Археолози ровят около сребърното имане, открито в Мездра
В Мездра археолозите от врачанския исторически музей започват спасителни разкопки в двора, в който беше намерено уникалното сребърно имане от монети, събирани цели три века. Археолозите ще работят най-малко в продължение на две седмици. Заради метеорологичните условия обаче срокът най-вероятно ще бъде удължен.
Основната цел на проучването е да се разкрият структури от римското населено място, което се е намирало там в началото на новото летоброене. Данните сочат, че историята на железничарския град е поне от петото хилядолетие пр. Хр.
Предположенията на учените са, че в близост до крепостта „Калето” е съществувало населено място и сега те ще положат усилия да потвърдят тази научна хипотеза. Тя се поддържа обаче и от факта, че по време на строителство хората в града не веднъж са попадали на различни образци на материалната култура от онова време. Средствата за проучването са осигурени от общината.
„Откритата преди месец колективна находка на сребърни римски монети в Мездра е с изключителна културно-историческа стойност, заяви директорът на исторически музей във Враца Георги Ганецовски. -
Гърнето със сребърни монети бе открито при изкореняване на старо дърво в частен имот в Мездра. Съкровището бе в керамичен съд в корените на дървото. В музея във Враца бяха предадени 183 монети, а по-късно са дадени още четири монети.”
След първичната обработка на сребърните монети в лабораторията на музея и след първоначалното проучване от археолога Йоана Нанкова, данните сочат за събирано в продължение на 200 години съкровище - от средата на 1-ви век до средата на 3-ти век.
Най-ранните монети - римски императорски денари и антониани, са от времето на императорите Нерон, Галва, Витерий и Веспасиан и са изключително редки. В находката се срещат денари от 2-ри век на император Клодий Албин, както и такива сечени в Сирия. Установена е интересна последователност в императорските емисии на събираните монети, както и много монети, посветени на императорски съпруги.
Според археолозите най-вероятно съкровището е скрито в средата на 3-ти век, тъй като последните монети в него са от времето на император Север Александър и на първото голямо готско нашествие. Това се потвърждава и от находките при археологическите проучвания на крепостта „Калето” до Мездра. Потвърждава се и че край крепостта е имало селище, а съкровището вероятно е закопано в сграда от този период.
Най-четени
-
Галерия Пияният Георги Димитров изхвърлен от църква като юноша. Скандалът провокирал омразата му към религията
Скандал в юношеските години на Георги Димитров провокирал пословичната му омраза към религията. Конфликтът сигурно е станал и причината за атентата в черквата "Света Неделя"
-
Криминален архив: Убиец целел в сърцето Мето Илиенски
На 29 ноември 2003 г. Мето Илиенски получава телефонно обаждане, докато е в апартамента си в кооперация на бул. "Ал. Пушкин" в столичния кв. "Павлово"
-
В "Златната ябълка" ВИС и СИК започнаха войната с руснаците за контрола над Слънчев бряг
В далечната 1993 г. предприемчив и гъвкав ум преценя, че най-големият черноморски комплекс е място, от което може да се печели много и по хиляди начини, например от пропусквателен режим
-
Галерия Машина на времето: Кръчмарка отцепва ресторанти за Тодор Живков и Жоро Илиев
Първата арендаторка в България има зад гърба си опит с 64 заведения и 35 г. стаж в бранша. През годините е отваряла врата за световни звезди, политици и босове на подземния свят
-
Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се
Цезар: Дойдох, видях, победих. Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се. *От