цяла Европа. Въпросът е дали липсата на ефективни мерки от страна на Брюксел ще доведе до дезинтеграция на недоволните членки на ЕС, добавя "Независимая газета".
Пандемията "накара Тръмп да обърне внимание на Луната", пише "Взгляд" за вчерашния указ на американския президент Доналд Тръмп, подкрепящ усвояването на лунните ресурси.
Политиката на САЩ трябва да стимулира добива и използването на ресурси в Космоса, се казва в документа, цитиран от ТАСС. Според агенцията той отхвърля Споразумението относно дейностите, извършвани от държавите върху Луната и другите небесни тела, прието от Общото събрание на ООН през 1979 година.
"Докато целият свят се бори с коронавируса на Земята, Тръмп се опитва с указа си да заграби Космоса", цитира "Взгляд" реакция на Константин Косачов, шеф на външнополитическата комисия в руския сенат.
Стопанинът на Белия дом просто дава кураж на американското население, за да се отвлече то някак от коронавирусната пандемия. Тръмп им казва: "Затова пък ще летим до Луната да добиваме ресурси!" И американците му отвръщат: "О-о-о, да!", иронизира руският журналист Максим Кононенко.
Най-четени
-
Галерия Кеворк Кеворкян сам поиска вот на доверие и го спечели с 488 845 гласа
Паметта, а не суетата е причината големият журналист да съхрани "Всяка неделя" в мрежата. С това убеждение посреща своята 80-годишнина На 17 декември 1989 г
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи
-
Галерия Иван Гарелов: Нищо гръцко нямам. В Гърция го мислят за кипърец, в Кипър - за грък
Как журналистът научи гръцкия така добре, че в Кипър да го мислят за грък, а в Гърция - за кипърец "Истинската Гърция са островите. Ако искаш да я опознаеш, там да отидеш
-
Малко съм смутен, че някои приемат, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите
Отказах няколко предложения за сериали заради постановката ми в Народния театър, казва режисьорът Не беше само едно, а отказах няколко предложения след съгласието ми да направя театрална постановка
-
Ще се видим в съда, госпожо. Твоят ментор вече мина по тази процедура
Години наред търпя и преглъщам глупостите и манипулациите на една жена, за да не вредя на БСП. Ще дам само един пример: с моето име като член на НС на партията тя, същата жена