Мистериозна смърт за генерал от КГБ, осветил любовна афера на Тръмп в Москва
Подозират, че той е руският източник на шпионина Кристофър Стийл - автор на скандалното досие на новия US президент.
Арестуват трима във ФСБ заради теча, че Москва е замесена в изборите на САЩ.
На 26 декември м.г. Олег Еровинкин, бивш генерал от КГБ и ФСБ и настоящ началник на канцеларията на президента на “Роснефт” - влиятелния Игор Сечин, е намерен мъртъв в колата си в Москва. Смъртта му е определена като естествена – сърдечен пристъп.
Днес няколко големи западни издания развиват хипотезата, че Еровинкин е починал при мистериозни обстоятелства и че вероятно е бил източник на секретното досие на Доналд Тръмп. Същото, което бе публикувано от изданието "Бъзфийд" и което американският президент нарече "фалшиво", а Кремъл - "безпочвено". Но след “странната смърт” на руския спец по сигурност февруари месец последваха и други информации от тайния живот на спецслужбите в Русия - трима агенти от Федералната служба за безопасност и специалист по киберсигурност са били уволнени и ще бъдат съдени за държавна измяна в Москва. Има ли червена нишка в двете истории?
След като авторът на скандалното досие на Доналд Тръмп, в което се споменава за негови лекомислени развлечения в Русия, бе осветен, бившият агент на британската МИ6 в Москва Кристофър Стийл отново потъна в сянка. В своя доклад от 19 юли 2016 г., за който за първи път Си Ен Ен съобщи на 10 януари т.г., британският шпионин се позовава на ценен източник, близък до Игор Сечин.
Дали става дума на генерал Еровинкин – задава въпрос в. “Кориере дела сера”. Служител на КГБ от 1976 г., в началото на 90-те години той преминава на работа в администрацията на президента Борис Елцин. През 1994 г. е назначен за заместник-началник на отдела по контрол и защита на държавните тайни, а по-късно оглавява секретното деловодство на администрацията на президента.
От 2004 до 2008 г. е зам.-началник на Управлението за информационно и документално осигуряване на държавния глава. В администрацията на Путин се движи в крилото на т.нар силоваци. От 2008 до 2012 г. е ръководител на секретариата на вицепремиера Сечин, а след отиването му в "Роснефт" Еровинкин е освободен и става ръководител на апарата на Сечин в нефтената компания, където работи до смъртта си.
На 26 декември към 12,00 часа. Еровинкин се е почувствал зле зад кормилото на служебния си лексус. Той успява да паркира и изгубва съзнание. Останала неуправляема, колата тръгва назад, като предизвиква малък инцидент. По предварителни данни Еровинкин е починал вследствие на остра сърдечносъдова недостатъчност. Не са открити признаци на насилствена смърт, въпреки че много руски издания първоначално публикуват статии, в които присъства версията за убийство.
По-късно заглавията са променени, а в статиите не се говори за неестествена смърт на генерала. Федералната служба за безопасност започва разследване за трагедията. Според сайта "Политонлайн" експертите от ФСБ са направили всички проверки, но без да се изследва хипотезата за отравяне. Еровинкин е погребан в гробище на ФСБ.
Мистериозната смърт на генерала може би щеше да бъде забравена. Но за западните медии тя става особено интригуваща, след като на бял свят излезе непотвърденото за достоверно до момента досие на Доналд Тръмп. Още повече се засилва интересът към мъртвия шпионин след твърдението на британския му колега Стийл, работил под прикритие в Москва, че негов ключов източник е човек, близък до Игор Сечин. Британският таблоид “Дейли мейл” пише, че Кремъл прикрива убийството на бившия шеф от КГБ, обвинен, че е помогнал на агента на МИ6 Кристофър Стийл да компилира досието на Тръмп.
Нов сюжет със задържани офицери от ФСБ. В края на януари големи руски и западни медии фокусираха вниманието си върху друго интересно съобщение. На 29 януари “Хъфингтън пост”, “Ю Ес Ей тудей” и други издания публикуваха информация за чистка и лов на “къртици” в редиците на руските служби. Според изданията в края на декември 2016 г. в Москва са били арестувани трима високопоставени офицери, както и служител на фирма за киберсигурност в Русия, работил за ФСБ.
Междувременно най-голямата руска компания за киберсигурност "Лаборатория Касперски", която сътрудничи на ФСБ и МВР от 2013 г., заяви, че е арестуван техен мениджър, ангажиран с разследването на кибератаки. Става дума за Руслан Стоянов, шеф на отдела за разследвания. Според компанията едновременно с него е бил задържан и Сергей Михайлов, офицер от Центъра за информационна сигурност (ЦИС) към ФСБ.
За опитите на американците да се доберат до руските хакери - четете в хартиеното издание.